Ücretli öğretmenlere atama yok

0


Meral Danyıldız

CHP Niğde Milletvekili Ömer Kurtarılışı Gürer, devlet okullarında 5 yılını tamamlayan ücretli öğretmenlerin, atama taleplerini içeren sual önergesini Ulusal Eğitim Bakanlığı’na yöneltti. Önergeyi yanıtlayan Bakan Selçuk, bu kapsamda 5 bin öğretmenin daha önceki dönemde atandığını sadece yeni atama yapılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Selçuk, 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde kararnamede meydana getirilen değişiklikten bahsederek, “…Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak suretiyle bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5000’i geçemez” ibaresine dikkat çekti.

Bakan Selçuk, bundan dolayı yine öğretmen ataması yapılmasının mümkün olmadığını altını çizdi. Bu izahat üstüne Poşet Yasa kapsamında 5 bin ücretli öğretmenin atamasının 27 Mart 2018 tarihinde yapıldığını anımsatan Gürer, müracaat şartlarında yer edinen bazı maddelerin, değişik illerdeki aynı puana haiz olmasına karşın prim-gün sayısının değişik hesaplanması sebebiyle mağduriyet yaşayanların bulunduğunu beyan etti

Gürer Bakan yanıtının bu bağlamda beklenti içinde olan öğretmenler adına üzücü bir cevap bulunduğunu belirterek, “Tüm şartlara haiz sınırı olan sayıda öğretmen için yapılacak bu atamaların yapılmaması mağduriyetler yaratmaktadır. 100 bin öğretmen açığının olduğu ve binlerce atama bekleyen öğretmenin yanında, hak etmiş olduğu halde ekibe alınmayan öğretmenlerin durumunun bir kez daha gözden geçirilmesi gerekmektedir” dedi.

***

Hepimiz atanmalı

Bakan Selçuk geçen günlerde “MEBBİS verilerine gore bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında alanlar bazında vazife icra eden kadrolu öğretmen sayısı 770 bin 427, sözleşmeli öğretmen sayısı 83 bin 366 olup, net öğretmen ihtiyacı 92 bin 165’tir. Türkiye genelinde öğretmen olarak vazife icra eden engelli kişi sayısı ise 6 bin 956’dır” şeklinde izahat yapmıştı.

Selçuk atama bekleyen öğretmen sayısının ise 400 bini aştığını itiraf etmişti. Bu sayının hususi öğretim kurslarının kapatılmasıyla beraber 500 bibi geçmesi umut ediliyor.

TBMM Eğitim Komisyonu’nun CHP’li üyesi Mustafa Adıgüzel “Benim bütçe döneminde bununla ilgili dile getirdiğim sayı 500 bin civarındaydı. Doğal bu hususi eğitim kurumlarının kapatılmasına bağlı olarak da değişecektir. Ataması yapılmayan öğretmenlerin tamamının atamasının yapılması gerekiyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here