Trump’tan piyasaları sarsacak karar: Çin ürünlerine yeni ek vergi

0


ABD Başkanı Donald Trump, 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10’luk gümrük vergisi oranının bu hafta yüzde 25’e çıkarılacağını deklare etti.

Fotoğraf: Reuters

Trump, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Çin, 10 aydır ABD’ye 50 milyar dolar tutarındaki yüksek teknoloji ürünlerinde yüzde 25, 200 milyar dolar tutarındaki öteki ürünlerinde ise yüzde 10 gümrük vergisi ödüyor” dedi.

Amerikan ekonomisinde son zamanlarda görülen iyileşmenin, Çin’den alınan bu ek vergilerle sağlandığını korumak için çaba sarfeden ABD lideri şöyleki devam etti: “Bu yüzde 10 da cuma günü yüzde 25’e çıkacak. Çin’den gelen 325 milyar dolar tutarındaki öteki ürünler halen vergilendirilmiyor sadece yakında yüzde 25 olacak. ABD’ye ödenen vergilerin, Çin tarafınca karşılanması yardımıyla ürün tutarları üstünde fazlaca azca tesiri oldu. Çin ile Tecim Anlaşması devam ediyor sadece yine görüşme etmek istemeleri sebebiyle fazlaca yavaş aşama kaydediyor.”

Trump, daha ilkin de yeni ticari antak kalma sağlanmadığı sürece 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10’luk gümrük vergisi oranını yüzde 25’e çıkaracağını açıklamıştı.

Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 1 Aralık’ta Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya gelmiş, ülkeleri içinde bir süredir devam eden ‘tecim savaşı’nın, yeni tarifelerle büyümesini önleyecek 90 günlük ‘ateşkes’ üstünde mutabık kalmıştı.

Ateşkes kapsamında ABD ve Çin’den üst düzey heyetler, Pekin’de 7-9 Ocak tarihlerinde ticari müzakereler için bir araya gelmiş, evvel iki gün olarak planlanan ve iki tarafın ortak kararıyla bigün daha uzayan müzakereler sonrasında somut bir netice çıkmamıştı.

‘Tecim savaşı’ büyüyor: ABD, Hindistan’a tanımış olduğu gümrük ayrıcalığına son verebilir

‘Tecim savaşı’nda geri adım: Çin, ABD menşeili otomobillere uyguladığı tarifeleri kaldırıyor

‘Tecim savaşı’nda son durum: ABD’yle Çin’den 90 günlük ‘ateşkes’

‘Tecim savaşı’nda Türkiye de topa girdi: ABD ürünlerine 267 milyon dolar vergi

‘Tecim savaşı’nda son durum: Trump’tan, ABD’ye misilleme icra eden Çin’e yeni vergi

Çin’le ABD anlaştı: ‘Tecim savaşı’ yerine ‘kazan-kazan’ formülü

‘Tecim savaşı’nda son durum: Çin’den ABD ürünlerine 50 milyar dolarlık vergi

Çin’den ‘misilleme’: ABD ürünlerine ek gümrük vergileri yolda

Tecim savaşı tamtamları: Asyalı büyük çelik ihracatçılarından ABD vergisine tepki

Trump’tan Çin’e 50 milyarlık ek gümrük vergisi: AB muaf, Türkiye sonucu mayıstaCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here