TEB Yatırım’dan SGMK ve döviz stratejisi

0


Durağan(durgun) Getirili Menkul Kıymetler

  • 21 Mart’tan bu yana, kısaca 2 aydır, Türk Lirası tahvil faizlerinde yukarı doğru ivmelenme gözlemliyoruz Yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonlarında tercih ettikleri 10 senelik bono faizi 15 ’li seviyelerden 19 civarına yükselirken, enflasyonunun 20 ’ler seviyesinde oluştuğu bir ortamda kısa vadeli tahvil faizleri de 18 ’lu seviyelerden 24 ’lü seviyelere terfi etti.
  • Gelinen bu aşamada ihtimaller içinde risklerin büyük seviyede fiyatlandığını ve gerek yurt içinde gerekse yurtdışında olabilecek pozitif ekonomik ve siyasal gelişmelerle süratli bir kıymet kazancı olabileceğini düşünüyoruz.
  • Bu durumun gerçekleşebilmesi için seçim belirsizliğinin bir an ilkin kalkmasının yanı sıra, enflasyonda gözle görülür bir ivme kaybının oluşması, jeopolitik bir ekip gelişmelerin uzlaşma kanalıyla çözülmesi ve enflasyondaki düşüşe karşın Merkez Bankası’nın sıkı duruşunu sürdürüp bütçe açığında da pozitif yönde bir trend gözlemlememiz gerekiyor.

 

  • Bilhassa Nisan ayından beri takip ettiğimiz göstergelerde (kredi büyümesi, imalat endüstri endeksi, tüketici itimat endeksi şeklinde) bir platonun oluşması ekonomide tekrardan dengelenme sürecinin devam ettiğini ve bu durumun hem çıktı açığı hem de talep enflasyonu yönünde enflasyonu dengeleyici bir vazife üstlendiğini görüyoruz.
  • Bilhassa yabancı yatırımcılar nezdinde Türk Lirası’na olan itimat tekrardan tesis edilirse özelikle Eurobond ve kısa vadeli tahvil faizlerinde süratli bir gerileme süreci yaşanabilir.

 

Döviz Stratejisi

  • Türk Lirası gene iki ay öncesine bakılırsa eşit ağırlıklandırılmış döviz sepeti karşısında 8 kıymet yitirdi Bu süre zarfında ve bilhassa Mayıs ayı başından itibaren Gelişmekte olan Ülke GoÜ kurlarında da 3 6 ’lık bir kıymet kaybı gözlemliyoruz.
  • Bilhassa son dönemde ABD ve Çin arasındaki tecim görüşmelerinin pozitif yönde evrilmemesi ve bunun sonucu olarak ABD’nin Çin’den yapmış olduğu 300 milyar dolarlık ithalata da ek vergi koyacağını açıklaması ve 5 G teknolojisinin öncülerinden olan Çin’li şirket Huawei’ye ABD şirketlerinin yazılım ve parça desteği sağlayamayacaklarını açıklamasıyla Çin Yuan’ında belirgin bir zayıflık gözlemliyoruz.
  • Çin ekonomisinden şu ana kadar gelen veriler bilhassa meydana getirilen mali ve POBC kaynaklı desteklerin ne denli mühim bulunduğunu ortaya koyuyor Gelinen bu aşamada doların Çin Yuan’ı karşısında değerinin 7 ’nin üstünde oluşması GoÜ kurlarını hem tecim bağlantısı hem de fon akımları sebebiyle tedirgin edebilecektir.
  • Türk Lirası Gerçek Efektif Kur seviyesi anlamında ucuz durmaya devam ediyor. Hem yüksek olan TL fonlama faizi hem de iyileşen Cari Açık verileri ile desteklenen Türk Lirası’nda seçim belirsizliğine karşın fazladan bir baskı öngörmüyoruz.

 

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here