Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Testosteron mücadelesini kaybeden atlet Semenya sporu bırakacağını ima etti; destek mesajı yağdı

Dünyadan 2 Mayıs, 19:01'de eklendi


Internasyonal Spor Tahkim Mahkesi (CAS), Cenup Afrikalı atlet Caster Semenya’nın, Internasyonal Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) hanım atletlerin testosteron seviyesine sınır getirmeyi öngören uygulamasının iptali için yapmış olduğu başvuruyu reddetti.

Fotoğraf: Reuters

IAAF, Semenya örneğinden yola çıkarak belirli seviyenin üstünde testosteron saptanan hanım atletlerin yarışabilmeleri için yarıştan belirli bir süre ilkin testosteron seviyesini düşürecek ilaç kullanmasını öngören bir düzenleme hazırlamıştı. Semenya kararın haksızlık bulunduğunu savunarak CAS’a başvurmuştu. IAAF Başkanı Sebastian Coe ise adil yarış için kuralın uygulanmasının koşul bulunduğunu savunmuştu.

Sadece, CAS, “Ben naturel halimle yarışmak isterim” diyen Semenya’nın başvurusu reddederek onun yarışlara devam etmesi için testosteron seviyesini düşürecek ilaç kullanımı gerektiğine hükmetti.

Büyük hayalkırıklığı yaşayan Semenya, Twitter’daki paylaşımında, “Ne vakit çekip gideceğimi bilirim” ifadesini kullanınca sporu bırakacağı izlenimini edinen fanatikleri onu ikna etmeye çalıştı. 800 metrede Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olan 28 yaşındaki atlete, “Asla pes etme” ve “Sonuna kadar savaşım et” diye seslenen oldukça sayıda ileti yağdı.

Semenya cuma günü Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek Elmas Ligi’nde koşma hakkına ve CAS sonucuna 30 gün içinde itiraz ederek temyize başvurma hakkına haiz. Eylül ayındaki Dünya Şampiyonası’na katılmak için ise yedi gün içinde ilaç kullanmaya başlaması gerekiyor.

BM’den kınama: Hanım atletlere testosteron sınırlaması onur kırıcıYorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.