21.5 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 24, 2021
spot_img

Türk-İş’ten asgari ücret için ilk rakam
[ad_1]

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile Türk-İş Genel Merkezi’nde Genel Başkan Ergün Atalay’ı ziyaret etti. Asgari ücretin görüşüldüğü ziyarette Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğunu ifade ederek, “Asgari ücret teklifinde yaşam maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız” dedi. 2019 yılının asgari ücreti olan 2020 TL üzerinden hesaplandığında söz konusu artış yüzde 27,6’lık bir zamma tekabül ediyor.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak ile Veli Ağbaba başkanlığındaki Ekonomi Masası heyeti, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Öztrak, Türkiye’nin gerçek gündeminin duran ekonomi olduğunu ifade ederek son bir yıl içerisinde işsiz sayısının 980 bin arttığına dikkat çekti.

ÖZTRAK: SON BİR YILDA 980 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyarette konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin gerçek gündeminin duran ekonomi, artan işsizlik, kamu zamları, pahalılık, ödenmeyen çek ve senetler, batan şirketler, konkordatolar, işten çıkarmalar olduğunu ifade etti.

Öztrak, son bir yıl içerisinde artan işsizlik oranına dikkat çekerek 980 bin kişinin bir yıl içerisinde işsiz kaldığını belirtti. 980 bin kişiden 789 bin kişinin daha önce bir işinin olduğuna vurgu yapan Öztrak konuşmasını şöyle sürdürdü: “İşten çıkarılanlardan 496 bini inşaatta, 179 bini sanayide, 20 bini hizmet sektöründe, 94 bini ise tarım sektöründe çalışıyordu. Bugüne kadar birçok krizi yaşadık. Bugüne kadar yaşadığımız krizlerin hiçbirinde işsizlik bu kadar yaygın olmadı. Bu kadar yaygın işten çıkarılmalar hiç olmamıştı. İlk defa oluyor.”

Bu yıl 15 yaş üzerindeki nüfusun 858 bin kişi artmasına rağmen, sadece 191 binin iş gücü piyasasına girip iş aradığına değinen Öztrak, işizlik rakamları ile oynandığını ifade etti. Öztrak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Nüfus aynı şekilde artmış olmasına rağmen geçen yıl 250 bin kişi iş gücü piyasasına girmiş durumda. Eğer iş gücü piyasasına girip iş arayanların sayısı geçen yılki gibi olsa ’14’ dedikleri işsizlik oranı, yüzde 14,7’ye çıkıyor. Niye insanlar iş aramaktan vazgeçmiş?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak TOBB Başkanı ile ‘2,5 milyon kişiye istihdam sözü’ vermişti. Bırakın 2,5 milyon kişiye istihdam yaratmayı, 789 bin kişi işinden oldu. Bunun hesabı nerede verilecek? Dünyanın hiçbir yerinde vaadini bu kadar tutamayan bir yönetim görülmedi.

ASGARİ ÜCRET EN AZ 2 BİN 500 LİRA OLMALI

Son zamanlarda artan intiharlara dikkat çeken Öztrak, “Artık bu İşsizlik Fonu işsiz kalanlar için kullanılmalıdır. İşsizlik Fonu’ndan yararlanma şartları böylesine büyük bir sistemik kriz içinde mutlaka kolaylaştırılmalıdır. Bu İşsizlik Fonu meselesi insanların özellikle bu dönemde yaşadıkları, onları umutsuzluğa sürükleyen bu sıkıntıları aşmalarına yardımcı olacak bir unsurdur. Diğer taraftan baştan beri söylediğimiz Aile Sigortası da burada bu derde deva olabilecek önemli düzenlemelerden bir tanesidir” dedi.

Asgari ücret konusunda sendikaların ve işçilerin yanında olduklarını belirten Öztrak, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun asgari ücretin en az 2 bin 500 lira olması gerektiğini ifade ettiğini hatırlattı.

