Trump: AB bize Çin’den daha kötü davranıyor, en büyük suçlu Almanya

0


ABD Başkanı Donald Trump, “Avrupa bugün ticarette bize Çin’den kötü davranıyor. Bizi ticarette kazıklıyorlar ama biz onları orduyla koruyoruz” derken en büyük suçlunun Almanya olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Reuters (9 Haziran 2018 Kanada G7 zirvesi)

ABD Genç Öğrenciler Eylem Zirvesi adlı etkinlikte konuşan Trump, ‘büyük dedelerinin, büyük büyük dedelerinin Avrupa’dan geldiğini’ hatırlatarak şunları söyledi: “Ne güzel değil mi? Ama AB bizi öldürüyor. Bizi ekonomik olarak alt etmek amacıyla kurulmuş bir yapı ama hala NATO ile koruyoruz onları. Yani bizi ticarette kazıklıyorlar ama biz onları orduyla koruyoruz.”

Bu durumun en büyük suçlusunun de Almanya olduğunu söyleyen Trump şöyle devam etti: “Birileri ‘Eski ABD başkanı Barack Obama Almanya’da Trump’tan daha popüler’ dedi. Öyledir de. Öyle olması gerekir. Çünkü en suçlu Almanya. Ödemiyorlar. GSYH’nin yüzde 1’ini ödüyorlar. Biz çok daha büyük bir GSYH’nin yüzde 4.3’ünü ödüyoruz. Almanya ödemek istemiyor. Almanya’nın yüzde 2 ödemesi lazım. Ben söylüyorum ‘Angela ödemelisin, ödemen gerekir Angela. Lütfen Angela öde’ diyorum. Sonra soruyorlar, ‘Obama’yı mı daha çok seviyorsunuz Trump’ı mı?’ ‘Obama’yı daha çok seviyoruz, Obama iyiydi.’ Bakın eğer oradaki anketlerde iyi sonuçlar almaya başlarsam işimi yapmıyorum anlamına gelir tamam mı? Bu iş böyledir.”

Trump mayıs ayında Avrupa’dan ithal edilen otomobillere ve otomobil parçalarına gümrük vergisi getireceği konusunda uyarmış ve bu ithalatın ‘ulusal güvenliğe bir tehdit olduğunu’ söylemişti. Fakat plan askıya alınmış ve AB ve Japonya ile konuya ilişkin müzakereler yeniden başlamıştı.

Trump, Dünya Ticaret Örgütü’ne de eleştiri oklarını yönelttiği konuşmasında ise şu ifadelere yer verdi: “DTÖ bizim için korkunç bir şey oldu. Çin’i inşa eden bu oldu. Önceki hükümetler bu konuda hiçbir şey yapmadı ve Çin her yıl yüz milyarlarca dolar kazandı. Herhalde görmediler, koca 25 yıl ama görmediler. Ama şimdi bunu görüyoruz. Ve şimdi bize milyarlarca dolar ödüyorlar millet.”

ABD Çin ile süren ticaret savaşında 325 milyar dolarlık Çin ürününün ithalatına yüzde 25 gümrük vergisi getirilmesi için süreci başlattığını duyurmuştu. Müzakereler hala sürüyor.

Bu karar öncesinde ise Trump, ABD’li şirketlerin ulusal güvenlik riski oluşturan şirketler tarafından üretilen telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan başkanlık kararnamesini imzalamış, Çinli telekomünikasyon devi Huawei’ye ağır yaptırımlar getirmişti.

Ticaret savaşında son durum: Trump Huawei’ye ağır yaptırımlar getirdi

Trump’tan Avrupa’ya: 800 IŞİD militanını alın, yoksa serbest bırakırız

‘Ticaret savaşı’ büyüyor: ABD, Hindistan’a tanıdığı gümrük ayrıcalığına son verebilir

‘Ticaret savaşı’nda geri adım: Çin, ABD menşeili arabalara uyguladığı tarifeleri kaldırıyor

‘Ticaret savaşı’nda son durum: ABD’yle Çin’den 90 günlük ‘ateşkes’

‘Ticaret savaşı’nda Türkiye de topa girdi: ABD ürünlerine 267 milyon dolar vergi

‘Ticaret savaşı’nda son durum: Trump’tan, ABD’ye misilleme yapan Çin’e yeni vergi

Çin’le ABD anlaştı: ‘Ticaret savaşı’ yerine ‘kazan-kazan’ formülü

‘Ticaret savaşı’nda son durum: Çin’den ABD ürünlerine 50 milyar dolarlık vergi

Çin’den ‘misilleme’: ABD ürünlerine ek gümrük vergileri yolda

Ticaret savaşı tamtamları: Asyalı büyük çelik ihracatçılarından ABD vergisine tepki

Trump’tan Çin’e 50 milyarlık ek gümrük vergisi: AB muaf, Türkiye kararı mayıstaCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here