Ana SayfaHaberlerDünyadanTwitter-Trump kavgası büyüyor: Başkanın...

Twitter-Trump kavgası büyüyor: Başkanın tweet’ine ‘şiddeti övüyor’ uyarısı

[ad_1]

ABD’nin Minneapolis kentinde siyah bir vatandaşın polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösterilerle ilgili Başkan Donald Trump’ın paylaştığı tweet, şirket kurallarını ihlal etti: “Şiddeti övüyor.”

Polisin, sahte para suçundan aranan 46 yaşındaki George Floyd’un aracını durdurduktan sonra yere yatırıp diziyle boğazına bastığı anlar sosyal medyaya yansımıştı. Floyd kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirirken görüntülere yansıyan “Nefes alamıyorum” sözleri protestoların sloganı olmuştu.

Protestoların üçüncü gününde göstericiler polis merkezine girerek binayı ateşe verdi.

Bunun üzerine başkan Trump Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Arkama yaslanıp Amerika’nın muhteşem şehri Minneapolis’e olanları izleyemem. Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey, elini çabuk tutup şehri kontrol altına alır ya da ben Ulusal Muhafızları gönderip işimi hallederim.”

Devamında ise “Bu haydutlar George Floyd’un anısını kirletiyor” ifadesini kullanıp “Valiyle konuştum, ordu yanında. Eğer yağma başlarsa ateş açılmaya başlanır” dedi.

Twitter bu paylaşımın altına “Bu tweet, Twitter’ın şiddeti övme konusundaki kuralını ihlal ediyor. Ancak Twitter halkın çıkarına olabileceği gerekçesiyle bu tweet’in ulaşılabilir olmasına karar verdi” uyarısı koydu.

Bu uyarı sonrası istenirse tweet görüntülenebiliyor. Ancak bu paylaşıma cevap verilemiyor veya beğenilemiyor. Uyarı öncesi gelen cevaplar da görüntülenemiyor.

Twitter, sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği ‘bilgiyi doğrulama’ etiketini, salı günü Trump’ın uzaktan oylama konusunda attığı tweet’lere de uygulamıştı.

Ardından Trump, sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzalamış, “Hukuki hakkım olsa Twitter’ı da kapatırdım” ifadesini kullanmıştı.

Floyd’un öldürüldüğü kentte göstericiler polis merkezini ateşe verdi; Trump uyardı

Minneapolis’te polisin bir siyahı boğarak öldürmesiyle başlayan protestolar Los Angeles’a da sıçradı

Polisin, bir siyahı gözaltına alırken boğarak öldürmesi Minneapolis’te halkı sokağa döktü

Trump ‘sosyal medya kararnamesi’ni imzaladı: Hakkım olsa Twitter’ı kapatırdım

Trump ve Twitter arasında ‘dezenformasyon’ tartışması: Seçimlere müdahale etmekle suçladı

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Yüksek Lisans eğitiminde en çok tercih edilen 13 ülke ve kabul şartları

Yıllardır çalışıp didindiniz ve nihayet ülkemizde “kapı gibi” diye tabir edilen...

Erdal Eren için bestelenen 10 şarkı

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren için bestelenen 10 şarkıyı...

Başarılı kişilerin 9 sabah alışkanlığı!

İş hayatında başarılı olmuş üst düzey yöneticilerin, günün ilk saatlerinde gerçekleştirdikleri...

Frida Kahlo’nun ölümünden 60 yıl sonra ortaya çıkan özel eşyaları

Frida Kahlo, mücadeleci ruhu, feminist dünya görüşü, portreleri ve aşklarıyla yirminci...

Tartışı-Yorum

İşini hakkıyla yapmak seküler bir namus yeminidir

Barış Ünlü’nün bugün davası vardı, Ankara Adliyesinde, DTCF’nin tam karşısı; çok farklı dönemlerin mimari anlayışını yansıtmakla beraber her ikisi de olabildiğince “çatık kaşlı”. Sosyoloji bölümünün eski dersliği, 433 diye bilinir, adliyeye tam karşıdan bakardı. İki devlet kurumu, iki çatık kaşlı bina… Yine bilen bilir, ders anlatırken hiç...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey görmedik henüz… “Derin bir ah” çekiyoruz, çünkü şu kelimeler sayfaya değerken Hurşit Külter hala kayıp. Ve “ah vicdan”...

Unutmayın, Affetmeyin, Delirin!

Sizlere bir ruh sağlığı uzmanı olarak, görüntüleri izlemeyin, izlettirmeyin demeyeceğim. Sizlere bu anın, bu dehşetin görüntülerini izlettirmek insanları travmatize eder, güvensiz hissettirir, katliamı yapanlara hizmet eder de demeyeceğim. İsrail’den, ABD’den, AB’nin ‘gelişmiş’ ülkelerinden meslektaşlarımın ‘büyük katliamlar sonrası toplum ruh sağlığını korumak’ için yazdıkları, yayınladıkları ilkelerin, kuralların hiç...