Ticaret Savaşlarının Son Perdesi Küresel Borsaları Fena Vurdu

0


Küresel hisse senetleri, ABD ile Çin’in eninde sonunda anlaşmaya varacağı yönünde kimi umutlarına karşın Salı günkü Asya işlemlerinde düşüşünü sürdürdü. Yen dolar karşısında geriledi ve yuan terfi etti.

S&P 500 Endeksi Çin’in ABD ürünlerine karşı misilleme yapmasının arkasından Pazartesi günü yüzde 2,4 düştü. Japonya’da Topix Endeksi Salı günkü yüzde 2,1’lik kaybının büyük kısmını geri aldı. Cenup Kore’de Kospi Endeksi kayıplarını geri aldı. Çin hisse senetleri kayıplarını azalttı. Hong Kong hisseleri dinlence sonrasında piyasasının tekrardan işleme açılmasıyla yüzde 1’in üstünde düşüş kaydetti. Çin haricinde işlem gören yuan ve S&P 500 endeks vadelileri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile görüşmelerin “oldukca başarıya ulaşmış” olacağını düşündüğünü söylemesinin arkasından Pazartesi günkü kaybının bir kısmını geri aldı. ABD’de 10 yıl vadeli gömü tahvillerinin faizi Mart sonundan bu yana en düşük seviyesine yakın dalgalandı.

Dün ABD Başkanı Trump Çin’in yeni gümrük tarifelerine yönelik arka arkaya tweet’ler attı. Bu tweetlerde özetle: Çin’in ek gümrük tarifelerinin ABD’yi pek etkilemeyeceğini, buna karşılık ABD’nin tarifelerinin Çin’e zarar vereceğini, hâttâ Çin’de iş icra eden tek bir şahıs bile kalmayacağını iddia etti. Çin’de iş icra eden firmaların Vietnam benzer biçimde ülkelere kayacağını söyleyen Trump Çin’in ek tarifelerine karşı da Amerikalaıların başka ülke mallarını yada daha iyisi Amerikan mallarını almalarını tavsiye etti.

ABD Başkanı Trump, geçen senenin mart ayı başlangıcında ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında ek gümrük vergisi getirileceğini duyurmuş, söz mevzusu hamlesinin gerekçesini ise “ulusal güvenliğe” dayandırmıştı.

Trump’ın bu sonucu Çin ve birçok Avrupa ülkesi başta olmak suretiyle tüm dünyada tepkiyle karşılanırken, “özgür tecim ve globalleşme” kavramlarına aykırı olarak vasıflandırılan Trump’ın hamlesine misillemelerin gelmesi ise tecim savaşının fitilini çekmişti.

Bu senenin başlarında ise ABD ile Çin’in tecim müzakerelerine başlamasıyla “tecim savaşı” endişeleri her ne kadar rafa kalksa da, geçen hafta Trump’ın Çinli yetkililerin müzakereleri yavaşlattığı sebebi öne sürülerek 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10’luk gümrük vergisi oranını yüzde 25’e çıkaracaklarını açıklaması mevzuyu tekrardan gündeme taşımıştı.

TRUMP’TAN AÇIKLAMA: YA ANLAŞMA YA DAHA ŞİDDETLİ SALDIRI

NBC News’a konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Washington ve Pekin arasındaki tecim müzakerelerinin başarıya ulaşmış olup olamayacağını 3 yada 4 hafta içinde öğreneceklerini söylemiş oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi. Orban ile beraber Oval Ofis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, Çin mallarına yönelik gümrük tarifesini arttırma mevzusunda hemen hemen karar vermediğini ve Haziran’da Japonya’da düzenlenecek G-20 liderler zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi planladığını söylemiş oldu.

Trump, Xi ile yapacağı görüşmenin geçtiğimiz hafta iki ülke içinde gerçekleşen başarısız üst düzey görüşmelerin arkasından verimli olabileceğini söylemiş oldu.

ABD Tecim Temsilcisi Ofisi (USTR) de yapmış olduğu açıklamada Başkan Donald Trump’a Çin’den ortalama 300 milyar dolar tutarında daha ithalata yüzde 25 gümrük tarifesi uygulama imkanı verecek süreci resmi olarak başlattığını duyurdu.

USTR, yüzde 25 gümrük tarifesi ile karşı karşıya kalabilecek ürünlerden oluşan 135 sayfalık bir sıralama yayınladı. Listenin haricinde ilaçlar, bazı ilaç hammaddeleri, seçilmiş tıbbi ürünler, ender mineraller ve tehlikeli sonuç mineraller kaldı. USTR’nin yeni gümrük tarifesi uygulanması için başlatmış olduğu süreç, Başkan Trump’a Çin ürünlerine ek tarife uygulanmasına karar verip vermeme imkanı sağlıyor ve Çin ile ABD arasındaki tecim müzakerelerinde ilerleme olmaması halinde yeni gümrük tarifeleri uygulanabilmesi için yasal süreç işlemiş oluyor.

İLGİLİ HABERÇin boş durmuyor: ABD ürünlerine yönelik yeni vergiler yoldaÇin boş durmuyor: ABD ürünlerine yönelik yeni vergiler yoldaCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here