10 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 3, 2021

TTB: Salgında tanı yöntemleri ve tedaviler piyasanın insafına terk edilemez
TTB, artan Koronavirüs vakaları nedeniyle kamu sağlık kurumlarında test yaptıramayan yurttaşların özel hastanelerde test yaptırmak zorunda kalmalarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, yapılan test sayılarının henüz istenilen seviyede olmadığını vurgulanarak, salgınla etkin mücadele için test kapasitesinin artırılması ve testlere erişimin kolaylaştırılması gerektiği belirtildi.

Özel hastanelerin testler için belirlenen fiyatın üzerinde bir fiyat isteyerek yurttaşları mağdur ettiği ifade edilen açıklamada, “Vatandaşın mağduriyeti sadece PCR testi için verdiği ekstra ücret ile de bitmemektedir. Özel hastanelerde testi pozitif çıkan hastadan “muayene katkı payı”, yoğun bakım hastalarından ise veri girişleri farklı girilerek para talep edilmesi bu mağduriyetleri artırmaktadır” denildi.

“Test işlemleri gelir kapısı haline getirildi”
Sağlık Bakanlığı’nın pandemi sürecini yönetemediği ve denetleme de dahil olmak üzere sorumluluklarını yerine getirmediği belirtilen açıklamada, “COVID-19 tanı testlerinin piyasanın insafına bırakılması, denetlenmemesi sonucu birçok laboratuvar ve sağlık kuruluşu COVID-19 test işlemlerini gelir kapısı haline getirerek kontrolsüz ve uygunsuz işlem yapmaktadır. Bu uygulamalar nedeniyle toplumun büyük bir çoğunluğu testlere ulaşamamakta, tedavi alamamakta ya da kalabalık kamu hastanelerinde kuyrukta beklemektedirler. Sağlıkta eşitlik ilkesini çiğneyen, COVID-19 testlerini ve tedavilerini piyasanın insafına terk eden bu politikalar kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

“Hiçbir hastane COVID-19 hastalarından ilave ücret alamaz”

Açıklamada, yurttaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

-Kamu veya özel hiçbir hastane/sağlık kuruluşu COVID-19 testleri için hiçbir vatandaştan 2399 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ve 9.4.2020 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerine göre COVID-19 öntanı/tanılı hastalardan hiçbir suretle yapılacak herhangi bir işlem/girişim/tetkik/tahlil için yasal olarak ilave ücret alamaz. Bu kararların derhal uygulanması için gerekli adımlar atılmalı ve denetlenmelidir.

-Ücretsiz tanı ve tedavi yalnızca PCR pozitif vakalar için değil klinik ve radyolojik olarak COVID-19 bulguları gösteren vakalar için de uygulanmalıdır. PCR testi negatif olan ve COVID-19 tedavisi başlanan yurttaşlardan özel sağlık kuruluşları ek ücret talep etmemelidir. Bunun için 2.4.2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Bilimsel Danışma Kurulu Çalışması COVID-19 Rehberinde yapılacak değişiklikle olası/kesin vaka tanımını değiştirilerek ödemenin SGK tarafından yapılması sağlanmalıdır.

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/ttb-salginda-tani-yontemleri-ve-tedaviler-piyasanin-insafina-terk-edilemez/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,252BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler