TCMB’deki Görevden Alma Piyasaları Nasıl Etkiler? Yabancı Basın ve Yatırımcılardan İlk Yorumlar…

0


NEW YORK TIMES’DAN UYARI: TL DÜŞEBİLİR!

ABD’nin en önemli gazetesi The New York Times aynı zamanda uluslararası edisyonları nedeniyle tüm dünya kamuoyunu da etkiliyor. İşte bu NYT’ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Çetinkaya’yı görevden almasına ilişkin bir makale yayınladı. Peter S. Goodman’ın kaleme aldığı değerlendirmede “Büyük borçları olan Türk şirketleri için daha düşük faiz teoride borç yükünü azaltmalı. Fakat düşük faiz muhtemelen TL’nin değerini düşürecek; TL üzerinden kazanç sağlayan şirketlerin dolar borcu ciddi oranda büyüyecek” ifadeleri kullanıldı.

New York Times’da (NYT) yayınlanan, ‘Türkiye’nin lideri Merkez Bankası Başkanı’nı kovarak büyümeyi güvenilirliğe tercih etti’ başlıklı makalede, bu kararın bankanın güvenilirliğine ‘yeni bir darbe indirdiği’ yorumu yapıldı. Makalede, Çetinkaya sonrası dönemde beklenen faiz indiriminin ise Türkiye’deki ‘zorlayıcı ekonomik krizini yoğunlaştırma tehdidi’ içerdiği söylendi.

BLOOMBERG DIŞ YATIRIMCILARIN YORUMLARINI TOPLADI

Uluslararası Bloomberg derlediği haberde önemli yatırım bankalarının analist ve tader’larının görevden alma kararının piyasayı nasıl etkileyeceğine dair yorumlarını topladı. Fakat belki de en önemlisi haberin başlığı: Merkez Bankası’nın itibarının sarsılacağı başlığıyla yayınlandı Bloomberg haberi…

Haberdeki ABD merkezli finansal danışmanlık şirketi Medley Global Advisors’ın kıdemli analist Nigel Rendell’in görevden alma konusundaki görüşleri şöyle:

Türkiye fonları açısından kötü bir gelişme olduğu ortada, Erdoğan en iyisini kendisinin bildiğini düşündüğü için Merkez Bankası’nın operasyonuna karışıyor ama en doğrusunu o bilmiyor!  Bu hamle enflasyonun tam düşmeye başladığı noktada Türkiye Merkez Bankası’nı ve kredibilitesini tehlikeye atıyor. Liranın piyasa değerinin düşmesi çok muhtemel.

Yatırım bankası TD Securities’de Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü olan Cristian Maggio’nun görüşleri de şöyle:

Liranın Pazartesi günü değer kaybedeceğinden neredeyse eminiz.

Erdoğan’ın faiz oranlarını düşürmek için böyle bir girişimde bulunduğu ortada. Yoksa Çetinkaya’yı 1 yıl önceden görevden almazdı. Kısa vadeli faiz oranlarında düşüş yaşanabilir ama uzun vadeli oranların ters yönde hareket etmesi muhtemel. Hisse senetleri için de olumsuz bir sonucu olacak.

Bu yıl yurt içi bir duraklama ve potansiyel tüketici fiyat endeksinde yeniden bir ivmelenme bekliyoruz.

Hollanda merkezli Rabobank’ten stratejist Piotr Matys:

Çetinkaya’nın aniden görevden alınmasıyla Erdoğan para politikalarını kimin yönettiğini herkese hatırlattı. Merkez Bankası’nın kredibilitesini baltalayacak bir karar alındı.

Bu kararın tek bir olumlu yanı varsa o da yatırımcıların olası sonuçları piyasalar Pazartesi günü tekrar açılana kadar tüm hafta sonu değerlendirebilecek olmaları.

Japonya merkezli Nomura International’dan İnan Demir:

Önceden büyük bir bankanın Hazine Yönetiminin başı olarak çalışmış olan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı’nın bu görev için hazırlıklı olmadığı ortada.

Londra merkezli Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash:

Çetinkaya faiz oranlarını yeterince hızlı düşürmediği için kovuldu. Yerine gelen Merkez Bankası Başkanı ise cumhurbaşkanlığının talepleri doğrultusunda faiz oranlarında değişim yapacağı düşüncesiyle göreve getirildi.

Sonuçta hemen bütün yorumlar TCMB’nin itibar kaybettiği, hem bu itibar kaybı hem de bu görevden almanın getireceği belirsizlik veyahut da yarattığı yüksek faiz indirimi beklentisi dolayısıyla döviz kurunun yükseleceği ve TL’nin değer kaybedeceği üzerine yoğunlaşmış görünüyor.

**

Elbette bunlar sadece sözler… Gerçekte bu ve benzeri yatırım gruplarının nasıl davranacakları ne söylediklerinden daha önemli ve elbette Türkiye ekonomi yönetiminin özellikle yeni TCMB yönetiminin Pazartesi olası bir dövize hücumu nasıl karşılayacağı kritik. Elbette bazı tedbirler düşünülmüş olmalı. Her halükarda Pazartesi günü sabahının ilginç ve zor bir mücadeleye şahit olması sürpriz sayılmamalı.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here