Ana SayfaHaberlerDünyadanTrump, Bolton’ı da kovdu:...

Trump, Bolton’ı da kovdu: İran’a saldırı ve Kuzey Kore konusunda anlaşamadılar

ABD Başkanı Donald Trump, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın istifasını istedi. Bolton da istifasını Trump’a verdi. Trump ile üçüncü ulusal güvenlik danışmanıyla İran’ın ABD insansız hava aracını (İHA) düşürmesi sonrası planlanan saldırı ve Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jon Un ile buluşmak için Kuzey Kore’ye geçişiyle ilgili konularda anlaşmazlık çıktığı bildiriliyor.

hakkında Trump Bolton’i da kovdu Iran’a saldiri ve Kuzey Kore konusunda anlaşamadılar
John Bolton. Fotoğraf: Reuters (Arşiv)

Twitter’dan açıklama yapan Trump, Bolton’ın istifası hakkında şöyle dedi: “John Bolton’ı geçen gece, artık Beyaz Saray’daki hizmetlerine ihtiyacımız olmadığı konusunda bilgilendirdim. Onunla bir çok konuda ciddi anlaşmazlık yaşadık. Yönetim ve diğer konulardaki bir çok önerisini benimsemedim ve sonunda, istifasını istedim. O da bana bu sabah (ABD saati ile) istifasını verdi. John’a hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ederim. Yeni ulusal güvenlik danışmanının adını gelecek hafta açıklayacağım.”


New York Times, Bolton ile Trump arasında, son zamanlarda İran ve Kuzey Kore ile ilgili anlaşmazlık yaşandığını yazdı.

Trump’ın, Bolton’ın ülkeyi yeni bir savaşın içine sürüklediğinden uzun süredir şikayetçi olduğunu ve bunu yakın çevresine söylediğini yazan New York Times, Trump’ın, ABD İHA’sının düşürülmesi sonrası İran’a planlanan operasyonu iptal etmesinin ve Kuzey Kore’ye sürpriz ziyaret yapmasının, Bolton ile arasındaki gerilimin yükseldiğini göstergesi olduğunu belirtti.

Bolton’ın İran’a bir askeri operasyon yapılmasından yana olduğu, ayrıca Kuzey Kore ziyaretini, Trump’ın son dakika tweet’iyle öğrenmesinin görüş ayrılığını su yüzüne çıkardığı bildiriliyor.

70 yaşındaki Bolton, George W. Bush döneminde dışişleri bakan yardımcılığı ve Birleşmiş Milletler büyükelçiliği görevlerini yürütmüştü.

Trump’ın ilk ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn, yolsuzluk dolayısıyla istifa etmiş, Bolton’dan önceki danışman H. R. McMaster’ı ise Trump diğer danışmanları gibi kovmuştu.


10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Andrei Tarkovsky seçimiyle izlemeniz gereken 10 film

Rus sinemasının dünyaya açılan yüzü Andrey Tarkovski, filmleriyle kendinden sonraki birçok yönetmeni...

Sonraki bölümlerini dörtgözle bekleyeceğiniz yeni yabancı diziler

Türkiye'nin dizi karnesi pek parlak değil, neden mi? Çünkü bir sezona...

Vietnam ve fotoğraf

Vietnam'ı merak edenler için Vietnam merkez kıyısında bulunan Hoi An antik...

Mutlu olmanın formülü

Ünlü blog yazarı Svetlana Pokrevskaya mutlu olmak için bir yol gösteriyor....

Tartışı-Yorum

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup...

Türkiye’de katliamlar hangi kültürden besleniyor?

Bugün Kürt illerinde yaşanan katliamlar hangi kültürel gelenekten besleniyor ve yaşananlara sessiz kalan vicdansızlık referanslarını nereden alıyor? Sendika.org yazarı Önder Özdemir, tarihten verdiği birkaç örnekle yaşadığımız güne kadarki katliamlar...

Unutmayın, Affetmeyin, Delirin!

Sizlere bir ruh sağlığı uzmanı olarak, görüntüleri izlemeyin, izlettirmeyin demeyeceğim. Sizlere bu anın, bu dehşetin görüntülerini izlettirmek insanları travmatize eder, güvensiz hissettirir, katliamı yapanlara hizmet eder de demeyeceğim. İsrail’den,...