Ana SayfaHaberlerDünyadanTarihi "Boru Hattı"nın projesine...

Tarihi “Boru Hattı”nın projesine başlanıyor!

Türkmenistan’dan Hindistan’a Afganistan ve Pakistan üzerinden geçecek ana doğalgaz boru hattının inşa edilmesi, Aşkabat’ta yapılan Uluslararası Konferansın baş konularından biridir. Proje gerçekleştirmek için tarafların kurdukları bütün dört iş kuruluşu 18-20 Kasım’da projenin başlanmasına hazır olup olmadığını ilk kez ele alacak.

Projeye işlem danışmanı olan Asya Kalkınma Bankası, birkaç gün once Hindistan’ın ‘GAIL’ şirketi, ‘Türkmengaz’ devlet şirketi, Afganistan’ın ‘Afghan Gas’ şirketi ve Pakistan’ın ‘İnter State Gas Systems (Privated) Limited’ şirketinin kurdukları işletim şirketinin katılımın eşit paylarının temelinde projesinin gerçekleştirilmesiyle uğraşacağını bildirdi.

Türkmenistan’ın, önümüzdeki yıl boru hattını inşa etmeye başlamak için ortaklarına bütüm formaliteleri daha hızlı bir şekilde tamamlamak teklifinde bulunduğunu, uzunluğu 1735 kilometre ve tahminen proje maaliyeti 7,9 milyar DOLAR olan projenin Rusya tarafından desteklendiğini söyleyen Rusya Petrol ve Doğalgaz Üreticileri Birliği Başkanı Gennadiy Şmal şunu dedi:

«Bu düzeydeki her proje, bu alanda çalışan her şirketin dikkatini çeker. Bu, Rus doğalgazını Çin’e taşıyan ‘Sibirya’nın gücü’ projesi kadar kocaman bir projedir. Bu nedenle bu projeye katılmak önemlidir üstelik katılma enerji aktiflere erişim sağlar. Biz teknolojilerimizi teklif ederek doğalgaz yatapına gelebilirdik. Bunu yapmak için tecrübe ve ürettiğimiz teçhizat gibi çok imkanlarımız var. Böylece TAP projesinin Gazprom için çok ilgi yarattığını sanıyorum. Şirketin ergeç doğalgaz boru hattını inşa edecek konsorsiyuma katılması durumunda iyi olur».

Gözlemcilere göre Aşkabat’ta düzenlenen konferans, Gaprom’un TAP projesinin Hindistan’ın ‘GAIL’ şirketi, ‘Türkmengaz’ devlet şirketi, Afganistan’ın ‘Afghan Gas’ şirketi ve Pakistan’ın ‘İnter State Gas Systems (Privated) Limited’ şirketinden oluşan işletim şirketi ile temasları kurmasında yardımcı olacak.
Hindistan enerjinin ek kaynakları bulmak ve onların ihracat yönlerini çeşitlendirmek için kuzeye bakmaya başladı. Hindistan, herşeyden önce Rusya ile işbirliğinin kaynak imkanlarına ve potansiyel avantajlarına baktı. Bu bağlamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Aralık ayının ilk yarısında yapacağı Hindistan ziyareti sırasında tarafların Rusya-Çin ‘Sibirya’nın Gücü’doğalgaz boru hattı gibi ‘yüzyılın yeni projesini’ ortaya çıktığını açıklayabilecekleri dışlanmıyor. Rusya-Çin doğalgaz boru hattından Hindistan’a gidecek dal projesi söz konusudur. Hindistan’ın teklifi Moskova’da üst politik düzeyde desteklendi ve şimdi teknik uzmanlar tarafından inceleniyor.

Projenin sadece teknik bakımdan değil diğer bakımdan da zor olduğunu söyleyen Gennadiy Şmal şunu dedi:
«Bu sorunlu bir projedir. Çin ile Hindistan arasındaki tarihsel ilişkilere bakıldığında bu kolay bir şey olmayacak. Çin’in doğalgaza büyük ihtiyacı var. Çin Türkmenistan’dan daha çok doğalgaz almayı planlıyor fakat ‘Sibirya’nın Gücü’ doğalgaz boru hattı projesi de Çin’in ihtiyaçlarını tamamen karşılayamaz. Bu nedenle Çin’in bu doğalgaz boru hattından Hindistan’a gidecek kolun inşa edilmesine izin vereceğini düşünmüyorum».

Nasıl olsa bu işin doğalgaz konusunda durdurma noktasına gelmesi durumunda Rusya’daki kaynak temeli, iki ortağın rekabet sorununu çözebilir.
Bu arada Hindistan’ın şirketleri Rusya’da iki yeni projenin hissedarları arasına katılmaya davet edildi. Doğalgazın Yakutistan’daki ‘Yamal-SPG’ şirketi tarafından üretilmesi ve sıvılaştırılması ve Krasnoyarsk Bölgesindeki ‘Vankor’ PETROL ve doğalgaz yatağının işletilmesi sözkonusudur. Hindistan’dan farklı olarak katılma konusunda karar vermiş olan Çin şirketleri de davet edildi. Uzmanlar, Hindistan’ın nihai kararının Aralık ayında Yeni Delhi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Narendra Modi arasında yapılacak olan görüşmeler sırasında açıklanacağını dışlamıyorlar.

Kaynak: Rusya’nın Sesi

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Bilim dünyasına iz bırakan 5 kadın!

İş hayatında cinsiyet eşitliği en çok tartışılan konulardan biri. Tüm dünyada...

Kendi dönemlerinde listeleri alt-üst edenler!

Yaşadıkları dönemde, sergiledikleri performanslarla listeleri alt üst edip efsaneleşen sanatçıları bilmek...

Brad Pitt’in objektifinden Angelina Jolie fotoğrafları

Angelina Jolie, dünyada en takip edilen kadınlardan birisi. Jolie, şimdiye kadar...

30 çalışmasıyla fotoğraf çekmek için evsiz gibi yaşayan Lee Jeffries

Amatör fotoğrafçı Lee Jeffries, ABD'deki evsizlerin hayatlarını gözler önüne sermek için ilginç...

Tartışı-Yorum

Ankara’nın Gayrimenkul Fiyat Artışında 1.İlçesi…

Tolga Yumrukaya / Satış Reçeteleri-1 Emlak sektörü, 2015’te hem değer artışı hem satışlardaki canlılık açısından parlak bir yarıyılı geride bıraktı. Yapı ruhsatı verilerinin gerilemesi de arzın yavaşlayarak eldeki konut stokunun...

Bir seçim klasiğine “Ünlemsel Merhabalar”

Tartışı-Yorum / Nihat Duru Seçimi seçim şarkısı ve bolca benzin israfı sanıp iğrenç şarkılarını baslı hoparlörlerle milletin kulaklarına dayayan iyi gün dostu siyasetçilerimize merhaba! ‘Çalıyor ama çalışıyor da’ diyecek kadar zihniyeti...

Unutmayın, Affetmeyin, Delirin!

Sizlere bir ruh sağlığı uzmanı olarak, görüntüleri izlemeyin, izlettirmeyin demeyeceğim. Sizlere bu anın, bu dehşetin görüntülerini izlettirmek insanları travmatize eder, güvensiz hissettirir, katliamı yapanlara hizmet eder de demeyeceğim. İsrail’den,...