escort kuşadası

34.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Tüketiciye kredi haram
[ad_1]

Türkiye ekonomisi tüketimle büyür. Ekonominin itici gücü arz değil, taleptir. Şu demek oluyor ki, arz yada üretim, öğrenci tepki verir.  Bu rahat gerçekleri kavramadan sırf GSYİH tahmin gücü yüksek diye endüstri üretimi benzer biçimde veriler üstünden ekonomik aktivitenin geleceğini öngörmeye çalışmak bizi ağır hatalara yöneltir.  Elimizde tüketici davranışlarını tahmin etmeye yarayan 2 temel gösterge var. Birincisi tüketici itimat anketleri. Tüketici güveninin yükselmesi harcamalarda artış olacağı anlamını taşır.  En taze ölçüm olan BloombergHT Nisan öncü anketinde %9.31 A/A gerileme rapor edildi.

İkinci veri ise haftalık kredi istatistikleri.  Tüketici kredilerinde toparlanma ise vatandaşın konut, oto, mobilya benzer biçimde taksitle alınan dayanıklı tüketim mallarına ilgi gösterdiğinin somut kanıtıdır.

 

Mudilerin hızla dövize kaymasından kaygılanan hükümet nihayet bankalara TL  faiz oranlarını 200-250 baz puan artırma izni verdi. Aşağıda grafikte görüleceği benzer biçimde ilk tepki hususi bankaların kredi arzında daralma olarak tezahür etti.  Kamu bankaları hangi risk ölçümlerine dayandıkları belli olmadan şirketlere kredi yağdırmaya devam ediyor.

 

Mevduat faizi yükselince, kredi faizi de yükselecek ki banka kar, kısaca faiz marjını koruyabilsin. Aşağıdaki grafik mevduat faizlerindeki artışın faturasının tüketicilere çıkartıldığı oldukca açıkça ortaya koyuyor. Kurumsal kredi faizleri hala hükümet korkusuyla düşük, fakat tüketici kredisi faizleri derhal zıplamış.

Tüketici kredileri yılbaşından bu yana %1.2, son bir yılda ise bir tek %1.5 büyümüş. Enflasyonun %20 bulunduğunu hatırlarsak, hanehalkının oldukca sert bir kaldıraç azaltma sürecinin ortasında bulunduğunu görürüz. Kimse vatandaşın burnuna kadar krediye gömülüp haciz memuruyla uğraşmasını istemez. Fakat, makul bir gelişme oranı,  ya da borcun yavaş azaltılması ekonominin dengede kalmasını sağlar.

Ankara’da herhalde kimse şu suali sormuyor. Otomobil parçası üreten firmaya bolca keseden krediyi verdin de, tüketiciye haram kıldın. Kim alacak o otomobilleri?

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler