Trump’ın Huawei’i Yasaklama Hamlesi Borsaları Karıştırdı

0


Buna karşın dün Wall Street’te borsa endeksleri azca da olsa yükselişle kapatmayı başardı.

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,45 artışla 25.648,02 puan, S&P endeksi yüzde 0,58 yükselişle 2.850,96 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,13 primle 7.822,15 puan seviyelerinde seyretti.

Buradaki nispeten pozitif yönde sonuca hem piyasaların ABD-Çin tecim savaşlarında her şeye karşın sürpriz bir anlaşmadan umudu kesmemiş olmaları hem de Trump’ın otomobil ithalatı ile ilgili alacağı söylenen “pozitif yönde” karar niçin oldu. ABD Başkanı Donald Trump AB ve Japonya ile müzakereleri sürdürebilmek için otomobil ithalatına yönelik tarifeleri 6 aya kadar ertelemeyi planlıyor.

Bir de normal olarak Fed’in gelecek aylarda bir faiz indirimine gideceği yolunda bir beklenti iyimser hareketlerde etken oluyor.

Tüm bunlar piyasaların tekrardan pozitif yönde bir yükseliş trendine girmesini garantilemiyor. Nitekim daha detaylı bakarsak dün ABD hisse senedi vadelileri aslen düştü. Trump’ın Huawei sonucu sonrasında düşen yalnız S&P 500 vadelileri (futures) değildi. Onunla beraber Tokyo ve Seul borsaları da düştü. Hong Kong ve Çin borsaları (en azından şimdilik) pek etkilenmedi ve bir miktar yükselmeyi bile başardı.

Huawei’ye yönelik karar ABD ile Çin içinde yeni nesil 5G telefon ağı sistemlerine kimin hakim olacağı yönünde bir savaşım… En azından bir yanıyla öyleki… Öteki taraftan bu Çin’in tecim müzakerelerinde ödün vermesi için yeni bir baskı aracı. Normal olarak piyasalar bu hamlenin Çin’in daha da şiddetli bir misillemede olmasına yol açacağından korkuyor. Geçtiğimiz yaz Huawei’nin üst düzey yöneticisinin kızı ABD’nin girişimiyle Kanada’da bir süre gözaltına alınmış, Çin bu duruma hem hem sözlü olarak sert tepki göstermiş, hem de Çin’deki mahalli mahkemenin Apple benzer biçimde ABD şirketlerinin satışı hakkında negatif kararlarıyla yanıt vermişti.

Piyasaların bir gözü de ABD’nin İran’la olan gerginliği ve bunun petrol fiyatlarına tesiri… Hafta sonu POEC toplantısında bu mevzu görüşülecek. Ayrıca petrol ABD stoklarından gelen iyi haberlere karşın gene yükselmeye başladı. Dün New York’ta Texas hafifçe petrolü 62 doları görmüş oldu. Brent petrolü ise internasyonal piyasalarda 72 dolar civarında işlem görüyor.

ABD’de bir mühim kafa karışıklığı da 2 senelik ve 10 senelik tahvil faizlerinden geliyor. Bunların süratli düşüşü 3 aylık tahvillerle arasındaki farkı (spread) azaltıyor ve bu da bir oldukça analist tarafınca bir cins resesyon alameti olarak görülebiliyor.

Sonuçta hisse senet tutarları ve tahvil faizleri piyasalar için ters sisnyaller veriyor ve birinden birinin bir düzeltme yapması planlanıyor. Aşağıdaki grafiğe bakılacak olursa ilk emareler sanki düzeltmeyi meydana getirecek taraf hisselermiş benzer biçimde gözüküyor.

Nitekim 10 senelik tahvillerin dün % 2,37 ile şubat 2018’den beri en düşük seviyeyi görmesi de tahvil cephesinin bir faiz indiriminden fazlasıyla ümitli bulunduğunu ve gidişatını pek değiştirmeyeceği yorumlarına yol açıyor.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here