8.5 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 1, 2020

17 inanılmaz çalışmasıyla Rus Fotoğrafçı Anton Belovodchenko

Rus Fotoğraf Sanatçısı Anton Belovodchenko'nun kadın vücudunun anatomik yapısını konu alan çalışması, görenleri hayretler içinde bırakıyor. Belovodchenko'nun fotoğraflarında kullandığı kadın vücudu, müstehcenliği arka plana itip,...

Bunlara bakmalısınız

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Marquez’in 2001’de Marcos’la yaptığı röportaj

Kendisini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (EZLN) sözcüsü olarak tanımlayan ve herkesin bir kere olsun ağzında piposuyla, yüzü gizli halde çekilmiş bir fotoğrafını görmüş, muhterem...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Tomris Uyar ve aşıkları

Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini onun için yazdı.O...

Dildeki cinsiyetçilikten kurtulmak için 14 maddelik imtihan

Türkçede hem günlük konuşma dilinde hem de tarihsel olarak günümüze değin bir anlam kazanan deyimler silsilesi kadın ve erkek cinsleri ve toplumsal cinsiyet rolleri...

20 şiiriyle Ülkü Tamer

1937 senesinde Antep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de yaşamını devam ettirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden...

Tüm Dünya Omuz Omuza: Corona Virüsü Mücadelesinde Ünlü Markaların Verdiği Destekler

İnsanlık tarihi bir kez daha salgın hastalıkla boğuşuyor ve bu salgına karşı hep birlikte mücadele ediyor. Çin’de ortaya çıkan corona virüsü tüm dünyaya yayıldı. Ülkelerde hayat neredeyse durma noktasına geldi. Kültürel faaliyetler durduruldu, okullar kapandı bazı şirket çalışanlarını ücretsiz izne çıkardı. Sağlık çalışanları ise canlarını ortaya koyarak virüsle mücadele etmeye ve hastaları kurtarmaya çalışıyor. Dünyada COVID-19 hastası sayısı yarım milyonu geçti. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 50 bine yaklaşmış durumda. Ülkemizde de her gün ne yazık ki vaka sayısı artış gösteriyor. Ancak tüm dünya hem maddi hem de manevi birlik oluşturmaya çalışıyor. Corona virüsü markalar için de harekete geçip salgınla mücadeleye katılma konusunda harekete geçme sebebi. Gelin o markalara yakından bakalım.

İnsanlığı tehdit eden corona virüsü salgınına karşı tüm dünya tek yumruk olmuş mücadele halinde

Herkesin büyük bir dayanışma içerisinde olduğu bu süreçte bazı büyük markalar da corona virüsle mücadele için destek veriyor

corona virüsü

Bazı markalar maske, bazı markalar ise dezenfektan üreterek sürece destek olmaya çalışıyor. Bazı markalar ise büyük miktarlarda bağışlarla salgınla mücadelede rol alıyor

corona virüsü

İşte corona virüsü ile mücadelede desteğini esirgemeyen markalar…

1. General Motors

corona virüsü mücadelesinde
Otomotiv devi General Motors, üretim kapasitelerinin bir bölümünü solunum cihazı üretimine ayıracağını söyledi.

2. Ford

corona virüsü mücadelesinde
Diğer bir otomotiv devi olan Ford da solunum cihazı üretecek.

3. Tesla

corona virüsü mücadelesinde
Elon Musk’ın CEO’su olduğu TESLA da ABD’de solunum cihazı üretimi için destek veren şirketlerden biri. Üretim ise Tesla’nın New York Buffalo’daki fabrikasında yapılacak. Fabrikanın geçtiğimiz günlerde yeniden açılacağı Elon Musk tarafından duyurulmuştu. Tesla ayrıca Çin’den bin 255 solunum cihazı satın aldı ve Los Angeles şehrine teslim etti.

