20.5 C
İstanbul
Cuma, Haziran 18, 2021
spot_img

TTB ve TPD’den ortak açıklama: Sağlık çalışanları tükendiğinde yerleri doldurulamaz
Youtube kanalından canlı yayımlanan basın toplantısına TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. R. Şebnem Korur, TPD Başkanı Dr. Ömer Böke ve Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi Koordinatörlerinden Dr. Kerem Laçiner katıldı. Basın açıklamasında pandemide sağlık emekçilerinin sorunlarıyla ilgili ortak bir metin okundu. Açıklamada sağlık emekçilerinde, toplumun geri kalanından 14 kat daha fazla COVID-19 görüldüğü belirtilerek sağlık emekçilerinin çalışma şartlarına rağmen hak ettikleri saygıyı görmedikleri ifade edildi. Açıklamada sağlık emekçilerinin tükenmesinin COVID-19 kadar önemli olduğu kaydedildi. Açıklamada tükenmişlik kavramının ruh sağlığı kapsamında 40-45 yıldır tanındığı belirtilerek “sağlık alanının da bu bakımdan tüketicilik potansiyeli yüksektir” denildi. Açıklamada, sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının yanı sıra sağlık emekçilerinin ailelerinin COVID-19’a yakalanma olasılığının da emekçileri tükettiği belirtildi. Birçok sağlık emekçisinin salgın döneminde ailelerini göremediği ve bu durumun tükenmişliği daha da etkilediği belirtildi.

Sağlık emekçilerine testler ya çok az yapıldı ya da hiç yapılmadı

Bulaşma riskinin yüksek olduğu sağlık emekçilerine tarama testlerinin ya çok yapıldığı ya da hiç yapılmadığı belirtilen açıklamada “Hastane ortamında şiddetli virüs yüklenmesiyle karşılaşan sağlıkçılar, bulaştırıcı olup olmadıkları hakkındaki bilgisizliğin verdiği kaygı içinde kaldılar” denildi. Açıklamada sağlık emekçilerine yönelik ruh sağlığı yönünde adım atılması ve emekçilerinin çalışma koşullarının düzeltilmesi talep edildi.
Açıklamanın devamı ise şöyle:

“İdari kararlar tıbben gerekenden farklı olduğunda bu durumun getirdiği yük tükenmeye dönüştü. Hastalanan sağlık çalışanlarının göreve dönmelerinin hemen ardından ani ölümleriyle karşılaşılması, tıbbi yönden “göreve başlama” ölçütlerinin uygulanmasında duyarlık gösterilmediğinin göstergelerindendir. Ülkemizin sağlık sistemi kendi çalışanlarına şefkatli davranmamaktadır.

Salgınla mücadelenin toplumsal yönü temelde yurttaşların kendi olanaklarıyla önlem almaları öneri ve uyarılarıyla sınırlı bırakılıp, pandemiyi hastanelerde karşılama stratejisinin doğal sonucu olarak tüm yükün sağlık çalışanlarına yüklenmesi nedeniyle olağan görevlerinden daha ağır yükler sırtlamak zorunda kalan sağlık çalışanlarının mesleki tükenmişliği artmıştır. Pek çok ilde istifaların açılması ile birlikte toplu istifalar olmuş, pek çok çalışan da emekliye ayrılmıştır ve bu dönemde intihar oranlarında artış olmuştur. Küresel salgın, sağlık çalışanları için bir salgından çok daha olumsuz sonuçlara yol açmıştır.

Küresel salgının başladığı ülke olan Çin ve İtalya’da bu süreçte yaşananlar, ruh sağlığı destek sistemlerinin önemli olduğunu göstermiştir. Enfeksiyon hastalığı ile mücadele kadar bu sürecin oluşturduğu ruhsal sorunlarla da mücadele edilmesi gerekliliği ifade edilmiştir. Ülkemizde ise ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve asistanı hekimler pandemi servislerinde pratisyen hekim olarak görevlendirilmişlerdir. Bu uygulama, çok sayıda uzman adayının eksik eğitimine yol açmakta, ruh sağlığı sorunu olan bireylerin tedavilerinde aksamalara neden olmaktadır. Üstelik bu uygulama ruh hekimlerinin; sağlık çalışanlarının hastane içinde ruh sağlığını yükseltme, tükenmeyi önleme için program hazırlama ve uygulama olanağını da ortadan kaldırmaktadır. Oysa ruh hekimlerinin hastane pandemi kurulu üyesi olmaları ve hastalarının tedavi hizmetleri yanında, sağlık çalışanlarının ruh sağlığının desteklenmesi amacıyla da asıl işlerini yapmaları gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının tükenmelerini önlemek amacıyla ruh sağlığı yönünden tarama çizelgeleri ve psikiyatrik muayenelerle izlenmeleri gereklidir.

Sağlık çalışanlarının tükenmeleri ve iş verimlerinin azalması doğrudan doğruya toplum sağlığı sorunu olarak baş gösterecektir; ancak bu süreç sağlık çalışanlarının toplu tükenmesi ile sonuçlandığında, bu sorunla baş edecek başka bir meslek grubu bulunmayacaktır.

Sağlık çalışanlarının ruh sağlığının korunması ve tükenmelerinin önlenmesi için gerekli sistemsel çözümlerin ve önlemlerin alınması gereklidir. Alınacak önlemler ile beraber tükenmişliğin önüne geçilebilir. Herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini bekliyoruz.” (BK)

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/ttb-ve-tpdden-ortak-aciklama-saglik-calisanlari-tukendiginde-yerleri-doldurulamaz/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler