escort kuşadası

26.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

Türkiye’deki yeni cep telefonu modelleri Google yazılımlarıyla satılamayacak
[ad_1]

Dünyada satılan cep telefonlarının çoğunda kullanılan Android işletim sistemini geliştiren Google, Rekabet Kurumu’nun kasım ayında verdiği karar nedeniyle bundan sonra Türkiye’de piyasaya sürülecek yeni cep telefonu modellerinde yazılımlarının yüklenemeyeceğini açıkladı.

Rekabet Kurumu 7 Kasım’da dünyanın en büyük arama motoru Google’ın, kendi geliştirdiği Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında rakip arama motorlarına yer vermemesi nedeniyle şirkete para cezası vermişti.

Rekabet Kurumu ayrıca belirli sözleşmeler kapsamında cep telefonu ve tablet üreticilerine Android işletim sistemi kullanma izni veren Google’ın bu sözleşmelere talep ettiği değişiklikleri yansıtmasını da istemişti.

Google, gelirinin çoğunu arama sonuçlarıyla beraber yayınlanan reklamlardan kazanıyor. Cep telefonlarının çalışmasını sağlayan dünyanın en yaygın işletim sistemi Android’in de sahibi Google, diğer arama motorlarının bu telefonlarda çalışmasına izin vermiyor.

Google bugün yaptığı açıklamada, cep telefonu üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde bazı değişikliklere gittiğini ancak bunun Rekabet Kurumu tarafından yeterli görülmediğinin altını çizerek şunları aktardı: Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Açıklamaya göre Türkiye’de yeni cihazlar e-postadan harita uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede yer alan servisleriyle satışa sunulamayacak.

Türkiye’de mevcut modellerin satışı ise devam edebilecek. Satılmış cihazlar uygulamaları kullanabilecek, güncellemeleri alabilecek.[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler