11.1 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

Topraklarını korumak isteyen Brezilya yerlileri başkent Brasilia’da kamp kurdu
Binlerce Brezilya yerlisi, başkent Brasilia’da ülkenin 1 Ocak’ta göreve süregelen aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro’nun yönetiminde tehdit altında bulunduğunu düşündükleri kültürel hak ve topraklarını korumak için çaba sarfetmek için sokağa döküldü.

Fotoğraflar: Reuters

Ülkenin dört bir yanından başkente akın eden 4 bine yakın yerli, kurultay binasına giden yolun civarlarında kamp kurdu. Her yıl düzenlenen üç günlük ‘Özgür Toprak Eylemleri’ seçim kampanyasında yerlileri topluma entegre etme sözü veren Bolsonaro’nun bu tutumu sebebiyle bu yıl büyük ehemmiyet kazanmıştı.


‘Bizim toprağımız kutsaldır’, ‘yerlilerin toprağında madenciliğe izin vermeyiz’ ve benzeri çarpıcı sözler yazılı dövizler taşıyarak bildiri gönderen eylemciler kentte renkli görüntülere niçin oldu. Kurultay ve yüksek mahkeme üyeleriyle görüşecek olan yerlilere hükümet kanadından ise buluşma verilmedi.
Yerlilerin yaşamış olduğu toprakların oradaki nüfusa nazaran fazlaca büyük bulunduğunu bundan dolayı bir kısmını madencilik ve tarıma açacağını söyleyen Bolsonaro işe yerlilerin haklarını korumak için çaba sarfeden Funai adlı kurumu ziraat bakanlığına bağlamakla başladı. Funai verilerine nazaran ülkede yerliler için ayrılan 400 yaşam alanı var. 500 bin nüfusu olan bu alanlar ülke yüzölçümünün yüzde 12.2’sini oluşturuyor.

Yerlilerin lideri Cacique Dara, “Görevdeki hükümet yerlilerin kökünü kazımak istiyor fakat bizim insanlarımız savaşçıdır. Biz refahı ön plana koymayız. Bizim için mühim olan doğadır” dedi. Bir başka yerli lideri Sonia Guajajar ise “Biz anayasal haklarımız için değil var olmak için savaşım veriyoruz” sözleriyle içlerinde bulundukları durumu söyledi.

Aktivistler ise yerlilerin yaşadıkları alanlara yönelik kısıtlamanın yalnız onlara değil tropikal ormanlara da zarar vereceğini savunurken, “Brezilya’daki kabilelere mensup insanoğlu 500 senedir kırım ve soykırımların kurbanı oldular. Bolsonaro’ya boyun eğmezler” dedi.
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,300BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler