escort kuşadası

34.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Türkiye ABD’nin vazgeçilmezi mi?
Türkiye-ABD ilişkilerinde son dönemde gerilim ve “özür krizi’ eşliğinde Türkiye, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı ağırladı. Biden’in ziyaretini ve Ankara – Washington ilişkilerindeki son durumu uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi uzmanları Prof. Ersin Kalaycıoğlu ve Bilgi Üniversitesi’nden Emre Gönen RS FM’de değerlendirdi.

 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ziyaretinde, iki ülkenin IŞİD’le mücadelede öncelik ve Suriye meselelerinde farklılaşan tutumları ile Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de alevlenen gerilimin bittiğine dair bir işaret bulunmasa da ziyarette iki liderin şahsi dostlukları öne çıktı. Ziyaret vesilesiyle ilişkilerde son durumu uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi uzmanları Prof. Ersin Kalaycıoğlu ve Bilgi Üniversitesi’nden Emre Gönen Ceyda Karan’la Eksen’de değerlendirdi.
KALAYCIOĞLU: ABD’NİN GÜNDEMİNDE TAMPON BÖLGE YOK
Kalaycıoğlu, ‘tampon bölge’ ile ‘uçuşa yasak bölge’ konularının ABD’nin gündeminde bulunmadığını söylerken, “BM’den de bunları geçiremez. Çünkü temel itibariyle Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri Çinliler ve Ruslar ve İran bunlara karşı. Dolayısıyla BM’nin kabul etmeyeceği bir şeyi biz böyle Kosovamsı bir ortamda, yani ahlaki nedenlerle filan yapıyoruz diye ileri sürebiliriz. Bu uluslararası hukuka aykırı oluyor, emsal teşkil ediyor” vurgusu yaptı. Kalaycıoğlu, Halep’teki gelişmeler nedeniyle Suriye yönetiminin ABD için ‘taraf görüleceği’ bir manzara ordaya çıktığını da belirtirken, “Temel itibariyle burada yeni bir cephe açma gibi bir endişesi yok ABD’nin” ifadelerini kullandı.
GÖNEN: TÜRKİYE VAZGEÇİLMEZ MÜTTEFİK AMA DEĞERİ YUMUŞAK GÜCÜNDE
Emre Gönen ise Amerikan kamuoyundaki ithamlar ve tartışmalara rağmen “Türkiye’nin müttefik olarak vazgeçilmezliği bulunduğunu” belirtti. IŞİD konusunda ise “Türkiye’nin askeri anlamda IŞİD’e karşı mücadele vermeye ne zannediyorum niyeti var ne de toplum desteği var” diyen Gönen, Türkiye’nin değerinin asıl ‘yumuşak güç’ özelliğine geri dönmesi halinde artacağını vurguladı.
KALAYCIOĞLU: ABD’NİN ASIL MESELESİ SURİYE DEĞİL İRAN
Kalaycıoğlu, ABD ile Türkiye ilişkilerinin uzun zamandır ‘zigzaglar çizerek devam ettiğini’ anlatırken, ABD için bölgede asıl meselenin İran ile nükleer müzakereler olduğuna dikkat çekti. Kalaycıoğlu, “Suriye, İran’dan daha sonra gelen bir konumda ABD için. Ve aynı zamanda İran’ın bu görüşmeler sırasında Suriye’deki durumu kontrol etmeyi daha kolaylaştıran, Esad üzerinde daha baskı yapabilen bir pozisyonu da var. Dolayısıyla Türkiye’nin kendilerine sağlayamadığı bir takım olanakları da sağlayabiliyor. Onun için Suriye’deki temel yönelim noktası ki Genelkurmay Başkanı Demspey açıkça ifade etti, oradaki IŞİD olarak Türkçe’de bilinen DAİŞ grubunun ortadan kaldırılabilmesini sağlayan politikaları gündeme getirmek” dedi.
KALAYCIOĞLU: AMERİKA DOĞU AKDENİZ İKAZLARI YAPIYOR
Biden’ın Türkiye ziyareti bağlamında ABD’nin Türkiye’nin ‘demokrasi ve hukuk devleti olmaktan uzaklaşan’ niteliğine dair mesajlara dikkat çeken Kalaycıoğlu, “Dolayısıyla bu Türkiye’nin dış politikası ki geçmiş yıllarda bunun tersini çizmiş olduğundan sahip olduğu yumuşak gücü azaltıyor. Sert güç konusunda da fazla bir üstünlüğü yok temel itibariyle. Dolayısıyla Türkiye’nin yumuşak gücünü biraz daha geliştirmesi gerektiğini Amerika söyleyecektir” vurgusu yaptı. Kalaycıoğlu’na göre ABD için öncelik ‘İncirlik’in açılması ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de enerji aramaları nedeniyle yaşanan gerilimde donanmasını bölgeye yollamış olması: “Amerikan çıkarlarını tehdit ettiğini açıkladı Biden’in kendisi, burada Türkiye’nin geri adım atmasını, donanmayı, araştırma gemisini çekmesini beklemek gibi bir takım taleplerde de bulunabilecektir.”
