8.5 C
İstanbul
Cumartesi, Ağustos 8, 2020

Sanatçı Aydın Büyüktaş’tan bir istanbul parodisi: Flatland

Aydın Büyüktaş'ın "Flatland-Düzülke" adlı fotoğraf serisi, alışık olduğumuzun dışında bir İstanbul'un hikayesini anlatıyor. İstanbul'un aşina olduğumuz mekanlarını farklı perspektiflerden fotoğraflayıp birleştirerek ortaya çıkardığı çalışmalarıyla daha önce...

Bunlara bakmalısınız

Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Arjantinli sıradışı sanatçı Raul Lemesoff, insanlara kitabı sevdirmenin belkide hiç denenmemiş bir yolunu deniyor. Sanatçının çalışmasını derlediğimiz listemizde aşağılara doğru kaydıkça önyargılarınız yıkılacak.Dilerseniz sıradışı listemize...

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanan ‘Baş Yapıtlar’

Derleme/Günel Abdullayeva Tekcan Her zaman sevdiğimiz kitapları defalarca okumak hoşumuza gidiyor ama bu kitapların film versiyonları da bir o kadar heyecanlı olmuyor değil. Hele bu...

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Modern hayatlar, suni mutluluklar, senkronize yalnızlıklar

Yapmak isteyip de yapamayacağımız şeylerle doldu taştı dünya. İzlenecek tonla film, dizi, okunacak kitap, gidilecek, görülecek, gezilecek yerler ve ortalama 70 yıl ömür var...

Tuncay Turşucu’dan Borsa, Dolar ve Piyasa Beklentisi

Borsa endeksi geçen hatayı %0.6 primle 111177 seviyesinde tamamlarken, yılbaşından bugüne getirisini %22 seviyesine taşıdı. Geçen hafta 110000 seviyesine doğru düzeltmesinin ardından yeniden alımların etkili olduğunu gördük. Dolar kurundaki yukarı eğilim geçen hatada devam ederken 5.94 seviyesini zorlayan bir kur gördük. TCMB’nin swap hamlesi, ABD yaptırımlarına karşı duyulan endişeler, TCMB’nin son faiz indiriminin enflasyon oldukça yaklaşmış olması ve ABD dolar endeksinin geçen hafta güçlü bir seyir izlemesi içeride dolar kurunu etkileyen faktörleri oluşturdu. Şirketlerin yıl sonuna doğru borç ödemesi için dolara talep göstermiş olması da bunda etkili bir faktör olabilir.

Dolar kurunda görülen endişenin havasının borsa ve cds ler üzerinde görmüyoruz. CDS halen 282 seviyesinde bulunurken, hisse senedi piyasasında ise iyimserlik devam etti. Global piyasalardaki olumlu havada destekleyici olmaya devam ediyor.

Cuma günü ABD Başkanı Trump, içerisinde Türkiye’ye yönelik yaptırımları da kapsayan bütçe tasarısını imzaladı. Tasarının içerisinde S-400 nedeni ile F-35 teslimin yasaklayan madde, kısaca “CAATSA” olarak bilinen “Amerika’nın hasımlarıyla yatırım yoluyla mücadele yasasını uygulama çağrısı yapan maddeler var. Tasarı Rus Doğalgazını Türkiye’ye taşıyacak olan “Türk Akımı” ve “Kuzey Akımı 2” projelerini de hedef alıyor. Her iki projenin inşaasında yer alan bazı gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı getiriliyor.

Ancak Trump’ın bu tasarıyı imzalayacağı Cuma günü piyasalar tarafından biliniyordu. Çünkü ABD Hükümetinin kapanmaması için Cuma günü imzalaması gerekiyordu. Sonuç olarak Borsa endeksi buna rağmen günü 577 puan yukarıda kapandı. Dolar kuru 5.94 seviyesini geçemedi. Bu nedenle endeks haftaya Trump’ın imzası nedeni ile satıcılı başlamayabilir. Eğer satış baskısı olsaydı Cuma günü piyasada bunu hissedebilirdik. Yine de açılışı görmekte fayda var.

Diğer yandan Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hızlanmaya başladı. Buradaki gelişmeler piyasaları şimdilik rahatsız etmiyor. Ancak izlemeye devam edilecek.

Önümüzdeki hafta global haber takvimi oldukça sakin. Salı günü Noel nedeni ile ABD piyasaları yarım gün olurken, Çarşamba ve Perşembe günleri ABD’de borsa kapalı olacak. Bu nedenle yabancı katılımının zayıf olduğu bir hafta yaşayabiliriz. Bu durum hacim olarak zayıf ve yatay bir piyasaya neden olabileceği gibi, volatilitenin artmasına da neden olabilir. Ancak borsada iştahın halen güçlü olduğunu ve küresel piyasaların yılı iyi bir seviyede kapatmaya istekli olduğunu görmekteyiz.

İçeride ise Perşembe günü kapasite kullanım oranları dışında önemli bir veri yok. Daha çok yaptırımlar, Doğu Akdeniz ve Suriye’ye yönelik haberler takip edilecek.

Borsa endeksinde teknik olarak halen trend yukarı kalmaya devam ediyor. Endeksin 110000 seviyesi üzerinde kalması yükseliş iştahının korunması açısından önemli. Yukarıda ise 112000 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareket güçlenebilir.

Bankacılık endeksinde 153000 seviyesi üzerinde hareket korunuyor. Bankaların yükselişe katılım konusunda tutuk kaldığını söyleyebiliriz. Bankacılık endeksinin de ivmesini güçlendirmesi için 157000 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bu durumda endeksteki yukarı hareket hızlanabilir.

Borsa BIST30 endeksi için de hikâye ayın görünüyor. Teknik görünüm olumlu olurken, 133000 üzerinde kalması yukarı iştahı desteklemeye devam edecek. 136500 seviyesinin üzerine yükselişler ise yukarı hareketi bir üst vitese atabilir.

Dolar kurunda teknik olarak görünüm yukarıyı gösteriyor. 5.90 üzerindeki seyirler kurdaki yukarı görünümü desteklerken 5.95 üzerine yerleşmesi durumunda yukarı eğilim hız kazanabilir. Bu durumda 6.14 seviyesine doğru hızlanan bir hareket görebiliriz.
Dolar endeksi geçen haftaki yükselişi ile 50-günlük ortalamasına ulaşmış görünüyor. Bu seviyelerden geri çekilmeler oluşabilir. Başka deyişle gelecek hafta nispeten zayıf bir dolar seyri global piyasalarda görebiliriz. Bu durum içeride dolar kuruna bir miktar aşağı yönlü destekleyici olabilir. Her ne kadar borsa ve CDS’lerde olumlu ve sakin görünüm olsa da Dolar kurunda teknik görünüm güçleniyor. Tansiyonun zayıfladığını söylemek için 5.90 seviyesinin altına gerilemeler görmeliyiz.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

İlk Temettü Şirketleri çalışmasını gerçekleştirdiğim 25 Ağustos 2017 tarihinden bu yana 2 yıl geçmiş. Çalışmama sizlerden oldukça yoğun bir ilgi oldu. İlk çalışmam son 11 yılın istatistiklerine göre yapılmıştı. Bu nedenle modası kolayca geçmeyen bir çalışma oldu. Çünkü 11 yıllık bir istatistik iki yılda çok fazla sıralamada fark yaratmaz. Ancak yine de son iki yıl oldukça zorlu geçti. Hem büyüme hızları düştü hem de yıllarca kar payı ödeyen şirketler içerisinde 2019 yılında kar payı ödemesi yapmayanlar oldu. Ayrıca sizlerden gelen yoğun istekleri daha fazla karşılıksız bırakmak olmazdı.

Bu son çalışmam son 13 yılı kapsayan istatistiklere göre yapıldı. Ve bazı eklemelerde bulundum. Detayları daha aşağıda belirteceğim.

Bu çalışmanın amacı Temettü Şirketleri. Bunu unutmayın

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Bu çalışmanın konusu temettü (kar payı) şirketleri. Bu amaçla yapılmıştır. Takip ettiğiniz veya çok beğendiğiniz bir şirket’in bu çalışmada yer almaması veya tercih edilmiyor olması, o şirketin kötü ve yatırım yapılamaz olduğu anlamına gelmez. Söylediğim gibi bu çalışmada şirketlere kar payı açısından yaklaşılmaktadır.

Temettü şirketlerini incelerken neyi amaçladığınız önemlidir. En ideal temettü şirketi nedir sorusunu sorarsak sanırım şu cevabı veririz; “Her yıl temettü ödeyen, temettü verimi yüksek olan, her yıl büyüyen miktarlarda temettü ödeyen ve sektöründe lider veya önemli bir oyuncu olan bir şirket”. Ben ideal bir temettü şirketini böyle algılıyorum.

Ancak kar payı verimi yüksek olmak ile ödenen kar paylarının her yıl tatmin edici şekilde büyümesi genellikle aynı anda olmuyor. Genelde kar payı verimi yüksek ise kar payı büyüme hızı düşük olmakta, kar payı büyüme hızı yüksek olan şirketlerde ise kar payı verimi orta derecede kalmaktadır. Bu nedenle sizin neyi amaçladığınız önemlidir. Siz küçük alımlarla gelecek on yılları hedefleyen bir birikim mi yapmak istiyorsunuz, yoksa zaten var olan toplu birikiminizi yüksek kar payı verimi olan bir şirkette mi değerlendirmek istiyorsunuz? Öyle bunu kendinize sormalısınız.

İdeal Temettü Nedir?

Yukarıda bahsettiğim ideal temettüye gelince. Her yıl kesintisiz temettü ödeyen ve temettü verimi çok yüksek bir şirket düşünün. Ancak her yıl hemen hemen aynı miktarda temettü ödemesi alıyorsunuz. Yani şirketin elde ettiği kar rakamı büyümüyor ve hal böyle olunca sizin aldığınız temettüde büyümüyor. Bu tarz şirket her ay küçük alımlarla birikim yapmak isteyen bir yatırımcı için ideal olmayabilir. Ancak zaten bir birikimi olan ve kar payı ödemesi almak isteyen, borsada hisse fiyatı yüksek temettü verimi sayesinde dirençli duran bir şirket arayan yatırımcı için ise ideal olabilir. Bu nedenle neyi amaçladığınız önemli.

Bunun dışında kar payı verimi düşük olması da ideal değildir. Şirket her yıl kar payı ödüyor ama kar payı verimi %2 mesela. Eğer sadece kar payı verimi odaklı bir yatırım yapıyorsanız kar payı veriminin enflasyonun üzerinde olması gerekir. Hatta mevduat faizinin üzerinde olmasını tercih ederim. Ancak borsamızda kar payı verimleri bu kadar yüksek değil maalesef.

Eğer çocuğunuza ya da kendinize biriktirme amaçlı yatırım yapıyorsanız büyüyen temettüleri tercih etmek daha doğru olabilir. Çünkü bu işin birde hisse fiyatı ve buna bağlı olarak toplam portföyünüzün zaman içinde büyüme tarafı var. Kar payı büyüyen şirket’in her yıl kar rakamı artıyordur. Her yıl bir öncekinden yüksek kar elde eden şirketin ise hisse fiyatı yıllar içerisinde kendini katlar. Bu tip şirketlerde hisse performansı çok yüksektir. Özellikle sektöründe lider bir şirket ise hisse performansı çok daha fazla olur. Lider şirket olma özelliğini bu yüzden önemsiyorum.

Ancak her yıl hemen hemen aynı kar payı ödeyen şirketlerde hisse performansı uzun vadede diğerine göre yüksek olmayabilir.

TEMETTÜ (Kar Payı) ORANI VE TEMETTÜ VERİMİ NEDİR?

Peki, temettü verimi nedir? Öncelikle şu yanılgıya düşenler çok. Temettü oranı ile temettü verimi aynı değildir. Temettü oranı, toplam dağıtılan temettü miktarının, şirket sermayesine oranıdır. Başka deyişle hisse başına ödenen miktardır. Temettü verimi ise hisse başı ödenen temettü’nün, ödeme öncesinde hissenin son fiyatına oranıdır.

Örnek yapalım. Şirket’in sermayesi 500 mn TL olsun. Şirket o yıl 15mn TL nakit temettü ödemesi yapsın. Temettü oranı 15/500= 0,03 ya da %3’tür. Yani hisse başı 0,03TL kar payı ödeyecek anlamındadır. Hissenin temettü ödeme tarihinden bir gün önceki kapanış fiyatı 2TL olsun. Temettü verimi ise 0,03/2= 0,015 olur. Bunu yüz ile çarparız %1.5 temettü verimi var deriz. Burası açık bir şekilde anlaşıldı herhalde.