4. Nissan

corona virüsü mücadelesinde
Japon otomotiv üreticisi Nissan, ABD’li spor otomobil üreticisi McLaren ve İngiliz savunma, havacılık ve uzay şirketi Meggitt ile yeni bir solunum cihazı üretmek üzere ortaklık kurdu.

5. Mahindra Group

corona virüsü mücadelesinde
Dünyanın en büyük traktör üreticilerinden Hint otomotiv şirketi Mahindra Group da fabrikalarında solunum cihazı üretmek üzere çalışmalara başladığını duyurdu.

6. Tofaş

corona virüsü mücadelesinde
Türkiye’nin beşinci büyük sanayi kuruluşu olan Tofaş, corona virüsü ile mücadele için kollarını sıvadı. Tofaş, Bursa’daki fabrikasında biyolojik örnek alma kabini ve entübasyon kabini üreterek Bursa Şehir Hastanesi’ne bağışladı. Şirket buna ek olarak siperlikli maske üreterek sağlık çalışanlarına destek olacak.

7. Airbnb

corona virüsü mücadelesinde
Şirket, sağlık çalışanları için ücretsiz konaklama imkanı sunarak corona virüsü ile mücadeleye destek oldu. Öte yandan Airbnb ev sahiplerine, mağdur olmamaları için 250 milyon dolar yardımda bulunacağını açıkladı.

8. Vodafone

corona virüsü mücadelesinde
Vodafone bildiğiniz gibi GSM ismini önce “#EvdeKal”, daha sonra ise “HayatEveSığar” olarak değiştirerek corona virüsü ile mücadeleye detsek olduğunu belirtmişti. Şirket, bu kez da sağlık çalışanları için ücretsiz paket tanımladı. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilecek listede yer alan kamu sağlık sektöründe görevli Vodafone’luların hatlarına mevcut paketlerine ek olarak ücretsiz 5 GB internet ve 500 dakika konuşma tanımlanacağını duyurdu.

9. Popeyes

corona virüsü mücadelesinde
Fast food restoran zinciri devlerinden biri olan Popeyes, corona virüsü ile mücadele için müşterilerinin evde kalmasını sağlamak adına ücretsiz Netflix üyeliği verdiği bir kampanya başlattı. Popeyes “Fried Chicken ‘n Chill” ismini verdiği kampanyası kapsamında tüketicilerinden Popeyes yedikleri bir fotoğrafı sosyal medyada #ThatPasswordFromPopeyes hashtag’i ile yayınlamalarını istiyor. Bunu yapan ilk 1000 kişiye ise Netflix’e ücretsiz giriş bilgilerini verecek.

10. New Balance


Dünyaca ünlü markalardan biri olan New Balance da corona virüsü ile mücadele için maske üretimine başladı.

11. Budweiser

corona virüsü mücadelesinde
Ünlü bira markalarından Budweiser, Los Angeles’taki fabrikasında el dezenfektanı üreteceğini duyurdu.

12. Nike

corona virüsü mücadelesinde
Corona virüsü ile mücadele konusunda Nike da sessiz kalmadı. Dünyaca ünlü marka insanları evde kalmaya teşvik etmek amacıyla içerikleri arasında dünyaca ünlü sporcular Sue Bird, Tiger Woods ve Serena Williams’ın spora dair önerilerinin bulunduğu premium mobil uygulaması Nike Training Club’ı (NTC) süresiz bir şekilde ücretsiz sunmaya başladığını açıkladı.

13. PornHub


Dünyaca ünlü porno sitesi PornHub da corona virüsü önlemleri için destek veren şirketlerden biri. PornHub bir süre için tüm dünyada premium üyeliği ücretsiz hale getirdi.
14. Sabancı Holding


Sabancı Holding corona virüsü ile mücadele için; 150 bin tanı kiti, 10 ton dezenfektan ve 1.7 milyon TL bağışladı.