GÖNEN: DEVLET YAPISI KALMAMIŞ ÜLKEYE NASIL GİRİLİR?
Gönen ise Ortadoğu coğrafyasında ABD ile ilişkilerin hiçbir zaman kolay olmadığına dikkat çekerken, “Türkiye ayrıca bölgede büyük nüfusu olan, iyi kötü demokrasisini yürüten, istikrar ihraç etme potansiyeli olan çok nadir ülkelerden birisi” vurgusu yaptı. “Ortadoğu’da şu aşamada değil istikrar asgari insancıl yaşam ortamından bahsetmek mümkün değil” diyen Gönen, bunun müsebbibinin Türkiye yahut bölge ülkeleri değil, 9/11’in intikamını almak üzere Irak’a giren Neo-Con politikalar olduğunu söyledi. Obama yönetiminin de seçim vaadlerini tutarak asker çekmeye yönelmesiyle Ortadoğu’nun bir ‘kan gölüne’ dönüştüğünü belirten Gönen, şu anda ortaya çıkan tabloda Türkiye açısından militer bir çözüm bulunmadığını kaydetti: “Türkiye’nin askeri anlamda IŞİD’e karşı mücadele vermeye ne zannediyorum niyeti var ne de toplum desteği var. Türkiye eninde sonunda milisyen ordu, insanlar vakti geldiğinde işte askere gidiyor. Yurt dışına asker gönderme konusunda çok çekinceli davranmadı son 20 yıldır, özellikle Kuzey Irak’ta bir takım operasyonlar oldu. Ama burada bahsettiğimiz başka bir şey. Bir devlet yapısı kalmamış bir ülkeye gireceksiniz askerinizle, karşısında gerilla savaşı veren ve hiçbir konvansiyonel savaş koşuluna da uymayan, ne olduğunu da hiç kimsenin bilemediği bir güç var. Kendi kamuoyunuz sen niye orduyu oraya gönderiyorsunuz diyecek, olacak iş değil.”
Türkiye’nin bölgedeki ağırlığının ‘yumuşak güç’ özelliğiyle arttığına dikkat çeken Gönen, “Yoksa kimsenin diğerinin ülkesine asker göndereceğini, operasyon yapabileceğini düşünmemek lazım. ABD ordusu kadar güçlü bir askeri yapı dünya tarihinde hiç olmadı. İşte görüyorsunuz bir Afganistan’ı tutamadı, Irak’tan çekilmek zorunda kaldı arkasında ciddi bir enkaz yaratarak. Yani demokrasinin ancak çekiciliğiyle bir noktaya getirilebilir ülkenin ve bölgenin geleceği belki” diye konuştu.
GÖNEN: DIŞ POLİTİKADA DÜŞÜK PROFİLİN FAYDASI VAR
Türkiye’nin Suriye’de diğer andan Irak denklemleriyle uğraştığını, Rusya ile siyasi sorunlara karşın ekonomik ilişkilerin çok iyi gittiğini ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ağırlamaya hazırlandığına dikkat çeken Gönen, Kıbrıs konusunda da ciddi bir Amerikan baskısı bulunduğuna dikkat çekti. Gönen, “Bütün bu belirsizlikler içinde Türkiye’nin belki biraz daha düşük profille gitmesinde fayda var” tavsiyesinde bulundu.
KALAYCIOĞLU: ESAS ÖRNEK SURİYE DEĞİL DOĞU AKDENİZ
Biden’ın ziyareti öncesinde Amerikan medyasındaki tartışmalarda ‘Kürt bölgesinin Türkiye’ye alternatif müttefik’ gösterilmeye başlanırken, Kalaycıoğlu, bu görüşleri çok gerçekçi bulmadığını söyledi. “Kürtlerin böylesi bir birlik oluşturmaları görülebilir gelecekte çok mümkün değil gibi görünüyor” diyen Kalaycıoğlu, “Ama Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devleti karnesinin giderek zayıflaması ve giderek daha fazla otoriter bir rejim gibi görünmesi, Türkiye’nin yumuşak güç olma özelliğini kaybetmesine, aynı zamanda kötü muamele görmesine sebep oluyor” vurgusu yaptı. Kalaycıoğlu, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere dikkat çekti: “Burada esas örnek Suriye değil, Doğu Akdeniz’dir. Doğu Akdeniz’de Türkiye hukuk ve diplomasinin dışında, tehdit eden, askeri güç kullanma eğilimi içinde bir devlet görüntüsü arz ediyor. Buna karşılık karşısında büyük bir koalisyon oluşmuş durumda. Onlar diplomasinin ve hukukun yanındayken, biz güç kullanmanın ve keyfi hareketin yanındaymış gibi görünüyoruz. Ona karşı da ABD başta olmak üzere Avrupa’dan başka yerlerden ciddi tepki alıyoruz. Ondan sonra da bunlar bizi mahvedecekler, Müslümanız ondan yapıyorlar diye gerçek dışı argümanlar üretmeye başlıyoruz. Bunu iç politikada satabilirsiniz ama dış politikada satamazsınız.”

Rusyanın Sesi


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler