Türksat 5A’nın fırlatılma tarihi belli oldu

0


Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat 5A uydusunun, gelecek senenin ikinci çeyreğinde uzaya fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Satellite 2019 Fuarı’nda, Türkiye’nin uydu işletmecisi Türksat AŞ’yi ziyaret eden SpaceX Üst Yöneticisi Gwynne Shotwell, Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen ve Türksat AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok’un da katılımıyla toplantı yapılmış oldu.

Dünyanın en büyük uydu fuarı olan Satellite 2019’da Türksat AŞ olarak yer aldıklarını ifade eden Şen, “Türkiye’nin en mühim uydu işletmecisi olan Türksat olarak fuar kapsamında uydu üretici ve işletmecileriyle çeşitli görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerimiz ülkemiz adına oldukca pozitif yönde ve verimli geçti.” dedi.

Şen, 31 aşama doğu lokasyonuna atılacak Türksat 5A uydusunun, bir aksilik eğer olmazsa 2020 yılının ikinci çeyreğinde ABD’nin Florida eyaletindeki fırlatma rampasından uzaya gönderileceğini bildirdi.

Bunun Türkiye için güzel bir edinim olacağını belirten Şen, “Bu, gelecekteki projelere de kapı açacak. Yabancı firmanın, uzayla ilgili birçok gelecek projesi var. Beraber çalışmak her iki şirkete de birçok fırsat sunacak.” diye konuştu.

“Uydu üstüne yararlı yük ekipmanları montajı başladı”

Ertok da Türksat 5A uydusunun yapımına Airbus D&S firmasının Fransa ve İngiltere’deki tesislerinde takvime uygun şekilde devam edildiğini söylemiş oldu.

Uydunun panellerinin, iki ay ilkin İngiltere’nin Portsmouth şehrine getirildiğini özetleyen Ertok, uydu üstüne yararlı yük ekipmanları montajının başladığını açıkladı.

Ertok, montaj işleminin tamamlanmasının peşinden uydunun alt sistem testlerine başlanacağı bilgisini vererek, “Bu testin peşinden uydu ağustosta Fransa’ya gönderilecek. Burada servis modül ve yararlı yük modülü bir araya getirilerek, uydu seviyesi testlerine başlamış olacak.” dedi. 

Hasan Hüseyin Ertok, Türksat 5A’nın hizmete girmesiyle bir tek yayıncılık alanında değil, hem de Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Şimal Afrika ve Cenup Afrika’yı kuşatan kapsama alanına haiz olunacağını bildirdi.

“Türksat 5B, 50 Gbps’nin üstünde kapasite sağlayacak”

Türksat 5B uydusunda da çalışmaların hızla devam ettiğini dile getiren Ertok, uydunun panellerinin üretiminin İngiltere’de sürdüğünü söylemiş oldu.

Ertok, gelecek aylarda panellerin Portsmouth’a giderek, yararlı yük ekipmanlarının montajına başlanacağını açıkladı.

Türksat 5B uydusunun 42 aşama doğu yörüngesinde işletileceğine dikkati çeken Ertok, uydunun 50 Gbps üstünde Ka bant kapasitesi sağlayacağını kaydetti.

Uydunun, web ve veri haberleşmesinde mühim bir boşluğu doldurmasının amaçlandığına işaret eden Ertok, 2021’in ilk çeyreğinde uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here