AMORTİ YAKLAŞIMI

Bunun şöyle yorumu da vardır. Amorti süresi. Her yıl 0,03TL temettü aldığını düşünürsen hisse fiyatı / temettü yaparsak, 2/0,03= 66 eder. Bunun anlamı şudur. Hisse için ödediğiniz 2TL, aldığınız temettülerle 66 yılda amorti edip kendini ödüyor. Temettü verimi %1.5 olunca amorti süresi çok ideal çıkmıyor değil mi?

Çok ideal bir örnek olmadı aslında. temettü 0.03TL değilde 0.3TL olsaydı, 66 yıl değil 6,6 yılda amorti edecekti. Temettü veriminin ne kadar önemli olduğu daha net görülür.

Bir Soru

Bugün borsada ortalama %10 temettü verimli bir şirket size 10 yılda amorti verir. Uzun mu sizce ? Peki şu soruyu sorayım size, ev aldınız ve kiraya verdiniz. Mevcut kiralara baktığınızda aldığınız yıllık kira geliri, eve verdiğiniz parayı 10 yılda amorti ediyor mu? Açıkçası son yıllarda gördüğüm kadarıyla ortalama 27 yıl falan seviyelerinde geziniyor. Sonra bana neden ev almıyorsun diyorlar. Neden alıyım. Büyüyen, temettü ödeyen şirkete yatırım yaparım hem daha kısa sürede yatırdığım parayı amorti ederim hem de aynı sürede eminim hisse fiyatım, ev fiyatından çok daha fazla yükselir. Son 10 yıl içerisinde fiyatı 7-8 kat artan ev gördünüz mü hiç. Ben size hem kar payı ödeyen hem de fiyatı bu seviyede artan şirketler gösterebilirim. Hatta daha fazla artan bile var.

Bu ev örneğini size borsaya ve temettüye daha değişik açılardan bakmanızı sağlamak için verdim. Bu arada başınızı sokacak en az bir eviniz olsun. O kadarda değil.

Özetle

Özetle şunu söylemek istiyorum, gelecek 10-15 yıl kendinize ya da çocuğunuza hisse biriktiriciliği yapacaksınız, ben her yıl kar payı ödeyen, temettü verimi %4 ve üzeri olan ve temettü büyümesi ile her yıl daha fazla kar payı ödeyen ve sektöründe lider bir şirket hissesini biriktirmeyi tercih ederim. Bu dört şartı sağlaması benim için önemli. İşin sonunda ise toplu bir birikimim olduğunda ve emekli hayatına geçecek isem, sadece temettü verimi yüksek hisse ye geçerim. Tahvil yatırımı gibi her yıl toplu parama alacağım temettüye bakarım. Tabi bu benim düşüncem. Siz farklı düşünebilirsiniz. Sadece bir şartı isterseniz, diğerlerinden feragat edersiniz. Yukarıda belirttiğim gibi yüksek temettü verimi ve yüksek temettü büyümesi genelde aynı anda fazla gerçekleşmiyor.

Bütün bu açıklamaları çalışmamda yer alan tabloları doğru ve anlamlı bir şekilde okuyabilmeniz için yazdım.
TABLOYU İNCELEYELİM

Tabloda son 13 yılı ele aldım. Bu sürede ortalama temettü verimi, yıllık ortalama temettü büyüme oranı ve birde ekstra bilgi olsun yıllık ortalama FAVÖK artış oranını hesapladım. Ayrıca son 13 yılda kaç kez kar payı ödenmiş onlara baktım. Elbette en az 11 kez kar payı ödemesi yapmasını tercih ederim. Ama 13 kez yani her yıl ödeme yapanları daha çok tercih ederim. Netice de amacımız kardan pay almak. Tabloda mesela daha az sayıda ödeme yapan şirketlerde var. İsmi cismi olan, meşhur şirketler olduğu için aldım. Bunlar niye yok diye sormayın diye. Olsun onları da görün.

