Türkiye IŞİD’i destekliyor!

0

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad  bir dergiye verdiği mülakatta koalisyonun Suriye’de IŞİD’e yaptığı hava saldırılarının yetersiz olduğunu ayrıca Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiğini söyledi.

 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Fransa’da yayın yapan Paris Match dergisine verdiği mülakatta Esad, IŞİD’e yönelik koalisyon operasyonlarının yetersiz olduğunu söylerken, ayrıca Türkiye’yi de IŞİD’e destek olmakla suçladı.

IŞİD’e yönelik koalisyon saldırılarının Suriye ordusunun IŞİD ile olan mücadelesine yardım edip etmediği soruldu.

Esad soruya, “Terörizmi sadece hava saldırılarıyla bitiremezsiniz. Alanı bilen ve tepki gösterebilecek kara birlikleri şart, bu yüzden koalisyon öncülüğünde iki aydır yapılan saldırılar somut sonuç vermiyor” yanıtını verdi.

Esad mülakatında Türkiye’ye de ağır eleştiriler yöneltti. “Saldırıların yardımcı olduğu doğru değil.  Ciddi ve yeterli olsaydı tabi ki yardımcı olabilirdi” diyen Esad, “Biz IŞİD ile karada savaşıyoruz.  Özellikle Türkiye’nin doğrudan desteğinin sürdüğü bölgelerde olmak üzere hiçbir değişiklik gözlemlemedik” diye konuştu.

Esad, “Sonunuzun Saddam ve Kaddafi gibi olmasından korkmuyor musunuz? Şeklindeki soruya ise, “Bir kaptan ölümü ya da yaşamı düşünmez, gemisini kurtarmayı düşünür. Batacağını düşünürse herkes ölür. Ben ülkemi kurtarmak için elimden geleni yapıyorum” yanıtını verdi.

Röportajın tamamı yarın yayınlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here