TFF’den açıklama!

0

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), statlardaki seyirci sayısındaki düşüşün sadece e-Bilet uygulamasına bağlanmaması gerektiğini açıkladı.

 

 

TFF’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, son dönemde bazı medya organlarında statlardaki seyirci sayısındaki düşüşün tek nedeni olarak elektronik bilet uygulamasının gösterildiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Bilindiği üzere 6222 sayılı Kanun’la uygulamaya 14 Nisan 2014’te başlanan elektronik bilet sistemi, ülke çapında 31 statta yapılan kapsamlı yatırımlar sonucu hayata geçirilmiştir. Öncelikle elektronik bilet sistemini seyirci sayısındaki düşüşün tek nedeni olarak kabul etmemizi sağlayacak bir bilimsel veri bulunmadığını kamuoyunun dikkatine arz ederiz. Seyirci sayıları, başta bilet fiyatları olmak üzere, oynanan müsabakaların gün ve saati, hava durumu, stada ulaşım koşulları, oynanan futbolun kalitesi ve stat konforu gibi pek çok faktöre bağlı ve ölçüm yapılması oldukça zor ve zaman isteyen bir alandır. Tüm bu verilerin federasyonumuz tarafından detaylı olarak değerlendirildiğini ve karşılaştırmalı olarak incelendiğini belirtmek isteriz.”

Elektronik bilet sistemiyle ilgili en net verinin, her geçen gün yükselerek devam eden kartlandırma sayısı ve her hafta istikrarlı bir şekilde artan ortalama seyirci sayıları olduğu kaydedildi.

“Şiddet olaylarında düşüş var”

“Sevindirici bir diğer konu ise statlarda yaşanan şiddet olaylarındaki ciddi düşüşlerdir” denilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Özellikle Trabzonspor-Fenerbahçe ve Galatasaray-Fenerbahçe müsabakalarında başta futbolcular, teknik kadrolar, taraftarlar ve yöneticilerin Fair Play’e uygun davranışları sonucu geçtiğimiz sezonlarla karşılaştırıldığında olaylardan çok futbolun ön plana çıktığı müsabakalar oynanmıştır. Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan son derbi müsabakasında elektronik bilet uygulamasının bir sonucu olarak, Fenerbahçefutbolcusu Gökhan Gönül’e sözlü saldırıda bulunan bir şahsın kimlik tespiti yapılmış ve kanunun verdiği yetkiyle bu kişi sahalardan tedbirli olarak men edilmiştir.”

Elektronik bilet sisteminin öncelikle bir teknoloji hamlesi ve yerleşik bazı alışkanlıkları değiştirme olduğu aktarılan açıklamada, “Her büyük değişimde olduğu gibi, değişime alışmanın zaman aldığı bu dönemde futbolun tüm paydaşlarının elektronik bilet sistemine destek olmaları tek talebimizdir. Elektronik bilet sisteminin çok kapsamlı bir proje olduğu gerçeği ışığında, bu dönemin bir geçiş süreci olduğunu bir kez daha hatırlatır, özlediğimiz şiddetten arınmış, dolu tribünlere çok yakında kavuşma isteğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz” ifadeleri kullanıldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here