TL’deki Değerlenme Sürecek mi Yoksa Dolar Tekrar 6 TL’yi Görecek mi?

0


Dünyanın en büyük tahvil fonlarından Pimco’nun Stratejisti Gene Frieda ABD faiz indirim döngüsünü başlatırken riskli varlıklara yönelmek istediklerini ancak temkinli adım atacaklarını söyledi. Bloomberght’nin haberine göre. Bloomberg Emerging & Frontier Forumu’nda konuşan uzman, küresel resesyon tehdidinin temkinli olmayı gerektirdiğini ifade etti.

Frieda “Büyüme o kadar zayıf ki yeni bir şok daha gelirse küresel ekonomi resesyona girebilir. Gelişen ülke para birimleri için uzun süredir olumluyuz ancak şu an önemli bir eşiğe yakınız” diye konuştu.

Fed’in ve Avrupa Merkez Bankası’nın güvercin tutumuyla yatırımcıların yüksek getiri için riskli varlıklara yönelmesi gelişen ülkeler için olumlu. Gelişen ülkelerin yerel para cinsinden tahvil getirilerinin ortalaması Ekim 2016’dan beri en düşük seviyede, Borsalar ise yükselişte..

Stratejist Frieda “Gelişen ülke para birimleri resesyon olması halinde ‘depremin merkez üssü’ olmayabilir ama riskli varlık satışları ve güvenli limana kaçışlarda ‘basınç azaltan vana’ görevi yapacaklar.” yorumunu yaptı, ticaret savaşları belirsizliği nedeniyle ‘esnek’ olmak gerektiğini ifade etti.

Gelişen ülkeler hakkında fazlasıyla temkinli bir iyimserlik görüldüğü gibi hâlâ mevcut ama bizzat faiz düşüşü nedeniyle yaşanbilecek bir şok bile aslında “depremin merkez üssü olmasalar bile” gelişen ülkelerden tam tersine para kaçışına neden olabilir. En azından dev fon öyle düşünüyor.

Peki ya Türkiye’nin durumu?..

TL bir zamandır kısmî olarak değerleniyor. Epeydir dolara karşı o 6 TL üzeri rakamlardan uzak. Peki dövizdeki, en azından dolardaki TL’ye karşı o düşüş devam edecek mi?

Yabancı banka analistine bakılırsa durum meşhur söze benziyor: “Kendini iyi mi hissediyorsun; merak etme geçer!”

Acaba durum gerçekten böyle mi?

Dünya Çapında Faiz İndirimleri Sonrası Türk Piyasalarına Para Akar mı?

<!– !function(a,b){"use strict";function c(){if(!e){e=!0;var a,c,d,f,g=-1!==navigator.appVersion.indexOf("MSIE 10"),h=!!navigator.userAgent.match(/Trident.*rv:11./),i=b.querySelectorAll("iframe.wp-embedded-content");for(c=0;c<i.length;c++){if(d=i[c],!d.getAttribute("data-secret"))f=Math.random().toString(36).substr(2,10),d.src+="#?secret="+f,d.setAttribute("data-secret",f);if(g||h)a=d.cloneNode(!0),a.removeAttribute("security"),d.parentNode.replaceChild(a,d)}}}var d=!1,e=!1;if(b.querySelector)if(a.addEventListener)d=!0;if(a.wp=a.wp||{},!a.wp.receiveEmbedMessage)if(a.wp.receiveEmbedMessage=function(c){var d=c.data;if(d)if(d.secret||d.message||d.value)if(!/[^a-zA-Z0-9]/.test(d.secret)){var e,f,g,h,i,j=b.querySelectorAll('iframe[data-secret="'+d.secret+'"]'),k=b.querySelectorAll('blockquote[data-secret="'+d.secret+'"]');for(e=0;e<k.length;e++)k[e].style.display="none";for(e=0;e1e3)g=1e3;else if(~~g<!]]>

RABOBANK ANALİSTİ TL’DEKİ İYİLEŞME UZUN SÜRMEYEBİLİR

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys Bloomberg HT’deki Yatırım Külübü’nde Açıl Sezen’e konuk oldu ve Türkiye ekonomisi ile döviz kuru hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Matys “Fed’in yanı sıra Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi de güvercin mesajlar veriyor. Ama Merkez Bankalarının güvercin mesajlar vermesi aslında küresel ekonomideki kötüleşmeden kaynaklanıyor. Ekonomik görünümün iyileşmesi gerekiyor ama ticaret savaşı nedeniyle bu söz konusu değil” şeklinde konuştu.

Gelişen piyasaların kısa vadede Merkez Bankalarının bu tutumundan faydanalabileceğini ancak bunun sürdürülebilir olmayacağını kaydeden Matys “Türk Lirası da bundan faydalanabilir ama Türk varlıkları bazı risklere maruz kalıyor. ABD S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye belki yaptırım uygulayacak. Bu karar ABD Kongresi tarafından alınabilir. Bu da büyük bir risk” ifadelerini kullandı.

Son dönemde Türk Lirası’nda görülen toparlanmanın devam etmeyebileceğini belirten Matys “Çünkü reformlar konusunda somut adımlar görmemiz gerekiyor. ABD ile sorunlar da çözülmüş değil” ifadesini kullandı.

Yani Türkiye bir an evvel iç siyasi sorunlarla cebelleşmeyi bırakıp doğru dürüs ekonomik reformlar yapar ve dışarıda diplomatik sorunları en azından hafifletirse gelecek küresel gevşeme dalgasından faydalanabilir. Tersi olursa o dalgadan, elinde tuttuğu iç dış sorunlar nedeniyle delik deşik olmuş kovada bir damla bile likidite kalmayabilir.

**

Başlıktaki soruya gelince aslında cevabı belli: Türkiye reformlara odaklanır ve bir “hikaye” yaratabilirse muhtemel likidite artışı doları 5,50 seviyesi ve belki altına kadar çekebilir.

Yok içeride ve dışarıda kısır kavgalar sürerse o zaman küresel likidite çok olumlu seyretse bile TL’nin dış şoklara, krizin yeni dalgalarına açık kalacağı açık. Geçen sonbaharda şiddetlenmiş eski dalgalarda ne olmuşsa benzer şeyler yine olabilir. Yani TL’nin ne olacağı büyük ölçüde Türkiye ekonomi ve siyasi yönetiminin kararlarına bağlı.

Önceden belirlenmiş bir kader söz konusu bile değil. Ne kriz kaçınılmaz, ne de bedavaya bir kurtuluş var!

The post TL’deki Değerlenme Sürecek mi Yoksa Dolar Tekrar 6 TL’yi Görecek mi? appeared first on ParaAnaliz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here