Ticaret Savaşı’nda yeni şok

0


Trump’ın beklenmedik şekilde 300 milyar dolar değerinde Çin ithalatına %10 ek gümrük vergisi salacağını beyan etmesi sonrasında, iki taraf da ağır silahlarını cepheye sürdü. Bu sabah dolar/yuan ilk kez 7.00 düzeyinin üstüne çıkarak, Çin MB PBoC’nin rekabetçi devaluasyonu silah olarak kullanabileceğini anımsattı. AB Hazine Bakanı Mnuichin ise Çin’i “kur manipülatörü devlet” ilan etti.  Asya borsalarında çok sert satışlar var.

 

Beijing yuan’ın değer kaybının piyasa şartları gereği olduğunu ifade ederken, döviz kurunu ticaret silahı olarak kullanmayacağını bir kez daha tekrarladı. Ardından da ABD’den tarım ürünlerinin alımına yasak koydu.  ABD derhal tepki verek Hazine Bakanlığı marifetiyle Çin’i kur manipüle ederek haksız rekabet sağlayan ülke olarak tanımladı. Hazine Bakanı Mnuchin Beijing’in kurun doğal nedenlerle değer kaybettiği açıklamasını inandırıcı bulmadığını deklare etti.

 

Mnuchin şimdi IMF’ye başvurarak Çin’in devaluasyonundan doğan haksız rekabet avantajının bertaraf edilmesi maksadıyla çareler arayacak. Fakt, IMF’nin yaptırım gücü yok. ABD yasaları da kur manipülatörlerine karşı somut yaptırımlar içermiyor. Ancak, bu hamle Çin’in itibarını düşürerek yuan’ın uluslararası rezerv para birimi olarak kullanılmasını güçleştirdi.

 

Dün Avrupa ve Wall Street’te şiddet kazanan satışlar, bu sabah TSI 06:00’da Asya borsalarını kasıp kavuruyor. Nikkei %2, Şangay %2.5 değer yitiriyor. Yuan dolara karşı 7.1’e kadar geriledi. ABD doları Japon yeni’ne karşı önce değer kaybetti, şimdi ise toparlanıyor.

 

Riskli varlıklarda çalkantının bono-tahvil pazarına yayılması, yani Çin ve diğer Gelişmekte Olan Ülkelerin yeni ihraçlar yapmakta zorlanması global resesyonun yolunu açabilir.  Bütün yatırımcılar diken üstündeyken, dolar/TL’nin değr kaybetmesi dikkat çekiyor.

 

FÖŞ anlattı:  Trump bizi dağıttı

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here