Bunun dışında önceki çalışmaya göre iki farklı sütun ekledim. İlk sütun şirketin kaç yıl borsada işlem gördüğünü gösteriyor. Bunu şunun için yaptım. Mesela ENJSA son iki yıldır işlem görüyor ama iki yıldır da kar payı ödüyor. 13 yıllık bir geçmişi olmadığı için kar payı ödeme sayısı da o yüzden düşük. Bu tarz şirketleri bu bilgi ışığında değerlendirmek doğru olacaktır. Eski şirketlerde ise şu hataya düşmeyin. Mesela PNSUT 32 yıldır borsada işlem görüyor. Yandaki sütunda kar payı ödeme sayısını 13 görüyorsunuz. Buradan 32 yılda 13 kez kar payı ödemiş sonucunu çıkarırsanız yanlış olur. Bu çalışmanın son 13 yılı kapsadığını unutmayın. PNSUT son 13 yılın hepsinde kesintisiz kar payı ödemiş. Buradan bu sonucu çıkarmalısınız. Daha geriye gitsek belki de çok daha uzun süredir kar payı ödüyordur. Örnek olarak bu hisseyi verdim. Bir anlam çıkarmayın.

Diğer bir sütun ise kar payı ile ilgili gerekli olan notları verdim. Son yıllarda üstüste kar payı ödemediyse, bir yıl ödememiş ama onun yerine bedelsiz verdiyse. Son yıl kar payı vermediyse vb.. bunları ifade etmek için.

Hadi gelin tabloyu birlikte okuyalım. Daha iyi anlayalım.

Ana Tablo

Temettü Şirketleri 2020
Kaynak: Finnet, KAP

Ana tablo ortalama temettü verimine göre sıralanmıştır. En yüksek ortalama temettü verimi son 13 yıl için ISYAT’ta görünüyor. %16.2 temettü verimi var. Hiç de az değil. Son 13 yılda 12 kez ödeme yapmış. 2009 yılında kar payı ödememiş. Bu 12 ödemenin ilk ödemeden son ödemeye kadar yıllık ortalama büyüme oranı (YOBO, İngilizcesi CAGR’dır. Compund Average Growth Rate) %11.6 olmuş. Buda güzel. FAVÖK için YOBO ise %13.4. Buda güzel. Hatta ilk çalışmama göre ISYAT oldukça gelişim göstermiş. Hisse 24 yıldır borsada işlem görmekte. Sektöründe liderlik yarışında olan bir firma.

İncelemeye devam

İncelemeye devam edelim. Listede Oyak grubu çimento şirketleri geliyor art arda. ADANA, MRDIN, UNYEC. Son 13 yılın hepsinde kar payı ödenmiş. Temettü verimleri harika. Fakat oda ne? Ortalama temettü büyüme oranları ADANA hariç MRDIN ve UNYEC için negatif. Yani MRDIN ve UNYEC örnek olarak vermek gerekirse bir yıl hisse başı 50 kuruş öderken, ertesi yıl 20 kuruşa düşmüş. Sonraki yıl artmış mesela. Belirli ve güçlü bir kar payı büyümesi yok. İşte bu yukarıda bahsettiğim gibi, işin emeklilik kısmında alınacak hisse grubuna giriyor. Biriktir ve sonra bu hisselere gir.

Emeklilik kısmında temettü büyümesi çok önemli olmayabilir. Her yıl %10 ve üzeri yakın temettümü alayım yeter. Tahvil getirisi gibi. Hisse performansı varsın düşük olsun. Haa hisse performansı düşük dediysek o kadarda değil elbette. Tanımını yaptığım ideal temettü şirketleri son 7-8 yılda en az 7-10 kat yükseldiyse, bunlarda 3-4 kat yükseldiler. Portföy yerinde saymıyor yani. Burada bir not düşmekte fayda var. Oyak grubu çimento şirketlerini birleştirme kararı aldı. Yani temettü politikaları gelecekte nasıl gelişecek aynı yüksek temettü verimleri devam edecek mi şimdilik bilmiyoruz.

Bu tarz biriktirme sonunda veya zaten mevcut olan toplu birikimini değerlendirmek için uygun olabilecek emeklilik dönemi hisselerini tabloda mavi ile gösterdim.

Mesela çimentolarda CIMSA’yı hiçbir gruba almadım. Oysa 2 yıl önceki çalışmamda mavi grupta yer almıştı. Temettü veriminin %7.8 seviyesine düştüğü görülüyor. Bu seviyeye düştükten sonra hemen üzerinde TUPRS, CLEBI gibi alternatifler bulunuyor. Üstelik hem temettü verimi daha yüksek hem de temettü büyüme hızları yüksek. Bu nedenle CIMSA’yı gruba almadım. Ancak tekrar ediyorum bu benim tercihim. Fakat daha iyi alternatifleri doğru değerlendirmeniz için bu örneği veriyorum.

