20.4 C
İstanbul
Pazar, Haziran 20, 2021
spot_img

Turkish Yatırım: Aşı gerçekleri ve yatırım temaları
[ad_1]

Aşı üzerine çalışmalar yapan bir çok firma bulunuyor ve art arda başarılı sonuçlar gelmeye devam ediyor. İlk sevindiren aşı haberi Kasım ayı başında Pfizer ve Biontech’ten gelmişti. ABD’li ilaç üreticisi Pfizer ile Alman Biontech korona virüse karşı aşı geliştirmek için Mart 2020’de işbirliği anlaşması yapmıştı.

Pfizer/BioNTech’den sonra Moderna ve  straZeneca/Oxford’tan da umutlandıran aşı haberleri geldi.

Pfizer/BioNTech aşısının yüzde 95, Moderna yüzde 94,5, AstraZeneca/Oxford ise tek doz uygulanması halinde yüzde 70, önce yarım doz, ardından tam doz uygulanması halinde ise yüzde 90 oranında koruma sağladığını açıkladı.

Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının her ikisi de taşıyıcı mRNA olarak bilinen yeni bir teknoloji kullanıyor.

Bu teknoloji vücudun kendi hücrelerini aşı üreten yapılar haline getirmeyi amaçlıyor. Aşı, hücrelere koronavirüs proteinlerinin kopyalarını ürettiriyor, bu da koruyucu antikorların üretilmesini sağlıyor.

Oxford/AstraZeneca ise şempazelerde bulunan yaygın bir nezle virüsünün zayıflatılmış halini kullanarak bir viral vektör aşısı geliştirdi.

 

Aşılar arasındaki en temel farkı saklanma koşulları ve fiyatı oluşturuyor. Öncelik aşının dünyaya dağıtılabilmesi için ne kadar süre dayanabileceği önemini koruyor.

 

Moderna aşısı dağıtımının Prizer/BioNTech aşısından çok daha kolay olduğunu, ancak AstraZenaca/Oxford’un hepsinin içinde en avantajlı depolama ve nakliye koşullarına sahip olduğunu belirtti.

Pfizer/BioNTech aşısının, etkinliğini sürdürebilmesi için -70 santigrat derecede saklanması gerekiyor.

Moderna aşısının 8 santigrat derecedeki buzdolabında 30 gün boyunca etkinliğini koruyabiliyor. Şirket, bu nedenle, “mRNA-127’’ ün günümüzdeki mevcut aşı dağıtım ve depolama altyapısı kullanılarak dağıtılabileceğini iddia ediyor.

AstraZeneca/Oxford aşısının ise diğer iki rakibine kıyasla 6 aya kadar 2 ile 8 santigrat derecedeki buzdolaplarında yıllarca bozulmadan etkinliğini koruyabiliyor.

Üç aşı da fiyat konusunda büyük farklılıklar gösteriyor. Moderna aşısının tek dozunun fiyatı 32-38 dolar arasında iken ABD için bu fiyat 25 dolar olarak belirtildi.

Pfizer/BionTech aşısının tek dozunun fiyatı 19,5 dolar , Oxford/AstraZeneca aşısının ise 3-4 dolar fiyat aralığında olacağı belirlendi.

 

Potansiyel Aşı Çalışmaları

Bu üç aşı şirketinin 2021 yılında aşı üretim kapasitesi Oxford/AstraZeneca için 3 milyara kadar, Pfizer/BionTech 1,3 milyara kadar, Moderna ise 0.5-1 milyar üretebileceğini açıklandı.

Aşılar henüz onay sürecinden geçmemesine rağmen bir çok ülke aşı şirketleri ile anlaşma yapmaya başladı.

Amerika Pfizer/BioNTech ile 100 milyon, AstraZeneca/Oxford ile 300 milyon, Moderna ile ise 100 milyon doz anlaşma yapmış durumda.

ABD Gıda ve İlaç Ajansı (FDA), Pfizer’ın aşısının onayı için 10 Aralık’ta toplanması bekleniyor. Aşı, acil kullanım onayı alırsa, ABD’de hemen dağıtımına başlanacak. İlk ABD vatandaşının 11 ya da 12 Aralık’ta aşı olması bekleniyor.

İngiltere, AstraZeneca/Oxford aşının gelecek ay ülkede dağıtılmaya başlanabileceğini açıkladı.

AstraZeneca/Oxford ise 2020’in sonuna kadar da 200 milyon doz üretileceğini açıklamıştı.

Türkiye ise, Pfizer/BioNTech’in Aralık ayında onay alabilmesi durumunda şirketten 1 milyon doz alınacağı, bu sayının 2021 yılı içerisinde 25 milyon doza kadar çıkabileceğini belirtti.

 

Moderna, aşının son etkinlik sonuçlarının gelecek haftalarda açıklanacağı ve hemen ardından acil kullanım onayı almasının beklendiğini belirtti.

Aşı Anlaşmaları Hakkındaki Gelişmeler

Amerika’ da açıklamalarda, aşının kullanılmasında ilk sırada sağlık çalışanları olacağı biliniyor.

Daha sonra ise ciddi hastalık problemi olanlar, öğretmenler, çocuk bakıcıları, toplumda aktif görev alan siyasetçiler ve devlet adamları gelecek.

Aşının Kısa Vadede Etkili Olması Piyasaları Olumlu Etkileyecektir

Küresel borsalar, pandemi döneminde en çok negatif etkilenen ulaşım, turizm ve finans sektörleri önceliğinde yükselebilir.

Pandeminin etkisiyle gelişmekte olan ülkelerin ucuz kalması ile bu piyasalara yabancı girişleri yaşanabilir.

Kısıtlamaların ortadan kalkması ve ülkeler arası ulaşımın serbestleşmesiyle petrol fiyatları koronavirüs önceki seviyelere yükselebilir.

Risk iştahı artabilir. Artan risk iştahı ile birlikte güvenli liman olan altına talep azalabilir ve sert satışlar gelebilir.

 

Aşının Kısa Vadede Pandeminin Yayılmasında Beklenen Etkisinin Olmaması

Küresel borsalarda, teknoloji, gıda ve sağlık sektörleri pozitif etkilense de turizm, ulaşım ve finans sektörleri başta olmak üzere piyasaları negatif etkileyecektir.

Koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla beraber tedbirler artmaya devam edecektir. Yatırımcılarda risk iştahı azalacaktır. Böylece gelişmekte olan ülkelerden para çıkışları gerçekleşebilir.

Pandeminin ilk zamanlarında sokağa çıkma yasakları ve ülkeler arası kısıtlamaların devam etmesiyle petrol fiyatları sert gerilemeler olabilir.

Yaşanacak kısıtlamalarla beraber yatırımcıların güvenli limana olan talebi artacaktır. Azalan risk iştahı ile birlikte altın daha önceki zirveleri görebilir.

 

FÖŞ yazdı: Dünyada kış durgunluğu başladı

 

#sabahbulteni – “Aşı” ve “normalleşme”…?

 

Salgından Mali Krize Giden Yoldayız

 

 

2 hafta içinde yeni kısıtlamalar gelebilir!

 

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler