Ana Sayfa Haberler Eğitim TED Ankara Kolejine 4 ödül

TED Ankara Kolejine 4 ödül

0

TÜBİTAK tarafından bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’nda TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi toplam 4 ödül aldı. Ankara ve civar illerden 102 projenin kabul edildiği yarışmada, Biyoloji dalında 2 birincilik ve 1 ikincilik, Kimya dalında ise üçüncülük ödülü TED Ankara Koleji’ne verildi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programı Başkanlığı tarafından 14-17 Mart 2022 tarihleri tarihleri arasında düzenlenen yarışmanın bölge elemelerinde TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi öğrencilerinden Deniz Okay ve Orhun Efe Maden’in hazırladığı “Lemna minor, Eichhorna crassipes, Pistia stratiotes, Salvinia natans Bitkilerini Bulunduran 3d Baskı Kapsül ile Sucul Ortamdaki Bakır ve Nikel Ağır Metallerinin Fitoremediasyon Yöntemiyle Giderimi” adlı proje ile Zeynep Hacıömeroğlu’nun “Diş Rejenerasyonuna Katkı Sağlayacak CuCl2 ve Balık Kafasından Üretilmiş Antibakteriyel Dolgu Malzemesi” adlı proje, Biyoloji dalında bölge birinciliği ödülü aldı. Birinci olan projeler Türkiye finalinde yarışacak. Yine Biyoloji dalında TED Ankara Koleji öğrencileri Neslihan Derin Ünal ve Ece Naz Harmancı’nın hazırladığı “Doğa ve Biyo-Teknoloji Buluşması: Kitosan-Mezenkimal Kök Hücre ve Eksozom ile Hazırlanan Spreyin Yara İyileşmesine Etkisi” adlı projeye ikincilik ödülü verildi.

Kimya dalında üçüncülük ödülünü ise “Doğal Antioksidan Özelliği Olan Thymus Serpyllum Yağının Gıda Koruyucu Olarak Kullanımının, Sentetik Koruyucu Olan Butil Hidroksi Toluen (Bht) ile Karşılaştırılmalı Olarak İncelenmesi; Mayonez Örneği” adlı projesi ile TED Ankara Koleji öğrencisi İpek Karslı aldı.

TED Ankara Koleji Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kartal Usluel yaptığı açıklamada “Bu yıl lise düzeyinde 9 projemizin yer aldığı TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projesi Yarışması’nın bölge finallerinde, 4 projemiz ödül aldı, birinci olan 2 projemiz ise Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı. Öğrencilerimiz gerek ortaokul gerekse lise düzeyinde her yıl TÜBİTAK’ta önemli dereceler elde ediyorlar. TED Ankara Koleji Vakfı Okulları olarak gerek fen bilimlerinde gerekse sosyal bilimler alanında öğrencilerimizi araştırmaya yöneltiyor, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek yeni buluşlara ilgi duyacakları ve projeler hazırlayacakları çalışma ortamlarını ve koşulları hazırlamaya son derece önem veriyoruz. Öğrencilerimizi kutluyor, onları bu zorlu yolculuğa hazırlayan öğretmenlerimize katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version