Ana SayfaHaberlerEğitimTemel sorunlar masada kaldı

Temel sorunlar masada kaldı

[ad_1]

2018-2019 eğitim yılına dinci vakıflarla imzalanan protokoller ve sistem değişiklileri damga vurdu. Eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin 15’incisi 2018-2019 eğitim öğretim yılında haya geçirildi.

Derslik açıkları, kalabalık sınıflar, altyapısı yetersiz okullar ve ataması yapılmayan öğretmenler eğitimin kanayan yarası olmaya devam etti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), çözülmeyi bekleyen birçok probleme karşın 2019 yılı eğitim bütçesini 113 milyar 813 milyon TL olarak belirledi. Kriz bahane edilerek eğitim bütçesinden 2 milyar TL’yi aşkın kesinti yapıldı. Parasız yatılı okuyan öğrenciler kesintiden en çok etkilenenler oldu. Bakanlık, okulların bakım ve onarımları için ayrılan ödenekten ise 145 milyon TL kesti.

İKİLİ EĞİTİM KANGREN OLDU

MEB’in, “Sonlandıracağız” dediği ikili eğitim daha da yaygınlaştı. Bakanlığın verilerine göre ikili eğitim yapan ilköğretim kurumlarının oranı yüzde 14.4, ortaöğretim kurumlarının ise yüzde 6.4’e yükseldi.

Ortaöğretimde yapılan yeni düzenlemeyle 17 yıllık AKP iktidarı döneminde eğitim sisteminde yapılan değişiklik sayısı 15’e ulaştı. Öğrencilerin istediği dersleri seçmesine olanak sağlayan değişiklikle 1990’lı yıllarda uygulanan ancak başarısızlıkla sonuçlandığı için vazgeçilen “Kredi sistemi”nin bir benzeri hayata geçirildi.

MÜLAKAT ISRARI

Bakanlık, “Kayırmacılığa yol açıyor” gerekçesiyle eleştirilen sözlü sınavdaki ısrarından 2018-2019 eğitim öğretim yılında da vazgeçmedi. Öğretmen alımlarında sözlü sınav bir eleme aracı olarak kullanılmaya devam edildi. Çok sayıda öğretmen adayı, KPSS puanının çok altında mülakat puanı verilerek sistemin dışında bırakıldı.

ATANMAYAN ÖĞRETMENLER

Uzmanların, “Öğretmenler arasında ayrım olmaz” tepkisine kulak tıkayan MEB, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik modelini sürdürmekte kararlı olduğunu açıkladı.

Ataması yapılmayan öğretmen sorunu her geçen gün büyümeye devam etti. Ataması yapılmayan öğretmen sayısı yarım milyona dayandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen ihtiyacının 113 bin olduğunu açıklasa da 2018-2019 eğitim öğretim yılında yapılan öğretmen atamaları bu sayının çok altında kaldı.

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

42 vuruşta Bernard Pras ve harika ötesi anamorfik resim çalışmaları

Fransız sanatçı Bernard Pras yaptığı anamorfik çalışmalarıyla tam anlamıyla herkesi kendine...

İnsan vücuduna bakış açınızı değiştirecek 12 çalışma

Meltem Işık, insan vücudu üzerine araştırmalar yapan bir sanatçı. Mükemmel bir dehayla...

44 Madde ile Deniz Gezmiş kimdir, neyin nesidir!

Bir dönem, orkestra şefi gibi idare ettiği kitleleri peşinden sürükledi. Henüz...

Tarihte iz bırakan 11 muhteşem kadın

Tarih içinde önemli bir yere sahip ama adını kimselerin bilmediği 11...

Tartışı-Yorum

Sınırlar ve rahatça uyunamayan ülkeye dair: Ordu, yeniden…

Levent Ünsaldı Devlet ve milletin yüksek çıkarlarını ait olduğu kurumun çıkarlarıyla eş gören, dolayısıyla bunları yorumlama tekelini de kendisine veren Türk subayı, kışladaki eriyle kurduğu paternalist ilişkisini (“oğlum” ifadesiyle çağrılan er) milletin geneliyle olan ilişkisine de kolayca yansıtabilmiştir. Aktarılan bu hususi ethos (değerler sistemi), subayın tüm yaşamını geçirdiği...

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine alan bir kampanya yürütüyor. Bunun en net yansımalarından birini The Economist dergisinde gördük.İngiltere merkezli ve dünyada burjuvazinin en...

Müslümanı şeytanlaştıran Kürt sorunu!

Her şey apaçık ortadayken, gerçekleri anlatmanın bu kadar zor olması nasıl bir sancıdır? Hâlbuki bir tokat yese en fazla ikincisinde kendisi de karşıdakine elini kaldırıp vuracak ve bunu da meşru görebilecek insanlara; “oluk oluk kanı akıtılan” bir halkın mücadelesinin meşruiyetini anlatmaya çabalıyoruz.Belki de cehenneme dönüştürülen Cizre, Sur,...