Teknik Analiz: GÜMÜŞ, Göstergeler İçerisinde Sıkışık Seyrini Sürdürmektedir

0


 

2019 yılı başlangıcında “Gümüş, Eleştiri Bölgeye Yaklaşmak / Ulaşmak İsteyebilir” isminde uzman görüşü raporumuzda, kıymetli metal için 2003 Nisan’dan beri pozitif trend görünümün 377 aylık üssel hareketli averaj ile desteklendiğine dikkat çekmiş, 15,55 seviyesi üstündeki seyrin devam etmesi durumunda da 50 aylık üssel hareketli averaja doğru ihtimaller içinde çıkış düşüncesinin gündemde yer alacağını izah etmiştik hatırlarsak.

 

15,60 seviyesi civarındayken paylaştığımız rapor sonrasında Gümüş fiyatında yukarı yönlü çıkışlarda istekli bir profil seyredildi ve bu fikir ile 50 aylık üssel hareketli averaja yaklaşıldı. 16,40 seviyesine ulaşan Gümüş, ilgili ortalamanın güncel seviyesi 16,95 bariyerini aşamadığı için baskı görmüş oldu ve bu baskı ile beraber 14,88 seviyesine ulaşarak 377 aylık üssel hareketli averaj ile 50 aylık üssel hareketli averaj arasındaki sıkışma eğilimini sürmesine imkân tanıdı.

 

Teknik olarak Gümüş fiyatına yönelik pozitif ya da negatif beklenti vurgusunun daha kuvvetli bir halde söyleniş edilebilmesi için, 50 ve 377 aylık üssel hareketli ortalamaların dışındaki kalıcı hareketler dikkate alınmalıdır (İlgili averajlar 14,10 ve 16,95 seviyelerini temsil etmektedir). Aksi takdirde uzun süredir olduğu benzer biçimde ilgili göstergeler içindeki sıkışık seyir bir süre daha devam etmek isteyebilir.

 

***  Bu süreçte 2003 yılından beri mühim bir trend hareketini destekleyen 377 aylık üssel hareketli averaj üstünde pozitif görünümün devam etmesi sebebiyle Gümüş fiyatına yönelik ihtimaller içinde geri çekilmelerin ilgili gösterge üstünde kalmış olduğu müddetçe trend fırsatı olarak dikkate alınabileceğini ve bu doğrultuda yeniden 50 aylık üssel hareketli averaja yaklaşma eğiliminin gündemi meşgul edebileceğini söyleyebiliriz. 14,10 seviyesine doğru negatif fiyatlama davranışı kısa – orta vadeli olarak gündemde yer alır mı sorusunun sonucunda ise 15,55 seviyesini takip etmeyi sürdürmekteyiz.

 

Özetle: 377 aylık üssel hareketli averaj (14,10) üstünde ana pozitif trendin devam etmiş olduğu Gümüş, ilgili çıkışını 50 aylık üssel hareketli averaj (16,95) üstüne taşıyamadığı için yeniden ana trend bölgesine geri dönme düşüncesini gündeme taşımıştır. Eleştiri iki gösterge içinde sıkışma eğilimini gündemde tutan Gümüş için hangi göstergeye doğru bir fiyatlama davranışı oluşabilir sorusunun sonucunda denetim noktası 15,55 seviyesi yakinen takip edilmelidir

 

*** Orta – Uzun vadeli teknik görünümde tehlikeli sonuç detayları paylaştıktan sonrasında şimdide kısa vadeli olarak dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan seviyeler üstünde duracağız.

 

13,88 seviyesinden başlamış olan yükseliş rallisinin 16,40 ile sınırlanması arkasından Gümüş fiyatının kaydettiği geri çekilmenin kuramsal olarak Fibonacci %61,8’lik düzeltme oranı 14,84 ile sınırlanması dikkat çekmektedir. Eğer Gümüş fiyatı 14,84 seviyesi üstünde kalmayı başarırsa bu durum ralli içindeki tepkinin sona erdiği anlamına gelebilir ki bu fikir ile Gümüş tarafında 16,40 seviyesine doğru yeniden çıkışlar izlenebilir. 16,40 öncesindeki ihtimaller içinde trend seviyeleri de 15,44 başta olmak suretiyle 15,80 ve 16,12 olarak kaydedilmiştir. 14,84 seviyesi altındaki ihtimaller içinde hareketlerde ise tepkinin trend değişimine yönelik mühim bir kırılım oluşturduğuna yönelik beklenti kuramsal tarafta gündemi meşgul edebilir.

 

Özetle: 14,84 seviyesi üstünde Gümüş fiyatı kısa vadeli pozitif fiyatlama davranışına devam etmek isteyebilir.

 

Kudret Ayyıldır

 

Yazarın öteki incelemeleri için GCM FOREX websitesini ziyaret edin

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here