Ticaret Savaşı Bitti mi? ABD-Çin Ticaret Anlaşması Mayıs Ayında Açıklanıyor

0


ABD ile Çin içinde sonuca kavuşmak suretiyle olduğu sızdırılan  tecim anlaşmasının nihayet mayıs başlangıcında açıklanması amaçlanıyor.

Mevzu hakkında data sahibi iki kaynağa bakılırsa kıdemli ABD ve Çin yetkilileri, Mayıs başlangıcında tecim anlaşmasına varma çabasıyla daha çok karşı karşıya görüşme planlıyor. Buna bakılırsa ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Mayıs sonunda tecim anlaşmasını imzalayacak.

ABD Tecim Temsilcisi Robert Lighthizer ile Gömü Bakanı Steven Mnuchin’in 29 Nisan haftasında Beijing’e gitmeyi planladığını aktaran kaynaklara bakılırsa sonraki hafta, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He müzakereler için Washington’da bulunacak.

Kaynaklara bakılırsa yetkililer, Liu’nun Washington seyahati esnasında tarafların tecim anlaşmasına vardığını ve muhtemelen Mayıs sonunda gerçekleştirilecek imza töreninin detaylarını açıklamak istiyor.

NASIL BAŞLAMIŞTI NASIL BİTECEK?

Trump iktidara geldikten kısa bir süre sonrasında seçim kampanyasında söylediklerini hayata geçirmeye başlamış ve hem Çin, hem AB hem de Meksika benzer biçimde NAFTA ükelerine ek gümrük vergileri koymayı münakaşaya başlamıştı. Trump’ın amacı bu ülkelerle açık veren dış tecim dengesini gümrük vergileriyle kapatmak ve oralarda imalat icra eden Amerikan şirketlerini tekrardan yurt içinde üretim hayata geçirmeye teşvik etmekti. Gümrük vergilerini fiilen koymaya başlamış olan Trump bu kez başta Çin, öteki ülkelerden de benzer şekilde gümrük cevabı ile karşılaşınca, iş bir tecim savaşına dönmüştü. Karşılıklı gümrükler, suçlamalar, gerilimler biraraya ulaşınca dünya ticareti, büyümesi peşinden da bıorsalar sarsıntı geçirmeye başlamış; küresel bir resesyon konuşulur olmuştu.

Bunun sonucu anlaşmaya çalışan taraflar geçen aralık ayında ABD-Çin içinde bir cins ateşkes duyuru etmişlerdi. O zamandan beri daha uzlaşmacı bir tonda yürüyen müzakereler hakkında arka arkaya bazı pozitif yönde haberler gelmesine karşın kati netice çıkmamıştı. Bugünkü haber somut bir zirve ve bazı ayrıntılar içermesi sebebiyle uzun süreden beri en ümit verici gelişme olarak görülüyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here