AĞBABA: EKONOMİK KRİZ EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR İŞSİZLİK ORDUSU YARATIYOR

Ziyarette konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise Türkiye’de yaklaşık 6 milyon işçinin asgari cüretle çalıştığını ifade ederek şunları söyledi: “Avrupa Birliği verileriyle karşılaştırıldığında Türkiye’de çalışanların yüzde 43’ü asgari ücrete tabi oluyor. Artan hayat pahalılığı ve yüksek zamların, asgari ücretle geçimini sürdürmeye çalışan emekçileri sefaletin ve açlığın pençesine sürüklüyor. Son bir yılda asgari ücret, yapılan zamlar karşısında erimiştir. Son bir yılda gıda harcamaları yüzde 54 artmıştır. Elektriğe yüzde 71, doğal gaza yüzde 58 zam gelmiştir. Asgari ücretlinin mutfağındaki ekmeğinin payı ise son bir yılda neredeyse yarı yarıya azalmıştır.

Ekonomik kriz eşi benzeri görülmemiş bir işsizlik ordusu yaratıyor. İşsiz sayısının son bir yılda 4 milyon 600 bini bulmuş durumda, geniş tanımlı işsizlik ise 8 milyonu aşıyor. Türkiye OECD ülkeleri arasında işsizliğin en yüksek olduğu 3’üncü ülke durumunda. Beğenmediğimiz, yalanlarla kötülediğimiz İskandinav ülkelerinde güneş yok, sıcak deniz yok, genç nüfus yok, çeşit çeşit balık yok, iki tane boğaz yok, onlarda olup bizde olmayan tek şey var, bizde hukuk yok, demokrasi yok, adalet yok.

Türkiye’de şuan her 3 gençten birisi işsizi. Buna rağmen üç çocuk yapın söyleminin arkası boştur.”

39 SENE SONRA DİSK VE HAK-İŞ DE GÖRÜŞMELERE KATILACAK

Geçen yılki asgari ücret görüşmelerini hatırlatarak konuşmaya başlayan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin 2 bin liranın üzerine çıkmasını talep ettiği için mahkemeye verildiğini söyledi.

Türk-İş’in bugüne kadar 39 kez Asgari Ücret Tespit Komisyonunda asgari ücretliyi temsil ettiğini ifade eden Atalay, bunların 6’sında oy birliğiyle zammın imzalandığını belirtti.

39 sene sonra ilk kez hem DİSK’ten hem de Hak-İŞ’ten asgari ücret konusunda görüş alınacağına dikkat çeken Atalay, “Asgari ücretle ilgili hangi noktada duracağız, ne yapmamız gerekiyor, DİSK’in, Hak-İş’in görüşünü alıp bu süreci beraber götüreceğiz bu sene” dedi.

Atalay, DİSK’in ve Hak-İş’in görüşünü almayı önemsediklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ayrıştığımız zaman bedelini beraber ödüyoruz. Yan yana gelmek mecburiyetindeyiz. Geç de olsa yan yana geldik bu vergiyle ilgili. Asgari ücretle ilgili de bu süreci devam ettirmek istiyoruz. Ülkede yeteri kadar sıkıntımız var mı? Var. İşsizlik Fonu’nun yerinde kullanılmasını, alma şartlarının düzeltilmesini önemsiyoruz. Fonla yol yapılmasın, köprü yapılmasın. Bu parayı işçi, işveren yatırıyor, biz kullanalım.

“YAŞAM MALİYETİNİN ALTINDA HİÇBİR ŞEY OTURUP KONUŞMAYIZ”

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Atalay, kamu işçileri için yüzde 15 zam isteniyorken yüzde 8 oranında zam alınmasının sorulması üzerine Atalay şunları söyledi:

“Ben mikrofon tutmaya korkuyorum artık. Başıma iş gelmesin diye elimi koyuyorum. Çünkü herkesin kafasında o var. Biz burada 17 sendika beraber karar verdiler. 4’ten başladık 8 oldu. Ya Yüksek Hakeme gidecektik ya greve gidecektik ya imzalayacaktık. Biz, imzalama yolunu seçtik. Tarım-İş sözleşmesini kendi imzalar, madenin kendisi imzalar. Benim öyle bir yetkim yok. Yani arkadaşların tamamı mutabık kaldılar. Bana dediler ‘Başkan in aşağı imzala.’ Ben, sembolik orada oturdum. Öyle bir ihale kaldı ki ne tarımı ne madeni biliyor, beni biliyor millet. Yanlış bir iş yapmadık.”

Asgari ücret zammının sorulması üzerine Atalay, yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğuna dikkat çekerek, “Yaşam maliyetinin altında hiçbir şey oturup konuşmayız” yanıtını verdi.

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,087TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler