Ana SayfaHaberlerTeknolojiTürksat 5A’nın fırlatılma tarihi...

Türksat 5A’nın fırlatılma tarihi belli oldu

Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat 5A uydusunun, gelecek senenin ikinci çeyreğinde uzaya fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Satellite 2019 Fuarı’nda, Türkiye’nin uydu işletmecisi Türksat AŞ’yi ziyaret eden SpaceX Üst Yöneticisi Gwynne Shotwell, Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen ve Türksat AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok’un da katılımıyla toplantı yapılmış oldu.

Dünyanın en büyük uydu fuarı olan Satellite 2019’da Türksat AŞ olarak yer aldıklarını ifade eden Şen, “Türkiye’nin en mühim uydu işletmecisi olan Türksat olarak fuar kapsamında uydu üretici ve işletmecileriyle çeşitli görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerimiz ülkemiz adına oldukca pozitif yönde ve verimli geçti.” dedi.

Şen, 31 aşama doğu lokasyonuna atılacak Türksat 5A uydusunun, bir aksilik eğer olmazsa 2020 yılının ikinci çeyreğinde ABD’nin Florida eyaletindeki fırlatma rampasından uzaya gönderileceğini bildirdi.

Bunun Türkiye için güzel bir edinim olacağını belirten Şen, “Bu, gelecekteki projelere de kapı açacak. Yabancı firmanın, uzayla ilgili birçok gelecek projesi var. Beraber çalışmak her iki şirkete de birçok fırsat sunacak.” diye konuştu.

“Uydu üstüne yararlı yük ekipmanları montajı başladı”

Ertok da Türksat 5A uydusunun yapımına Airbus D&S firmasının Fransa ve İngiltere’deki tesislerinde takvime uygun şekilde devam edildiğini söylemiş oldu.

Uydunun panellerinin, iki ay ilkin İngiltere’nin Portsmouth şehrine getirildiğini özetleyen Ertok, uydu üstüne yararlı yük ekipmanları montajının başladığını açıkladı.

Ertok, montaj işleminin tamamlanmasının peşinden uydunun alt sistem testlerine başlanacağı bilgisini vererek, “Bu testin peşinden uydu ağustosta Fransa’ya gönderilecek. Burada servis modül ve yararlı yük modülü bir araya getirilerek, uydu seviyesi testlerine başlamış olacak.” dedi. 

Hasan Hüseyin Ertok, Türksat 5A’nın hizmete girmesiyle bir tek yayıncılık alanında değil, hem de Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Şimal Afrika ve Cenup Afrika’yı kuşatan kapsama alanına haiz olunacağını bildirdi.

“Türksat 5B, 50 Gbps’nin üstünde kapasite sağlayacak”

Türksat 5B uydusunda da çalışmaların hızla devam ettiğini dile getiren Ertok, uydunun panellerinin üretiminin İngiltere’de sürdüğünü söylemiş oldu.

Ertok, gelecek aylarda panellerin Portsmouth’a giderek, yararlı yük ekipmanlarının montajına başlanacağını açıkladı.

Türksat 5B uydusunun 42 aşama doğu yörüngesinde işletileceğine dikkati çeken Ertok, uydunun 50 Gbps üstünde Ka bant kapasitesi sağlayacağını kaydetti.

Uydunun, web ve veri haberleşmesinde mühim bir boşluğu doldurmasının amaçlandığına işaret eden Ertok, 2021’in ilk çeyreğinde uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

AFP’den 11 fotoğrafla Sur’daki çatışmalar ve tahrip edilen tarih

Sokağa çıkma yasağının 9 gün aradan sonra kaldırıldığı Diyarbakır'ın Sur ilçesini...

16 fotoğrafla sosyal medyayı çalkalayan ağaçkakan gelincik hikayesi

Amatör fotoğrafçı Martin Le-May'in çektiği ve sosyal medyanın dünya gündemini meşgul...

7 maddeyle sevgiliniz kadına yönelik şiddete meyilli mi?

Kadına yönelik şiddet dünyanın bütün ülkelerinde görülmesine karşın bireyin henüz tam...

Stephen Hawking Hakkında 9 Bilinmeyen Bilgi

1. Okulda Kötü Notlar AlırdıGünümüzde Hawking’i parlak bir zeka ile...

Tartışı-Yorum

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde...

Robert Fisk: Türkiye iş pişirdiği IŞİD hilafetinin saldırılarıyla karşı karşıya

Ortadoğu uzmanı Robert Fisk'in Independent'ta yayınlanan makalesinde, Türkiye "Petrol kaçakçılarının ürünlerini IŞİD denetimindeki bölgelerden getirmesine izin verdiğini" belirterek, "Türkiye iş pişirdiği IŞİD 'hilafetinin' Ankara ve İstanbul’a yönelik saldırıları ile karşı...

Müslümanı şeytanlaştıran Kürt sorunu!

Her şey apaçık ortadayken, gerçekleri anlatmanın bu kadar zor olması nasıl bir sancıdır? Hâlbuki bir tokat yese en fazla ikincisinde kendisi de karşıdakine elini kaldırıp vuracak ve bunu da...