Türkiye CDS’leri Yükseliyor: Seçim Öncesindeki Panik Haftası Seviyesini de Geçti

0


Reuters ajansının IHS Markit’e dayanarak verdiği habere bakılırsa Türkiye CDS’leri (Credit Default Swaps) hızla yükseliyor.

Reuters’in haberine bakılırsa Türkiye’nin 5 senelik CDS’leri dün meydana gelen (pazartesi) kapanışından Salı öğlen saatlerine kadar 27 baz puan birden artarak 461 seviyesine çıktı. Bu düzey mahalli seçimin derhal öncesindeki piyasalarda ürkü yaşandığı haftadaki CDS seviyesi kadar yüksek.

Bir ülkenin CDS’leri o ülkenin devlet borç kağıtlarının (Gömü bonosu, devlet tahvili, vb) ödenememe riskine karşı sigorta işlevi gören ve kendileri de borsalarda işlem gören türev ürünleri ya da hususi tür menkul kıymetler.

Bir ülkenin CDS’leri süratli yükselirse, bu durum o ülke alacaklılarının ülke borçlarının ödenmemesi mevzusundaki endişelerinin arttığışeklinde yorumlanıyor. CDS göstergesinin piyasalarda sık kullanılan bir takma adı da “batkı riski” göstergesi.

CDS’ler yükseldiği vakit o ülke borç kağıtlarını satın alan yatırımcılar kendilerini korumak, hedge etmek için aldıkları CDS’lere daha çok para ödeyeceğinden bunun direkt bir sonucu devletin borçlanma kağıtlarının bu maliyeti de içerek cdek şekilde yüksek faiz vermek zorunda kalışı.

Nitekim başka bazı faktörlerle beraber CDS yükselmesi de Türkiye gömü bonolarının dolar eşeysel faiz oranlarını % 4’lerden % 7’lere yükseltmişti. Şu demek oluyor ki T.C. Hazinesi her yeni yabancı borçlanmada oldukça daha yüksek faiz ödemek mecburiyetinde bırakılmıştıCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here