Ana SayfaHaberlerDünyadanTopraklarını korumak isteyen Brezilya...

Topraklarını korumak isteyen Brezilya yerlileri başkent Brasilia’da kamp kurdu

Binlerce Brezilya yerlisi, başkent Brasilia’da ülkenin 1 Ocak’ta göreve süregelen aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro’nun yönetiminde tehdit altında bulunduğunu düşündükleri kültürel hak ve topraklarını korumak için çaba sarfetmek için sokağa döküldü.

hakkında Topraklarini korumak isteyen Brezilya yerlileri baskent Brasilia’da kamp kurdu başkent
Fotoğraflar: Reuters

Ülkenin dört bir yanından başkente akın eden 4 bine yakın yerli, kurultay binasına giden yolun civarlarında kamp kurdu. Her yıl düzenlenen üç günlük ‘Özgür Toprak Eylemleri’ seçim kampanyasında yerlileri topluma entegre etme sözü veren Bolsonaro’nun bu tutumu sebebiyle bu yıl büyük ehemmiyet kazanmıştı.


hakkında 1556233709 553 Topraklarini korumak isteyen Brezilya yerlileri baskent Brasilia’da kamp kurdu başkent

‘Bizim toprağımız kutsaldır’, ‘yerlilerin toprağında madenciliğe izin vermeyiz’ ve benzeri çarpıcı sözler yazılı dövizler taşıyarak bildiri gönderen eylemciler kentte renkli görüntülere niçin oldu. Kurultay ve yüksek mahkeme üyeleriyle görüşecek olan yerlilere hükümet kanadından ise buluşma verilmedi.

hakkında 1556233709 685 Topraklarini korumak isteyen Brezilya yerlileri baskent Brasilia’da kamp kurdu başkent

Yerlilerin yaşamış olduğu toprakların oradaki nüfusa nazaran fazlaca büyük bulunduğunu bundan dolayı bir kısmını madencilik ve tarıma açacağını söyleyen Bolsonaro işe yerlilerin haklarını korumak için çaba sarfeden Funai adlı kurumu ziraat bakanlığına bağlamakla başladı. Funai verilerine nazaran ülkede yerliler için ayrılan 400 yaşam alanı var. 500 bin nüfusu olan bu alanlar ülke yüzölçümünün yüzde 12.2’sini oluşturuyor.

Yerlilerin lideri Cacique Dara, “Görevdeki hükümet yerlilerin kökünü kazımak istiyor fakat bizim insanlarımız savaşçıdır. Biz refahı ön plana koymayız. Bizim için mühim olan doğadır” dedi. Bir başka yerli lideri Sonia Guajajar ise “Biz anayasal haklarımız için değil var olmak için savaşım veriyoruz” sözleriyle içlerinde bulundukları durumu söyledi.

Aktivistler ise yerlilerin yaşadıkları alanlara yönelik kısıtlamanın yalnız onlara değil tropikal ormanlara da zarar vereceğini savunurken, “Brezilya’daki kabilelere mensup insanoğlu 500 senedir kırım ve soykırımların kurbanı oldular. Bolsonaro’ya boyun eğmezler” dedi.


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

İnsanlık tarihinin gelmiş geçmiş en zengin 20 insanı

İnsanlık tarihine gelmiş geçmiş en zengin insanların kimler olduğunu bilmek istediğinizi...

6 meyvenin ‘insan eli’ değmeden önceki ‘yabani’ hali

İnsanlık doğaya karşı verdiği "savaşta" görece üstünlük elde ettiğinden beri doğanın...

Dünya liderlerinin maaşları

CNNMoney sitesi, dünyanın önde gelen liderlerinin maaşlarını açıkladı. Dünya liderlerinin aldıkları...

En iyi kişisel gelişim filmleri

Kişisel gelişim filmleri son yıllarda artmaya başladı, bunun sebebi ise kuşkusuz...

Tartışı-Yorum

Bir seçim klasiğine “Ünlemsel Merhabalar”

Tartışı-Yorum / Nihat Duru Seçimi seçim şarkısı ve bolca benzin israfı sanıp iğrenç şarkılarını baslı hoparlörlerle milletin kulaklarına dayayan iyi gün dostu siyasetçilerimize merhaba! ‘Çalıyor ama çalışıyor da’ diyecek kadar zihniyeti...

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup...

Ne garip bir muamma ‘Ene’

Ne garip bir muamma “Ene”. İnsanı daha süslü yapan bir ziynetmi yoksa defektimi? İster doğal seleksiyona inanın ister tecelliyata, kabul edersiniz iç dünyamızda ruhumuzu yoğuran bu aletin bir faydası/anlamı...