TOMA’ya değil barışa yatırım yapın!

0

İzmir’deki kulüplerin taraftarları şehirdeki stat eksikliğini farkettirmek için bu gün eylem yaptılar. Atılan sloganlardan biri dikkar çekti, ”Saray değil stat istiyoruz.”

 

 

İzmir‘deki Altay, Karşıyaka, Göztepe, Bucaspor, Altınordu ve İzmirspor taraftarları, şehirde yaşanan stat sıkıntısına dikkat çekmek için, Cumhuriyet Meydanı’nda bir protesto gösterisi düzenledi. Meydanı dolduran 6 takımın binlerce taraftarı, hem hükümete hem de yerel yönetime ateş püskürdü. Taraftarların taşıdığı pankartlar üzerinde ‘Saraya değil stada, TOMA‘ya değil barışa yatırım yapın’, ‘Çaldıklarınızı istemiyoruz, stadımızı istiyoruz’ yazılı olanlar dikkat çekti.

6 traftar grubundan stad protestosu

İzmir’deki stadyum krizine dikkat çekmek için toplanan altı kulübün taraftarlar grubu isyan etti. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan altay, Karşıyaka, Göztepe, Bucaspor, İzmirspor ve Altınordu taraftarları, şehirdeki stat sıkıntısını protesto etti. Alsancak Stadı depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatıldı, Atatürk Stadı ise bakıma alındı. Bu sebeple takımlar, iç saha maçlarını bile başka illerde oynamak zorunda kaldı. Taraftarlar, “Tribün Emekçileri” adı altında birleşerek Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı eylemde, stat krizi protesto edildi. Taraftarlar, iktidarı ve yerel iradeyi eleştiren çok sayıda pankart taşıdı, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘İzmir çıldırdı, stadını istiyor’, ‘Alsancak tarihtir, yok edilemez’ sloganları attı.
“İzmir hep dışlandı”

Protesto sonrasında bir de ortak açıklama yapan altı taraftar grubu adına Göztepeli sporcu Karya Yöyen’in okuduğu metinde şu ifadeler yer aldı: “Benim adım İzmir. İlk kurşunun atıldığı, yakılıp yıkılan, yok edilmeye çalışılan, 5 bin yıldır medeniyetin, çağdaşlığın kentiyim. Ezilenin yanında, ezenin karşısında olan, haksızlığa karşı hep sesini yükselten ve hep itilmeye çalışılan, sizin tabirinizle ‘Gavur İzmirim’. Yıllardır düşman olarak gördüğünüz ya da böyle görmek istediğiniz kulüplerim var benim. Hepsinin başarılarla dolu mazileri var. Yıllar boyunca eski, yenilenmeyen, bakımsız statlarda oynayıp birçok başarı sağladılar İzmir adına. Taraftarı hep dışlandı, sevdaları anlaşılmadı, anlatamadılar ne yapsalar da ama ne olursa olsun herkese ve her şeye rağmen beni, yani İzmir’i çok sevmekten hiçbir zaman vazgeçmediler. Terketmediler, sevdalısı oldukları değerleri. Şimdi ise büyüklerinin onlara yapamadığını, onlar yeni nesile kazandırmak için mücadele veriyorlar, hem de farklı renkler, farklı düşünceleri olsa da. Tek bir amaç için omuz omuza, kol kola, yan yanalar. Alayınıza isyan diyorlar. Bizleri bu kadar çok kabullenmiş ve seven bir şehir varken biz de yeni nesil olarak İzmir’e, ülkemize faydalı olabilmek adına spor ruhlu bir kentte yetişmek istiyoruz ve alayınıza soruyoruz: Babamla maç izlemek istiyorum, izleyebileceğimiz modern bir stadımız yok, neden? Bizlerin spora karşı olan bağlılığını köreltiyorsunuz, neden? İzmir’e hiçbir futbol organizasyonu verilmiyor farkında mısınız, neden? İzmir kulüpleri son yollarda başarısız, neden biliyor musunuz? Kendi çıkarlarınızı ve egolarınızı İzmir için bir kenara bırakmıyorsunuz, neden? Artık particilik yapmayı bırakın. Hükümetinden Meclis’ine, milletvekillerinden belediyesine biz babalarımız ve annelerimizle futbol izlemek için başka şehirlere gitmek istemiyoruz. Biz İzmir’e yakışanın yapılmasını ve yeni neslin spor sevgisinin arttırılmasını istiyoruz. Çok mu şey istiyoruz? Bizler de bir gün sizin oturduğunuz ve kalkmayı sevmediğiniz koltuklarınıza oturabiliriz ama sizleri tarihin kara sayfalarında görür herkes. İşte o zaman sizi ne tarih affeder ne de biz.”

Daha sonra taraftar grupları adına sözcüler, kısa konuşmalar yaptı. Ardından taraftarlar, hükümet ve belediye aleyhinde sloganlar attı. Protesto gösterisi, olaysız sona erdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here