Ve tablo devam ediyor

Yeşil renk içerisine aldıklarım beğendiklerim. Eğer yıllara yayılan bir şekilde aylık BES öder gibi hisse biriktireceksem bunları tercih edebilirim. Mesela TUPRS, CLEBI, ADNAC, PETUN, VESBE, TTRAK, ISMEN, HEKTS, EREGL, AKSA, AYGAZ, ECILC, ADEL, AKMGY, PNSUT, EGEEN, NUHCM, ALKIM, TOASO, INDES, ISGYO yeşil gruba aldıklarım.

Bunlarında içerisinde EGEEN, AYGAZ, VESBE, EREGL, TOASO, TUPRS, CLEBI en fazla tercih edebileceğim şirketler olabilir. Kendi düşüncem. Yazımın başında belirttiğim gibi bu çalışma kar payı açısından olaylara yaklaşıyor. İyi şirket kötü şirket açısından değil.

Bunların hepsi her yıl kar payı ödediği gibi, temettüleri iyi bir ortalama büyümeye sahip, ortalama FAVÖK büyümesi iyi olan ve en önemlisi sektöründe lider ya da önemli bir oyuncu olan, ayrıca bazıları ihracat kapasitesi de bulunan şirketler. İçlerinde kar payı verimi %4’ün altında olan yok. %4 yüksek bir temettü verimi değil ancak buna karşılık temettü ve favök büyümesi yüksek. Yukarıda söylediğim gibi büyümeyi istediğinizde, temettü veriminde feragat ediyorsunuz, temettüyü seçtiğinizde büyüme elden gidiyor.

Biriktirmeye aday temettü şirketlerimi de tabloda yeşil renk ile gösterdim. Tabi bunlar benim tercihim. Siz başkalarını tercih edebilirsiniz.

Tablo da ayrıca Temettü Notuna ilişkin yazmayı gerekli gördüğüm bir sütun ekledim. Mesela, AYGAZ son 13 yılın 12’sinde ödemiş görünüyor. Ancak şirket 2008 yılında nakit temettü yerine bedelsiz vermiş durumda. Aslında temettüyü bedelsiz olarak dağıttı. Yani aslında AYGAZ 13’te 13 dağıtan bir şirket. Bu sütunu bu tarz ayrıntıları görmeniz için hazırladım.

DİĞERLERİ HAKKINDA DÜŞÜNCELER

Bunların dışında TTKOM var mesela. Neden renkli gruba dahil etmediniz diye sorabilirsiniz. Öncelikle son 13 yılda 9 kez temettü ödemiş. Bu yeterli değil. Üstelik son üç yıldır ödemiyor. Ortalama temettü büyüme oranı ise negatif. Sonuç olarak konu temettü ise daha iyi pek çok alternatif mevcut. Vay be bir zamanların vazgeçilmez kar payı şirketiydi oysa.

Sonra PETKM mesela. Sosyal medyada çok görüyorum. Evladiyelik diye. Elbette evladiyelik. Ve iyi bir şirket. Ama görüldüğü gibi kar payı şirketi değil. Son 13 yılda sadece 5 kez kar payı ödemiş. Bu çalışmanın amacı kar payı şirketleri.

ASELS mesela. Elbette iyi bir yatırım şirketi. Tam evladiyelik. Ama amacınız kar payı ise %1.3 ortalama temettü verimi çok düşük. Evet son 13 yılın hepsinde ödemiş ancak verim çok düşük. Üstelik temettü büyüme hızı negatif. Amaç kar payı şirketi bulmak ise daha iyi pek çok alternatif yine var.

Daha pek çok büyük ve ismi cismi olan şirketleri tabloda bulabilirsiniz. Ancak çoğunun kar payı verimi çok düşük olabilir yada son 13 yılda çok az kar payı ödemiş olabilir.

Toplam 4 Tablo

Toplam 4 adet tablo veriyorum. Bunlardan birincisi ana tablomuz. Kar payı verimi %4’e kadar olan şirketleri kapsıyor. Diğeri Ana Tablonun geri kalan kısmı. Üçüncü tabloda ise son 13 yılda kesintisiz kar payı ödeyen şirketleri topluca bulabilirsiniz. Dördüncü tablo ise 9 yıldan daha az borsada halka açık olan şirketleri gösteriyor. Onlar içerisinde halka açıldığından bu yana düzenli temettü ödeyen ve temettü şirketi yolunda aday olan şirketlerde var. Ancak kısa süreli geçişe sahip olduklarından şimdilik gelecekte de aynı şekilde devam ederler sonucunu çıkaramam. Henüz erken.

Son 13 yıl kesintisiz ödeyenler

Kesintisiz ödeyenleri ayırarak görmeniz kolaylık sağlar.

Temettü son 13 yıl kesintisiz
Son 13 yıl kesintisiz ödeyenler

Tablolarda Hiç Olmayan Şirketler

Bütün şirketler elbette yok. Tablolarda olmayan şirketler, ya kar payı verimleri %1’den düşüktür, ya hiç ödememiştir, ya da 13 yılda 5 kezden daha az ödemiş ve son yıllarda hiç ödeme yapmamıştır. Bu şirketleri çalışmaya almadım doğal olarak.

Yeni Şirketlerin Kar Payı geçmişi

13 yıldan kısa süredir işlem gören şirketleri ayrıca bir tabloda göstermek istedim.

Temettü Yeni Şirketler
Kaynak: Finnet, KAP

Sözün Özü

Neticede, kendime ve çocuğuma bir temettü şirketi biriktirecek isem yeşil renklileri tercih ederim. Onların içinde kendi beğendiklerimi yazıda verdim. Buna karşılık, toplu param var onunla alacağım diyorsam, ya da biriktirme işi bitti sıra emekliliği yaşayıp temettüyü almakta diyorsam mavi renklileri seçerim. Yeşilde başlayıp yeşilde devam etmek istiyorum da diyebilirsiniz o da uyar.

Her zaman söylüyorum. Borsa al sat yerinden öte bir yerdir. Borsa oyun yeri değildir. Borsa geleceğin inşasıdır. Bir emeklilik planıdır. Uzun vadede hayal edemeyeceğiniz fırsatlar veren çok önemli bir yatırım aracıdır.

2020 yılına girerken mutlu ve kazançlı bir yıl dilerim. Ancak en önemlisi tuğla üstüne tuğla koyabildiğiniz on yıllar diliyorum. Sağlıcakla kalın.

Listenin Kalan Kısmı

Temettü Kalan Liste

ÖNEMLİ

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Mutlaka izlemeniz gereken En iyi 18 Uzay Filmi

Yine bir sinema listesiyle karşınızdayız. Yaşadığımız evrenin büyüklüğünü düşünüp hayretler içinde kalmayan insan neredeyse yok.Bu listede de yüzünü evrene dönen sinema yapıtlarından en...

Son haberler

İş Dünyasının Ekonomiye Güveni Arttı

2020 yılı Temmuz ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 10,2 puan artarak 55,5 değerine yükseldi. Temmuz ayında...

SABAH Raporu:   CDS’lerde satış dalgası, dışarda kaygılı piyasalar

Corbyn’in sola çektiği İşçi Partisi’nin dümenini sağa kıran Starmer’a tepki büyük. Tabandan kopuşlar devam ediyor. Gerekçe yeni liderin Blair benzeri neoliberal politikalara geri...

Yunanistan: Türkiye ile diyalog kurmaya açığız ama tehdit altında olmaz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Türkiye ile diyalog kurmaya açık olduğunu ancak bunun tehdit altında yapılamayacağını söyledi.Türkiye, Meis Adası’nın güney ve doğusunda...

Frances McDormand’lı ‘Nomadland’in ilkgösterimi Venedik ve Toronto’da eş zamanlı yapılacak

Chloé Zhao’nun Frances McDormand’lı yeni filmi “Nomadland”, ilkgösterimini 11 Eylül’de Venedik ve Toronto film festivallerinde eş zamanlı olarak yapacak. FilmLoverss’ın Deadline’dan aktardığı habere göre,...

İşKur verileri  işsizlik Haziran’da yüksek seyredecek diyor

Almanya, BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosu kararını denetlemek için İrini misyonu kapsamında Libya açıklarına asker gönderecek. Almanya, Libya’da çatışan taraflara yasa dışı yollarla silah...