Trump-Xi Görüşmesine Piyasaların İlk Tepkisi Olumlu: Asya Piyasaları Yükselişte

0


Asya hisse senetleri ABD ve Çin’in ticaret geriliminde ateşkes ilan etmesi ve müzakereleri sürdürme kararı almalarının ardından haftaya yükselişle başladı.

 

Trump görüşmenin beklediğinden çok daha iyi geçtiğini, ticaret müzakerelerini sürdürmek ve ek tarife uygulamamak konusunda anlaştıklarını söylemişti.

 

ABD Başkanı Trump attığı tweetlerde “Çin lideri Xi ile beklediğimden çok daha iyi bir görüşme yaptık. Çin’e yönelik varolan tarifeleri daha fazla artırmamak ve müzakereleri sürdürmek konusunda anlaştık. Müzakereler sürerken Çin bizim çiftçilerimizden büyük miktarda tarım ürünü de alacaklar.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Donald Trump ayrıca Xi’nin talebiyle Çinli teknoloji devi Huawei’nin ABD’li şirketlerden donanım almasına izin verdiğini de açıklamıştı.

Gelişmeler bununla da sınırlı kalmamış; Güney Kore’yi ziyaret eden Trump daha sonra Kuzey Kore’nin daveti üzerine sınırı geçerek Kuzey Kore toprağına da ayak basmıştı. Böylece Asya piyasalarının ikinci endişe kaynağı olan ABD ile Kuzey Kore arasında bir sıcak çatışma ihtimali de azalmış oldu.

İşte tüm bunların sonucu Şangay Bileşik Endeksi yılın ikinci yarısına ve yeni haftaya 1,3, Japonya’nın Topix Endeksi 1,4 seviyesinde kazanımlarla başladı, Güney Kore Kospi Endeksi ise yatay bir seyir izledi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here