Home Haberler Emlak TOKİ “mahalle kültürünü” yaşatacak!

TOKİ “mahalle kültürünü” yaşatacak!

0

Başbakanlık’a bağlı Toplu Konut İdaresi yeni projelerinde mahalle kültürünü yaşatmak için konsept değişikliğine gidiyor. Yeni projerde sosyal beklentilerin karşılanması, değişik gelir gruplarından kimselerin kaynaşması ve semt sakinlerinin esnafla iç içe olması gibi yeni kriterler de göz önünde bulundurulacak.

 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan,

TOKİ’nin yeni projelerine ilişkin konsept değişikliği hakkında açıklama yapan Ergün Turan, site şeklindeki yapılanmaların insan ilişkilerini zayıflattığını ve insanları diğer hayatlara yabancılaştırdığını belirterek, yeni projelerde mahalle kültürünün yaşatılacağını söyledi. Turan, “artık sosyal beklentileri karşılayan, değişik gelir gruplarından insanların kaynaşacağı projeler gerçekleştireceklerini” bildirdi. Projelerde semt sakinleriyle esnafın iç içe olduğu bir şehirleşme hedeflediklerinin altını çizen Turan, “Temel üretim yaklaşımlarımızın başına mahalle konseptini aldık. İstanbul’daki Kayaşehir’de yürüttüğümüz projeyle, içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu; büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konseptini göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Sosyal ihtiyaçlara cevap verecek 

Ekonomik ve sosyal gelişimin vatandaşların talep ve beklentilerini de değiştirdiğini vurgulayan Turan, “Toplumumuzda her daim dayanışma kültürünü yaşatma arzusu vardır ancak ikamet ettiğimiz semtlerde, ‘çevreden yalıtılmış’ siteler kurulduğunda, ilişkiler zayıflıyor ve dışımızdaki hayata yabancılaşıyoruz” diye konuştu. Geleneksel yaşam kültürünün modern şehirlerde hayat bulması için TOKİ olarak konutların sadece nicelikleriyle değil, nitelikleriyle de ilgileneceklerini kaydeden Turan, “Temel üretim yaklaşımlarımızın başına ‘mahalle konseptini’ aldık; konut üretimlerimizi sosyal ihtiyaçlara cevap verecek biçimde şekillendirmeye başladık” dedi.

Kayaşehir’de ilk adım atıldı 

Bu kapsamda İstanbul’un yanı sıra Gaziantep’te de proje başlattıkları bilgisini veren Ergün Turan, İstanbul- Kayaşehir’de inşa edilen 2 bin 618 konutluk projenin, TOKİ’nin bundan sonra takip edeceği ‘mahalle kültürü’ felsefesinin önemli bir unsuru olduğunu söyledi. Ergün’ün verdiği bilgilere göre, Kayaşehir’de, içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu, büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konsepti oluşturulacak.

(Dünya)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version