Türkiye’nin tamamı renkli çekilen ilk filmi ‘Halıcı Kız’, İstanbul Modern Sinema’da

0


İstanbul Çağdaş Beyaz perde, “İplikten Çözülenler” adlı sergiye paralel hazırlanan “İp Dokunur!” başlıklı film programına ev sahipliği meydana getirecek. 16 Mayıs’ta (yarın) başlamış olacak olan program, 26 Mayıs’a kadar sürecek.

Küratörlüğünü Müge Turan’ın üstlendiği programda tekstilin sinemayla olan ilişkisine odaklanılıyor. Programda moda endüstrisinin politikalarından beyaz perdenin kumaş ve boyayla olan ilişkisine kadar oldukça yönlü alt başlıkları merkezine alan değişik dönem ve türden filmler yer ediniyor. Ek olarak program, bir filmin hikâyesinde karakterleri yaratmak için en mühim etkenlerden önde gelen kostüme odaklanan örnekleri de içeriyor.

Muhsin Ertuğrul’un 1953 yapımı filmi “Halıcı Kız”, program kapsamında seyirciyle buluşacak. Türkiye beyazperde tarihinin tamamı renkli çekilmiş ilk filmi olma niteliğine haiz “Halıcı Kız”, bu yıl 75. yılını kutlayan Yapı Kredi tarafınca restore edildi.

“Halıcı Kız”, 13 Nisan 1953’te Atlas Sineması’nda meydana getirilen galasından tam 66 yıl sonrasında, 13 Nisan 2019’da 38. İstanbul Film Festivali’nin Cinemania bölümünde restore edilmiş çevrimiyle yeniden seyirciye sunulmuştu.

Vedat Nedim Tör’ün aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan filmin senaristliğini Mebrure Sami Alevok kaleme aldı. Coşku Başaran, Sadri Alışık, Münir Özkul, Şükran Güngör, Suna Pekuysal, Asuman Korad, Altan Karındaş, Agah Hün, Müfid Kiper Kamran Yüce, Handan Uran, Mehdi Yeşildeniz, İbrahim Delideniz, Neriman Esen, Suat Taner, Ertuğrul Bildağ, Kemal Tözem, K. Ögelman ve V. Haçikyan’ın rol almış olduğu filmin müziklerini Ferit Alnar hazırladı.

“Film, Gül isminde güzelliğiyle başına gelmedik kalmayan halı dokumacısı bir kızın öyküsünü konu alıyor. Isparta’da başlamış olan bu Anadolu yolculuğunun hikâyesi, Gül’ün annesini kaybetmesinin arkasından kendisini rahatsızlık eden dokuma atölyesinin sahibinden kaçmasıyla adım atar. Güzelliği yüzünden İstanbul’da da rahat edemeyen Gül çareyi insanlardan uzakta bulacaktır. Filmin rengi ilk kez keşfetmiş kamerası uzun uzun ipliğe, halı dokumaya bakarken, Muhsin Ertuğrul bu son filmimizde gene çağdaş hanım olgusuna değiniyor.”

Bu yıl en iyi kostüm branşında Oscar’a kıymet görülen süper-kahraman filmi “Black Panther”, seyirciyi I. Dünya Savaşı devrine götürmüş olan László Nemes’in ikinci filmi “Sunset” ve Vera Chytilová’nın beyaz perdenin dokusuyla uğraşan, kıyafet, renk ve desenleri yapı-bozuma uğratarak kumaş konseptini feminist bir tezgâhtan geçiren filmi “Papatyalar” programda gösterilecek filmler içinde.

“Halıcı Kız”, 16 Mayıs Perşembe günü (yarın) saat 12.00’de, İstanbul Çağdaş Beyaz perde’da gösterilecek. Daha detaylı data edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here