12.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

TMSF: ‘Uzan Grubu’na açılan dava kazanıldı’
Tutum Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu’ndan 12 Milyon TL daha öğrenim etti. Meydana getirilen yazılı açıklamaya bakılırsa, Polonya’da devam eden Uzan Grubu’nun yurt dışındaki mal varlıklarının takip edeni ve kamu alacaklarının tahsili amacıyla sürüdürülen savaşım TMSF lehine sonuçlandı.

Açıklamaya bakılırsa Cem Uzan Şirketlerinden, Rumeli Çimento Endüstri ve Tecim AŞ’nin Polonya’da büyük hissedarı olduğu Cementownia Nowa Huta (CNH) hisselerinin Uzanlar’ın kontrolündeki Polska Energtyka Tüm ortaklık S.A. (PEH) şirketine yasa dışı devredildiği tespit edilmişti. TMSF bu devrin kanunsuz bulunduğunu belirterek, Polonya mahkemelerinde açmış olduğu davada haklı bulunduğunu bildirdi.
12 milyon TL öğrenim edildi

Söz mevzusu açıklamada “Bu emek verme neticesinde söz mevzusu devir işleminin iptaline karar verilerek Rumeli Çimento’nun hisselerinin iadesi sağlandı. Yasa dışı meydana gelen bu satışa ilişkin tutarın tahsili amacıyla Uzan grubunun kontrolünde olduğu kabul edilen ve bu süreçte batkı etmiş olan Polonya’daki PEH şirketinden 1 milyon 846 bin 108,48 Euro (ortalama 12 milyon TL) tahsilat yapılmış oldu” ifadelerine yer verildi.

TMSF, daha öncede söz mevzusu grubun yurt dışındaki varlıklarının Türkiye’ye kazandırılması için başlatılan benzer hukuki emek harcamalar çerçevesinde gruptan ortalama 237 milyon dolar tahsilat sağlandığını bildirdi. (İHA)


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,300BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler