Ana Sayfa Haberler Ekonomi TOKİ’de işler karıştı, 27 bin kişi dava açtı!

TOKİ’de işler karıştı, 27 bin kişi dava açtı!

0

Toplu Konut İdaresi, 133 projede müteahhitlerin yerine inşaatı bitirdi 140 projeyi geç teslim eden toki, 199 projede süre uzatım kararı verdi

Sayıştay’ın 2013 yılı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) denetim raporunda yer alan bilgiler geç teslimler konusunda TOKİ’nin sıkıntılı günler geçirdiğini ortaya koydu.

Nisan 2014 itibarıyla TOKİ’nin satışını yaptığı 140 projede 38 bin 36 ünite, satış sözleşmelerinde belirtilen zamanda teslim edilmedi. Geç teslimin 35 aya kadar çıktığı görüldü. Ankara Turkuaz Vadisi’nde 20 ay, İzmir Menemen Asarlık 2. Etap’ta 23 ay, Ankara Polatlı 2. Etap’ta 31 ay, Sivas Suşehri’nde 35 ay, Erzurum Yakutiye’de konutlar 29 ay geç teslim edildi.

Kusurlu ve eksik

Sayıştay, TOKİ projelerinde işlerin kabulleri sonrasında kusurlu imalatlarla karşılaşıldığını, bu imalatların tamamlanması için 783 günü bulan ek süre verildiğini tespit etti. Raporda, “Geçici kabule uygun görülen birçok işte firmaların eksik ve kusurlu işleri verilen sürelerde tamamlamadıkları, TOKİ kontrol mühendislerince yüklenicilerin hesabına adeta işlerin yüklenicisi ve şantiye şefi gibi çalışarak eksiklikleri tamamladığı” ifade edildi. Kayıtlara göre, bugüne kadar kesin kabulleri onaylanan toplam 133 proje yüklenicilerin hesabına TOKİ tarafından tamamlandı.

27 bin kişi dava açtı

Sayıştay, geç teslim ile eksik ve kusurlu işler nedeni ile ortaya çıkan tazminatların önüne geçilebilmesi için etkin denetimlerin yapılmasını istedi. Haziran 2014 itibarıyla geç teslim nedeniyle TOKİ’ye 23 bin 20 dava açılırken, eksik ve kusurlu işler için açılan dava sayısı 3 bin 988’i buldu. Geç teslimler nedeniyle açılan davalar sonucunda ödenen tazminat tutarı Haziran 2014 itibarıyla 128 milyon lirayı olurken eksik ve kusurlu işler nedeniyle de toplamda 7 milyon liraya yakın tazminat ödendi.

Plansız yapılaşma

Sayıştay’ın raporunda, 2013 yılında 199 adet TOKİ projesinde ihale aşamasından sonra uygulama aşamasında, mülkiyet sorunları, imar problemleri ve altyapı sıkıntıları nedeniyle iki yılı aşan süre uzatım kararları verildiği belirtildi.

TOKİ’nin 2013 yılında yaptırdığı anketin sonuçları vatandaşların memnuniyetsizliklerinin giderek arttığını gösteriyor. TOKİ tarafından oluşturulan geçici site yönetimlerinin çalışmaları, konutta kullanılan malzemelerin kalitesi, konutların çevresel düzenlemesi ve sosyal imkanlarının yetersizliği vatandaşların sorunlarının başında geliyor. Öte yandan, 2013’te TOKİ’ye 6 bin 867 adet şikayet geldi, bunların yüzde 44’ü inşaatlarla ilgiliydi.

İsmail Şahin/Sözcü

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version