Ana SayfaHaberlerEğitimTEOG sınav sonuçları açıklandı!

TEOG sınav sonuçları açıklandı!

SBS sınavının yerini alan TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı, 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlanılan ortaöğretime geçiş sistemidir. TEOG sınav sistemine göre 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri öğretmenleri tarafından hazırlanan altı temel ders için dönemsel sınava girerler. Bu altı temel ders Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’dir.

 

Ortak sınavlar her dönem iki okul gününe yayılarak yapılır ve bu sınav soruları çoktan seçmeli ve 4 seçeneklidir. TEOG sınav günlerinde sınav yapılacak okullarda ders işlenmez. Dönem sonunda ortak sınav puanı ve yıl sonu başarı puanı hesaplanır. TEOG sınav sonuçları için öğrencilerin 6, 7 ve 8 inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanır. Hesaplanan puan ikiye bölünür ve 500 tam puan üzerinden değerlendirilen TEOG sınav sonuçları elde edilir.

Bu sene 2 Ocak’ta açıklanması beklenilen TEOG sınav sonuçları 9 Ocak tarihine ertelenmişti. Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sınav sonuçlarının açıklanması hakkında gecikmenin sebebi olarak sınav 8. Sınıflar 1. Dönem ortak sınavlarında 2 soruya üç dava açıldığını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada sınav sonuçlarının davaya ilişkin mahkeme kararlarının sonuçlanmasının beklendiği 9 Ocak 2015 tarihinden sonra açıklanmasının uygun görüldüğü söylendi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre TEOG 8. Sınıflar 1. Dönem ortak sınavlarının değerlendirilmesinin 29 Aralık 2014 tarihinde yapıldığı söylendi. Değerlendirilmenin yapılmasına rağmen hala TEOG sınav sonuçlarının açıklanmaması durumu da söz konusu. MEB Müsteşar Yardımcısı Kurt, “TEOG sınav sonuçlarını 2 Ocak Cuma günü açıklamayı planlıyoruz. Daha önce de açıklayarak bir sürpriz yapabiliriz.” dedi.

Bakanlığın yapmış olduğu açıklamada, TEOG sınav sonuçlarının Aralık ayı bitmeden açıklanabilecek hale gelmesinde Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü personelinin düzenli bir şekilde çalışmasından kaynaklandığını vurguladı. Bakanlık TEOG sınav sonuçları hakkında yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:

“Soruların hazırlanması aşamasındaki hassasiyet ve başarımızı, sınavın değerlendirme sürecinde de göstermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Adayların cevap kağıtları 2 adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulmuştur. Her derse ait sorunun eşit ağırlığa sahip olduğu ortak sınavlarda, öğrencilerin puanı her ders için 100 tam puan üzerinden hesaplanmıştır. Ancak Türkçe’den 1, matematik derslerinden de 1 soru olmak üzere toplam 2 soruya üç dava açılmıştır. Davaya ilişkin iş ve işlemler 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununa eklenen 20/B maddesiyle düzenlenen ivedi yargılama esaslarınca yürütülmektedir. İlgili kanun gereği davaya ilişkin mahkeme kararlarının 9 Ocak 2015 tarihi itibariyle sonuçlanması beklendiğinden, öğrencilerimizin mağdur olmaması adına sınav sonuçlarının bu tarihten sonra açıklanması Bakanlığımızca uygun görülmektedir.”

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasını bugün görülecek olan mahkemeler sonrasına bırakmıştı. Öğrenciler bugün görülecek mahkemeler sonrası heyecanla TEOG sınav sonuçlarını bekliyorlar. Peki TEOG sınav sonuçları nasıl öğrenilir?

TEOG Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

TEOG sınav sonuçlarını internetten kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. TEOG sınav sonuçlarını MEB resmi sistemi üzerinden ve E-Okul sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu iki sistem içinde öğrencinin kimlik veya okul bilgilerini girmeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde TEOG sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Resmi Sistemi Üzerinden TEOG Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

TEOG sınav sonuçlarını MEB resmi sistemi üzerinden öğrenebilmeniz için ihtiyacınız olan sadece öğrencinin kimlik bilgileri olacaktır. TEOG sınav sonuçları için öncelikli olarak aşağıda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sekmede sınava giren öğrencinin 15 haneli T.C. kimlik numarasını giriniz. Ardından öğrencinin doğum tarihini gün, ay ve yıl olarak giriniz. Ardından sayfada resmin sağ tarafında yer alan güvenlik kodunu butona yazınız. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “TAMAM” butonuna tıklayınız. TEOG sınav sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sistemi üzerinden tamamlamış bulunmaktasınız.

E-Okul Sistemi Üzerinden TEOG Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

E-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden de TEOG sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz. TEOG sınav sonuçları için ilk olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sekmede “Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş” kısmında ilk olarak öğrencinin T.C. kimlik numarasını giriniz. Ardından öğrenin okul numarasını yazınız. Resimdeki rakamlar butonuna sol tarafta yer alan 4 haneli numaraları giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Giriş” butonuna basınız. Ardından VBS güvenlik kontrol sistemi ile karşılaşacaksınız. Bu sistemde sizlere 3 adet soru yönetilecektir. Öğrenciniz hakkında yöneltilen bu 3 soruyu doğru cevaplamadan sisteme giriş yapamaz ve TEOG sınav sonuçlarını öğrenemezsiniz. TEOG sınav sonuçları için yöneltilen bu 3 sorudan ilk iki tanesi öğrencinin kimlik bilgileri arasından seçilecektir. Örneğin öğrencinin nüfus cüzdanı cilt numarası nedir veya öğrencinin doğum ayı hangisidir gibi. Son soru aşağıdaki resimlerden hangisi öğrenciye aittir şeklinde bir soru olacaktır. Ekranda gördüğünüz 5 öğrenci arasından TEOG sınav sonuçlarını öğrenmek istediğiniz öğrencinin fotoğrafını seçmelisiniz. 3 sorunun cevaplarını verdiğinizden emin olduktan sonra “Tamam” butonuna tıklayınız. TEOG sınav sonuçları için sisteme giriş yapmış bulunmaktasınız. Sistemin sol tarafında yer alan “Sınav Bilgileri” butonuna tıklayarak TEOG sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

E-Okul Sistemi Üzerinden TEOG Sınav Sonuçlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CNN Türk

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Erdal Eren için bestelenen 10 şarkı

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren için bestelenen 10 şarkıyı...

12 yaşında suikaste uğrayan en küçük devrimci: Iqbal Masih

Pakistan’ın en yoksul bölgelerinden birisi olan Mudrike’de doğan Iqbal Masih, 4...

Koalisyon hükümetlerle yönetilen 14 ülke

Türkiye siyaseti 7 Haziran seçimleriyle birlikte yeni bir sürece girdi ve...

2015 yılının en iyi 10 yerli filmi

2015 yılı kuşkusuz sinemamız anlamında çok verimli ve hareketli oldu. Sinemamızın...

Tartışı-Yorum

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...

Zannımın kıpırtıları

Kendi öz farklılığı insanı değerli kılan en önemli unsurdur. Farklı bakış açıları, farklı soluk alış-verişler ve hayatı farklı yudumlayışlar hayat tuvalinde manzarayı ısıtan en canlı renklerdir. Bütün bu farklılıkları...

Doğu’nun Boşaltılan Ruhu ve IŞİD

Faruk İşbilen - Tartışı-Yorum İnsanı bir kukla gibi düşünürsek onu hayat kazandıran ipler vardır. Bu ipler sağlık, madde ve ruhtur. İnsanı bu üçü ayakta tutar. İlk çağlarda insanları yok etmek...