Trump’tan Huawei için özel kararname

0


ABD Başkanı Donald Trump, ülkede ‘ulusal acil durum’ duyuru etti ve Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ilişkin telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan bir kararname imzaladı.

Tecim Bakanlığı’na gönderilen kararnamenin, 150 gün içinde uygulamaya konulması planlanıyor. Kararname, Çin menşeili Huawei’nin tesirini kırmak için atılan adımlardan biri olarak yorumlandı.

Habertürk’ün haberine nazaran, Tecim Bakanı Wilbur Ross mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada kararnamenin, ‘ABD’nin data ve kontakt teknolojilerini yabancı düşmanlardan korumayı’ hedeflediğini söylemiş oldu.

Kararnamede herhangi bir ülke yada şirket adı verilmedi sadece ABD’li yetkililer daha ilkin Huawei’yi bir ‘tehdit’ olarak nitelemiş, bağlaşık ülkelere ise yeni nesil 5G ağlarda Huawei’yi kullanmamalarını telkin etmişti.

Huawei tarafınca meydana getirilen ekipmanların Çin tarafınca casusluk amacıyla kullanılabileceğini düşünen Washington yönetimi, Ağustos ayında hükümet kurumlarının Huawei ve öteki Çin şirketlerinin ürünlerini kullanmasını yasaklayan bir karar almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here