Türkiye “çift-dipli resesyon” riski ile karşı karşıya

0


Haydi resesyonu biliyoruz da çift dipli resesyon nedir? diyecek olursanız derhal özetlemek gerekirse onu açıklayarak başlamış olalım:

Mahfi Eğilmez seneler ilkin “Ekonomik krizleri anlama rehberi” adlı bir yazı yayınlamıştı. Bu makalede en açık haliyle çift dipli resesyonu şu şekilde açıklıyordu “Resesyon ekonomide küçülme halidir. Bununla beraber ekonomide bir çeyreklik dönemde yaşanacak bir küçülme hali resesyon olarak tanımlanmamaktadır. Genel olarak ekonomik faaliyetlerin daralması, küçülmesi olarak ifade edilse de son yıllarda fazlaca daha spesifik bir tanımlama getirilmiştir. Buna bakılırsa eğer bir ekonomide üst üste iki çeyrek GSYH küçülmesi yaşanmışsa o ekonomide resesyon söz mevzusu anlama gelir.

Resesyon bazı hallerde iki çeyrek sonrasında sona erebileceği benzer biçimde bazı hallerde daha uzun soluklu olabilir. Bir ekonominin resesyondan iki çeyrek sonunda çıkmasına V tipi çıkış, daha uzun bir sürede çıkmasına ise U tipi çıkış adı veriliyor. Eğer iktisat resesyondan çıkışa geçtikten sonrasında tekrardan küçülmeye girmişse o vakit da buna W tipi resesyon ya da çift dipli resesyona adı veriliyor.”

İşte Türkiye’nin şu an karşı karşıya olduğu durgunluk riski uzmanlar tarafınca çift dipli resesyon olarak görülüyor.

Bloomberg’de mevzuyla ilgili gösterilen makalede Türk ekonomisinin geçtiğimiz senenin son çeyreğinde bulunmuş olduğu resesyondan bu senenin ilk çeyreğinde çıkabileceği söylense de bunun fazlaca uzun soluklu olmayacağı ve tekrardan resesyona girilmesi olasılığının yüksek olduğuna değiniliyor.

Bilhassa Lira üstündeki yenilenen baskıların bu yavaşlamada etkili olacağı belirtiliyor.

Bugün açıklanan endüstri üretimi verisine yer verilerek Mart ayında geçtiğimiz Temmuz’dan bu yana görülen en büyük sıçramanın kaydedildiği işaret ediliyor. Sadece haftalarda kurda görülen dalgalanmalar sebebiyle bu toparlanmanın uzun vadeli olamayacağı riskinin altı çiziliyor.

Nomura International ekonomisti İnan Demir teknik resesyonun bu senenin ilk çeyreğinde sona ereceği düşünülse de çift dipli resesyon olasılığının elenemeyeceğini söylüyor.

Demir, Mart sonlarından itibaren devam eden finansal piyasalardaki volatilite ve süregelen politik belirsizlikler senenin ikinci çeyreğinde ekonomik aktiviteler üstünde baskı yaratacaktır yorumunu paylaşıyor.

Bloomberg Ortadoğu ekonomisti Ziad Daoud endüstri üretimi verisinin senenin ilk çeyreğinde resesyon çıkıldığını işaret eden son kanıt bulunduğunu söylese de, Lira’da son dönemde görülen çalkantıların bu senenin devamında tekrardan resesyona girilmesi mevzusunda gerçek bir riskin varlığına işaret ettiğini belirtiyor.

İstanbul seçimlerin tekrardan yapılmasına dair kararın yeni bir politik kriz periyoduna girilebileceği mevzusundaki tehditleri artırdığı düşünülüyor.

Ve aslolan probleminin ekonominin Lira zayıflığı ile oluşan bir krizi daha kaldırıp kaldıramayacağı olduğu belirtiliyor. Bu çeyrekte Lira gelişmekte olan ülke para birimleri içinde %8’lik kaybıyla dolar karşısında en fena performans gösteren para birimi konumunda.

Goldman Sachs ve Morgan Stanley benzer biçimde kurumlar son dönemde Lira’da görülen dalgalanmalar sonrasında gelişme tahminlerini belirgin halde aşağıya çekmişlerdi.

Her ne kadar Bakan Albayrak pek fazlaca ekonomistin bu yıl için öngördüğü daralmaya beklentileriyle zıt %2.3’lük bir gelişme beklentisine takılıp kalmış olsa da, Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Kevin Daly son raporlarında Lira’nın son dönemde karşılaşmış olduğu kıymet kayıpları sonrası ikici çeyrekte ilk çeyrekte beklenen toparlanmanın tekrardan tersine dönebileceğini öngörüyorlar.

İLGİLİ HABERGoldman Sachs Türkiye büyüme beklentilerini sert biçimde aşağıya çektiGoldman Sachs Türkiye gelişme beklentilerini sert halde aşağıya çektiCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here