Türk bankaları yabancı bankalarla biraraya geliyor: Batık kredilerin akıbeti ne olacak?

0


Türk bankalarının bilançosundaki fena kredilerin akıbeti ve yapılacaklar mevzusunda emek harcamalar sürüyor.

Bugün aralarında Goldman Sachs, Bain Capital ve EBRD’nin de bulunmuş olduğu internasyonal yatırımcılar ve Türk bankacıların biraraya geleceği bildirildi.

Reuters’a data veren üç kaynak PricewaterhouseCoopers danışmanlık şirketinin basına kapalı düzenlemiş olduğu görüşmede batık kredilerin tartışılacağını ve bu alacaklara ilgisi bulunan yabancı yatırım bankalarının ve kuruluşların da bu görüşmede yer alacağını söylemiş oldu.

Mevzuya yakın bir kaynak toplantı kapsamında, Türkiye’de yüksek borçluluğa haiz şirket ve varlıkların alım-satımı mevzusunda yerli ve yabancı tarafların bir araya getirilmesinin amaçlandığını belirterek, görüşmede ileride oluşması istenilen işlemlerin önündeki engellerin ve çözüm önerilerinin konuşulacağını söylemiş oldu.

Kaynak toplantıya bankaların üst düzey yöneticileri ile yabancı fonlar, EBRD, IFC, IBRD’nin yanı sıra varlık yönetim şirketleri ve portföy yöneticilerinin de katılacağını kaydetti.

Bir başka kaynak da, “Internasyonal yatırımcılar banka yetkilileri ile hükümet tarafınca planlanan fena kredilerin devralınması sürecini görüşecekler. Bu toplantıya Türk bankacılar ve şirketlerin yanı sıra Goldman Sachs, Bain Capital EBRD ve IFC’nin iştirak etmesi planlanıyor” dedi.

Reuters’ta Mart ve Nisan aylarında yer edinen iki haberde Goldman Sachs’ın Türkiye’de yapılandırılan büyük kurumsal kredileri almak için bankalarla görüşmeler yürüttüğü ve ABD’li Bain Capital’in de bu kredilerden hisse almak için görüşmeler yürüttüğü yer almıştı.

Bankacılık sektörünün toplam kredileri 2.5 trilyon liraya ulaşırken, şu ana kadar 100 milyar liranın üstünde kredi tekrardan yapılandırıldı. Bankaların takipteki kredi oranı yüzde 4.04’e ulaşırken, yılsonunda yüzde 6’ya kadar çıkabileceği de planlanıyor. Öte taraftan hükümetin ve bankaların fena enerji ve inşaat kredileri için kuracakları fonlar kapsamında ise bankaların emekleri sürüyor.

İLGİLİ HABERGoldman Sachs yapılandırılan kredilere talipGoldman Sachs yapılandırılan kredilere talipCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here