15. Koç Holding

corona virüsü mücadelesinde
Koç Grubunu’nun markalarından olan Arçelik; tüm teknolojisini, solunum cihazı üreten Biosys firmasına kullandırma kararı aldı. Ayrıca Arçelik, 170 hastaneye çamaşır ve kurutma makinası ile fırın, çay, kahve ve tost makinaları yolladı. Ford Otosan ise sağlık çalışanları için yüz maskeleri üretiyor. Öte yandan Koç Holding, Taksim’deki Divan İstanbul Oteli ile Gayrettepe’deki Divan İstanbul City Oteli’nin sağlık çalışanlarına tahsis ettiğini duyurdu.

16. BrewDog


İngiltere’deki bira markası olan BrewDog, ücretsiz dağıtmak üzere fabrikalarında dezenfektan üretimine başladı.

17. Alibaba

corona virüsü mücadelesinde
Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba, corona virüsü ile mücadelede için corona virüsü tespit edebilen bir yapay zeka geliştirdi. Alibaba’nın yapay zekası, şüphe duyulan kişilerin tarama sonuçlarını kullanarak ilgili kişide corona virüsü olup olmadığını 20 saniyede tespit edebiliyor. Yapay zekanın doğruluk oranı ise yüzde 96.

18. Digitürk


Digitürk de corona virüsü ile mücadelede #EvdeKal kampanyası için abonelerine tüm kanallara ücretsiz erişim hakkı tanıdı. Digitürk’teki tüm sinema, dizi ve spor kanalları ücretsiz olarak izlenebiliyor.

19. McDonald’s


Dünyanın en büyük fast food zinciri McDonald’s Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’ndeki şubelerinde, acil servis personeli ve sağlık ve sosyal bakım çalışanlarına için ücretsiz içecek sunmaya başladı.

20. D-Smart


D-Smart da tıpkı Digitürk gibi tüm abonelerinize kanallarını ücretsiz olarak açtı.

21. LHMV

corona virüsü mücadelesinde
Fendi, Christian Dior, Celine, Moet & Hennessy, Fenty, Givenchy, Louis Vuitton gibi markaların sahibi olan LVMH şirketi, parfüm yerine artık dezenfektan jel üretecek. Şirket, Fransa’daki en büyük parfüm fabrikalarından üçünün dezenfektan jel üretimine geçeceğini açıkladı. Ayrıca şirket; Çinli bir üreticiyle anlaştı ve Fransız yetkililere 40 milyon maske sözü verdi.

22. Moncler


Çoğunlukla kayak giysileri ile tanınan marka, Milona’da 400 yoğun bakım üniteli hastanenin inşaası için 10 milyon euro bağışladı.

23. Chanel

corona virüsü mücadelesinde
Moda devlerinden Chanel, atölyelerini yüz maskesi üretimi için kulanacak. Chanel ayrıca, Fransa’nın devlet hastanelerini desteklemek için yaklaşık 1,2 milyon euro bağışta bulundu.

24. Gucci

corona virüsü mücadelesinde
Dünyaca ünlü bir başka marka olan Gucci, corona virüsü ile mücadele kapsamında 2 milyon dolar bağışladı. Ünlü marka aynı zamanda Instagram hesabını da Dünya Sağlık Örgütü’nün hizmetine sundu. Markanın 40 milyon takipçiye sahip olan hesabından artık sadece bilgilendirme paylaşımları yapılacak. Ayrıca Gucci de atölyelerinde maske üretimine başladı. Gucci 1 milyona aşkın maske üretmeyi planlıyor.

25. Prada

corona virüsü mücadelesinde
Moda devlerinden olan Prada’da atölyelerini maske üretimi için hizmete sundu.

26. Yves Saint Laurent


Tıpkı, Gucci ve Prada gibi Yves Saint Laurent de corona virüsü ile mücadelede atölyelerinde maske üretimine başladı.

