Ana SayfaHaberlerEkonomiTrump’a rağmen Suudi Arabistan...

Trump’a rağmen Suudi Arabistan petrol arzı kesintisini uzatabilir mi?

[ad_1]

Haziran’a kadar devam etmesi planlanan OPEC’in üretim kesintilerinin tüm yılı kapsayacak biçimdi uzatılabileceği konuşuluyor.

Suudi Arabistan enerji bakanı Khalid Al-Falih Suudi Arabistan’ın İran’dan doğan boşluğu kapatmak için acil etmeyeceğini ve petrol üretimi mevzusunda OPEC+ ülkeleri ile varılan global anlaşmaya sadık kalacağını belirtti. Dahası bu anlaşmanın süresinin yıl sonuna kadar uzatılabileceği mesajını da verdi.

ABD Başkanı Donald Trump ise İran’a yönelik ambargoları artırma kararının arkasından Suudi Arabistan ve BAE’nin ortaya çıkacak petrol açığını kapatacaklarını belirtmişti.

Çin’den bu sabah gelen veriler sonrasında petrol tutarları bir nebze baskı altına girerken, Suudi Arabistan’dan gelen bu açıklamalarla kayıpların bir kısmı geri alındı.

İLGİLİ HABERZayıf Çin PMI Asya’da moralsizlik yarattıZayıf Çin PMI Asya’da moralsizlik yarattı

Global ekonomideki sarsıntılara karşın petrol fiyatlarının senenin başından bu yana neredeyse %40 yükselmiş olmasında OPEC ülkelerinin uyguladığı petrol arzı kesintileri kadar ABD’nın İran ve Venezuela üstünde uyguladığı yaptırımları artırmasının da etkili olduğu görüldü.

Starfuels brokerlarından Matt Stanley de bu yıl ki fiyat artışlarının kuvvetli öğrenci değil arzdaki dar boğaza bağlı olarak gerçekleştiğini söylüyor.

Trump’a karşın Suudi Arabistan’ın bu açıklamaları yapmış olması ise oldukça dikkat çekici olarak değerlendirildi.

Bank of America Merrill Lynch İran’ın petrol üretiminde belirgin bir düşüş yaşanacağını beklemesine karşın OPEC ve ABD’dan gelecek arz artışları ile 2019’da petrol piyasasının neredeyse dengede bir yıl geçireceğini beklediğini belirtmişti.

BNP Paribas ise petrol piyasasına dair beklentilerinde kısa vadede fiyatların artmasını öngördüğünü, üçüncü çeyreğe kadar ham petrol piyasasında tırmanışın devam edebileceğini dile getirdi.

Sadece kurum, senenin üçüncü çeyreğinden itibaren ABD’nın ham petrol ihracatında boru hattı ve terminal kapasitelerindeki genişletmeye bağlı olarak sert bir artış beklendiğini bu durumun da fiyatlardaki kırılganlığı artırabileceğini söylemiş oldu.

BNP Paribas 2019 averaj petrol fiyatı beklentilerini de yükseltti. Önceki tahminlerine bakılırsa WTI beklentisini $2 artırarak $63’a yükseltirken, Brent fiyatına dair beklentisini de $3 artırarak $71’a çıkardığını deklare etti. 2020 senesinde ise WTI fiyatının averaj $64 Brent fiyatının ise $68 olacağını öngördüğünü raporladı.

 

 [ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Evlenmeden önce bir daha düşünmeniz için 10 evlilik filmi

Evlilikle ilgili filmler ya da evlilik filmleri demeden önce "evlilik kurumu"...

Türkçeleştirilen Kürtçe şarkılar: bir kültürel yağma hikayesi

Asimilasyon politikalarının en şiddetlisi kuşkusuz kültür alanında yaşanmakta. İngiltere, Fransa, ABD...

Diyarbakır’da Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 10 Harika Mekan

Diyarbakır, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir....

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Tartışı-Yorum

Hani biz de imza atmıştık ya, şu müstemleke aydınları!

Tanımlar, Sınırlar, Ötekiler Dün telefon açtım ona, yengeyle çocuklar güvende mi diye sordum, malum, lojmanlar yakın… İyiler dedi. N’olur dikkat edin kendinize dedim. Kendisi Sur’da, malum mesele, hani biz de...

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir...

Ümit Kıvanç yazdı “Savaştan buraya insanlık macerası”

Ümit Kıvanç Radikal'in bugünkü köşesinde "Savaştan buraya insanlık macerası" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Ümit Kıvanç'ın bugünkü yazısı:Belki de bir kısmı eşimiz dostumuz ahbabımız arkadaşımız olan yeni milletvekilleri hepimiz adına...