Trump: Çin müzakere masasına geri dönmek istiyor, çok olumlu

0


ABD Başkan Donald Trump, Çinli yetkililerin dün gece ABD’li muhataplarıyla irtibat kurarak müzakere masasına geri dönmek istediğini ilettiğini belirtti. Trump, teması, ‘çok olumlu bir gelişme’ olarak yorumladı.

Fotoğraf: Reuters

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ile Çin arasındaki arasındaki ticaret savaşı, iki ülkenin cuma günü birbirlerinden ithal ürünlere ek gümrük vergileri getireceğini açıklamasıyla tırmanmıştı.

Çin’in Cuma günü ABD’den ithal 75 milyar dolar tutarındaki ürüne ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının hemen ardından Trump Çin’den ithal 550 milyar dolar değerinde ürüne yönelik yüzde 5 ek gümrük vergisi açıklamıştı.

‘İran’da yönetim değişikliği istemiyorum’

Trump G7 zirvesi sırasında yaptığı açıklamada Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’i ‘büyük bir lider’ diye nitelerken anlaşma ve gerilimin yatışması isteğini memnuniyetle karşıladı.

İran’a da ılımlı mesaj

Trump, G-7 zirvesinin ev sahibi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sürpriz biçimde İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i zirveye dahil etmesi üzerine, İran’ın güçlü bir ülke olmasını istediğini ve İran’da yönetim değişikliği istemediğini de söyledi.

Trump, Zarif’i görme talebinde bulunmadığını, yüz yüze görüşme için henüz erken olduğunu da belirtti.

Ticaret savaşı doları ateşledi, gece ‘işlem emirleriyle’ 6.47’yi gördü

Ticaret savaşları tam gaz devam: Çin 75 milyar dolarlık ABD malından ek gümrük vergisi alacak

Cevad Zarif: Beyaz Saray’a gitmediğim için yaptırım listesine alındım

New Yorker dergisi: İranlı bakan Cevad Zarif, Beyaz Saray’a davet edildi

Zarif de ABD yaptırım listesine eklendi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here