5.2 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 1, 2021

TTB’den Heybeliada Sanatoryumu tepkisi: “Bir sağlık kurumudur ve öyle kalmalıdır”Türk Tabipler Birliği (TTB) yaptığı açıklamayla, Heybeliada Sanatoryumu’nun Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmiş olmasına tepki gösterdi. Sanatoryum’un 1924’te Cumhuriyet’in ilanından kısa bir süre sonra açıldığını hatırlatan TTB, binanın teknik detaylarıyla günümüzde inşa edilen kapalı sistem havalandırmaya sahip binalarla boy ölçüşecek düzeyde olduğunu belirtti.

Heybeliada Sanatoryumu’nun atıl hale getirildiğini sonra da çürümeye terk edildiği kaydedilen açıklamada, değerli bir sağlık kurumunun amacıyla ilgisi olmayan kurumlara tahsis edilmesinin ülkeyi yönetenlerin sağlık bakışının özeti olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Milyar dolarlık borç bırakan ‘Şehir Hastaneleri’ ile geleceğimizi, Heybeliada Sanatoryumu’nu gasp ederek geçmişten gelen değerlerimizi yok etmenize izin vermeyeceğiz” sözleriyle COVID-19 salgınında şehir hastanelerinin insanı değil sermaye ve karı öncelediğinin görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:
“Heybeliada Sanatoryum binası, ülkemizin eşsiz bir kültürel mirasıdır, bu mirasın yapılış fonksiyonu ile korunması, yaşatılması tarihsel sorumluluktur. Özellikle günümüzü derinden etkileyen COVID-19 salgını sırasında binanın özellikleri nedeniyle önemi daha anlam kazanmaktadır. Heybeliada Sanatoryumu sağlık ile ilgili değişik fonksiyonları yerine getirmek üzere yeniden yapılandırılarak korunmalıdır.” (CT)
İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/ttbden-heybeliada-sanatoryumu-tepkisi-bir-saglik-kurumudur-ve-oyle-kalmalidir/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,252BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler