12.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

Teksas’ta AVM’ye ‘ırkçı manifestolu’ saldırı: 20 ölü, 26 yaralı
ABD’nin Teksas eyaletinde El Paso kentindeki büyük bir alanı kaplayan Cielo Vista alışveriş merkezinde bulunan Walmart mağazasında, bir saldırganın ateş etmesiyle en az 20 kişi hayatını kaybederken 26 yaralı olduğu bildiriliyor. Saldırgan Christchurch saldırısındakine benzer şekilde bir manifesyo yayınlayarak bu saldırının ‘Hispanik istilasına karşı bir yanıt’ olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Reuters

CBS televizyonu, ölü sayısının 20’ye yükseldiğini, 26 yaralı olduğunu bildirdi. CBS, ilk anlarda en az 22 kişinin bölgedeki hastanelere kaldırıldığını, 9 kişinin durumumun ise ağır olduğu bilgisini paylaştı. Saldırıda yaralananlar arasında dört aylık bir bebek de bulunuyor.

Meksika sınırındaki El Paso kenti polisi, bir kişinin gözaltında olduğunu açıkladı. Gözaltındaki kişinin 21 yaşındaki Patrick Crusius olduğu açıklandı. Daha önceki açıklamada beyaz bir erkek olduğu ve ‘zarar veremeyecek’ hale getirildiği bildirilen gözaltındaki kişi haricinde, ‘birden fazla’ saldırgan olduğuna ilişkin bildirimler alındığı, ancak polisin birden fazla saldırgan olduğuna ilişkin bilgileri inandırıcı bulmadığı belirtildi.

Saldırıyı adı açıklanan söz konusu saldırganın gerçekleştirdiği kesinleşmiş gözükmekle birlikte, başka saldırganlar olup olmadığı, halen net olarak açıklığa kavuşmuş değil.

NBC News, daha önceki haberlerinde, polisin ikinci bir kişiyi daha gözaltına aldığını bildirdi. Bu kişinin saldırıdaki rolü ise açıklanmadı.
CNN International televizyonu, El Paso belediye başkanının üç kişinin gözaltında olduğu açıklamasını altyazı olarak geçti. CNN, El Paso polisinin, alışveriş merkezinde şu anda ateş açan bir saldırgan olmadığı bilgisini de paylaştı.

Saldırganın (veya saldırganların) AK-47 (Kalaşnikof) türü silahla etrafa ateş açtığı da gelen bilgiler arasında.

El Paso polisi, alışveriş merkezinin başka bölgelerinde ateş açıldığı bilgisinin doğru olmadığını açıkladı.

Soruşturmanın federal düzeyde sürdürüldüğü ve terörist bir saldırı olup olmadığı araştırılıyor.

Saldırgan manifesto yayınladı: Hispanik istilasına yanıtmış

Saldırıyı düzenleyen Patrick Crusius’un (21) saldırıdan önce yazdığı manifesto yayınlandı. Crusius manifestosunda, önce kendisinden bahsetti. Ardından saldırıyı düzenlemesindeki politik ve ekonomik nedenleri yazdı.

Crusius yayınladığı manifestoda, “Genel olarak Christchurch saldırganını ve onun manifestosunu destekliyorum. Bu saldırı, Texas’taki Hispanik istilasına karşı bir yanıt. Kışkırtıcı olanlar onlar, ben değilim. Ben bu kültürel ve etnik istila sebebiyle ülkemi koruyorum. Sebeplerim kişisel değil” dedi.

Saldırgan, “Kısaca, ABD içten içe çürüyor ve bunu barışçıl yollarla durdurmak imkânsız. Rahatsız edici gerçek şudur ki, liderlerimiz, hem Demokratlar, hem de Cumhuriyetçiler, bizleri yıllardır yüzüstü bırakıyor” ifadeleriyle politik sebeplerine yer verirken; yine göçmenleri suçlayarak ekonomik sebeplerine de yer verdi.


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler