Trump varsa S-400 yok mu?

0


Ahval yazarlarından İlhan Tanır,  basında yer edinen sadece belirsizliğini korumuş olan ABD Başkanı Trump’ın Türkiye ziyareti haberlerini değerlendirmiş. Başkan Trump’ın ziyaretinin gerçekleşmesi halinde Türkiye’nin S-400 adımından vazgeçeceği sinayllerini alan Tanır’ın yazısının bir kısmını aşağıda paylaşıyoruz.

———————————————–

Oldukca bilinmeyenli bir ‘Trump-Türkiye ziyareti’ denklemi

Önceki Başbakan, Dışişleri Bakanı ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu şimdiye kadar bilindik parti içi muhalefetin en yüksek sesi oldu. Davutoğlu 22 Nisan’da yayınladığı 15 sayfalık ‘manifestosu’ ile Erdoğan’ın partisini -ki kendisi de halen üye, şu an yaşanmakta olan büyük ekonomik kriz ve seçim neticeleri sebebiyle suçladı.

Görüntü o ki, AKP içinde bir değil iki değişik karşıcılık rüzgarı esiyor. İkinci karşıcılık hareketinin başlangıcında eski dışişleri ve iktisat bakanı, başbakan yardımcısı Ali Babacan anılıyor. Babacan şimdiye kadar açıkça ve yüksek sesle eleştirilerini dile getirmiş değil. Aslına bakılırsa Türkiye’nin İslamcı ve tutucu bir partisi içinde ‘isyana kalkmak’ olabilecek en zor şeylerden biri aslına bakarsanız.

Ali Babacan ilk olarak ABD’deki Northwestern Üniversitesinden mezun ve öğrencilik esnasında, okuldaki arkadaşlarına bakılırsa oldukça ‘inek’ bir öğrencilikle geçirmiş. Hem Ankara Koleji hem de sonraki yıllarında derslik ve okul birincilikleri ile malum Babacan’ın, ABD’de MBA yapmasına karşın beklenenin aksine Washington ile yakınlığı, kısaca Washington’da kişisel dostlukları fazlaca bulunmuyor. Babacan onun yerine Avrupa, fakat bilhassa İngiltere ve Almanya’daki finans çevreleri ile yakın.

Babacan’ın geçtiğimiz günlerde Londra’da yatırımcılarla görüştüğü Türk basınına da yansıdı. Türk basınına yansımayan bir de Almanya seferi var Babacan’ın. 2018 senesinde Almanya’ya giden Babacan, buradaki yatırımcılar ile yapmış olduğu toplantılar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a direkt sunulmak suretiyle rapor hazırlamasına karşın Erdoğan’dan buluşma alamadığı, Saray’dan kendisine Cemil Ertem ve Yiğit Bulut’a bu sunumu yapması tavsiyesi yapılınca Babacan raporunu posta ile göndermeyi tercih ediyor.

Buna karşın geçtiğimiz haftalarda meydana getirilen Amerikan Türk Konseyi toplantıları sebebiyle Washington’a gelen ve Erdoğan’a yakın olarak malum bazı adların Babacan için de Washington’da nabız tuttuğu biliniyor.

Erdoğan’ın ittifakının yüzde ellilerin derhal üstünde olduğu düşünüldüğünde, Babacan ve Davutoğlu’nun ayrı ayrı kuracakları gözlenen partilerin Erdoğan için ne denli ciddi problemler olduğu gözlenebilir. Bir sonraki genel yada 2021’lerdeki ihtimaller içinde erken seçiminde bu iki partinin AKP’den yalnız %5’ler oranında bir oy ‘çalması’ bile kafi gelecek ki iktisat bu şekilde devam ederse Erdoğan’ı oldukca sıkıntılı aylar bekliyor.

Ekonominin ciddi düzeyde sorunlarla boğuştuğu, Merkez Bankasının inanırlığının kalmadığı ve internasyonal alanda oldukca sıkıntılı bir dönemece girmiş olduğu dönemde Trump’ın Türkiye’ye ihtimaller içinde ziyareti Ankara için bir ‘kurtuluş simidi’ benzer biçimde göründü adeta, haberin basına düşmüş olduğu Çarşamba günü sabah saatlerinde.

Beyaz Ev Ulusal Güvenlik Konseyi yetkililerinden ihtimaller içinde ziyaret ile ilgili email gönderildi fakat içinde yazılabilecek bir bildiri yoktu ziyarete ilişkin. Şimdilik Washington’dan anlaşıldığı kadarıyla bu şekilde bir ziyaret planı için resmi bir anons yok ve kesinleşen plan da olmayabilir.

Ziyaretin zamanlaması ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bakılırsa Temmuz ayı. Haziran yada Temmuz ayı bununla birlikte Rus S-400’lerin de teslim zamanı.

Trump’ın Temmuz tarihindeki ziyareti ondan dolayı oldukca karmaşık bir durum. Oldukca bilinmeyenli denklem.

Eğer ziyaret hakkaten o dönem için olacaksa, bu şartlarda ya S-400 gelmeyecek ya da Trump’ın ziyareti eğer hakkaten ajandaya alınmış olsa bile S-400’lerin gelişi iptal edilmeyecekse, olmayacak.

Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz. CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here