27. Balenciaga


Merkezi İspanya’da bulunan marka da atölyesinde maske üretecek. Öte yandan Gucci, Yves Saint Laurent ve Balenciaga’nın sahibi olan Kering Group ayrıca; hastalıkla mücadaleye Çin’den üç milyon maske ithal ederek katkı sağlayacağını da duyurdu.

28. Zara


İspanyol hazır giyim firması Zara, geçen hafta 10 bin maske bağışladı. Zara ayrıca 300 bin maske tedarik etmeyi planlıyor.

29. Mango

corona virüsü mücadelesinde
Mango da İspanya’daki hastanelere 2 milyon maske bağışlayacağını duyurdu.

30. H&M

corona virüsü mücadelesinde
H&M Group sağlık çalışanları için ekipman üreteceğini duyurdu.

31. LCW-Taha Group

corona virüsü mücadelesinde
Türkiye’nin tekstil devlerinden olan Taha Group ise Sağlık Bakanlığı’na 3 milyon maske sözü verdi.

32. Bosch


Bosch Healthcare Solutions, Randox Laboratories Ltd. ile dünyanın ilk tam otomatik moleküler tanı testlerinden birini geliştirdi. Corona virüsü tespit etmede büyük önem taşıyan test kitlerinin doktor muayenehaneleri, hastaneler, laboratuvarlar ve sağlık merkezleri gibi kuruluşlarda kullanılması hedefleniyor. Bosch’un ürettiği kitler Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarını karşılıyor.

Kaynak: 1 2
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Ukraynalı Fotoğrafçı Vadim Stein, drama, heykelcilik ve grafik üzerine yaptığı çalışmalarının ardından dansçıların fotoğraflarını çekmeye karar verir.Fotoğrafçı Vadim Stein'in çalışmalarından küçük bir demeti sizin...

10 şairden 10 sonbahar şiiri

Yaz bitti artık, ilkbahar öncesinde bitivermişti zaten. Sıradaki mevsim sonbahar ve aylardan eylül. Gerek sonbaharın gerekse eylül ayının hüznü bir başkadır. Yaprak sadece sararmakla...

Erkekler için 7 maddelik “eril düzene katılmama” rehberi

Erkekler karşılarında bir feminist olduğu zaman “Ben kadınları ezmiyorum ki.”, “Bütün erkekler aynı değil” gibi argümanlara sarılabiliyorlar. İlginçtir, kadınların eziliyor olduğu gerçeğini kendilerine kişisel...

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

Son haberler

Clearstream, TL işlemlerine yeniden başladı

Clearstream Banking, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) işlem sınırlamalarından muaf tutmasının ardından Türk Lirası işlemlerine yeniden başladı. Clearstream Banking’in internet sitesindeki açıklamaya göre TL işlemleri...

Türkiye mali teşvikte çok geride kaldı

Ülkelerin salgına karşı attığı ekonomik teşvik adımlarının karşılaştırıldığı bir akademik çalışma yapıldı. Çalışmada, Türkiye mali teşvik paketinin milli gelire oranı sıralamasında yüzde 3,78’lik oranla...

Trump ‘sosyal medya kararnamesi’ni imzaladı: Hakkım olsa Twitter’ı kapatırdım

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzaladı. Fotoğraf: Reuters (Arşiv)AA’da yer alan habere göre Trump,...

Ekonomiye güven Mayıs’ta arttı…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ekonomik güven endeksi Nisan ayında 51,3 iken, Mayıs ayında %20,4 oranında artarak 61,7 değerine yükseldi. Ekonomik güven...

Kıbrıs İktisat Bankası: Dünya genelide faiz düşüyorsa, paranın yeni rotası; Hisse senetleri

Dünya genelide faiz düşüyorsa, paranın yeni rotası: Hisse senetleri Son günlerde aynı konuların etrafında dolaştığımızı fark ettik. Bugün, yatırımcıların dikkatini farklı bir noktaya çekmek...