‘Uluğbeyler Süheyl Ünver’ belgeseli seyirci ile buluştu

0


“Vatanımızda tıp zamanı araştırmalarının temelini atan ve geliştiren, hat, tezhip, minyatür ve mimarî eserlerin tespitinde ve tanıtılmasında muhteşem çaba ve hizmetleri bulunan Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’in yaşamını mevzu alan ‘Uluğbeyler Süheyl Ünver’ belgeseli izleyici ile buluştu.”

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi yürütücülüğünde ve KOCAV Yayıncılık’ın yapımcılığında meydana gelen Türk kültürüne benzeri olmayan bir miras bırakan Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’in yaşamını mevzu alan “Uluğbeyler Süheyl Ünver” belgeselinin galası, 20 Nisan 2019 tarihinde İÜ Prof. Dr. Fuat Sezgin Kurultay Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. T.C. Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca desteklenen Uluğbeyler Süheyl Ünver belgeselinin yönetmenliğini İÜ İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mesut Aytekin üstlendi. Uluğbeyler belgesel dizisinin üçüncüsü olan Uluğbeyler Süheyl Ünver belgeselinin danışmanlığını Süheyl Ünver’in kızı Gülbün Mesara ve İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu yaptılar.

“Uluğbeyler Süheyl Ünver” belgeselinin gala gecesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Gecede T.C. Kültür ve Gezim Bakanlığı Danışmanı Fahri Temizyürek, KOCAV Başkanı Av. Dr. Ali Ürey ve Yönetmen Mesut Aytekin konuşma yaptılar.

“DEĞERLİ ŞAHSİYETLERİMİZİ ROL MODEL OLARAK SUNMALIYIZ”

T.C. Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un selamlarıyla konuşmasına süregelen T.C. Kültür ve Gezim Bakanlığı Danışmanı Fahri Temizyürek, Prof. Dr. Dursun’un mesajını şu sözleri ile aktardı: “Ilk olarak KOCAV ailesine bu şekilde güzel bir hizmete vesile olduğundan teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni neslin tarihini, kültürünü bilerek ve değerlerimize haiz çıkarak dönemin ruhuna bakılırsa hareket etmesi günümüzün temel ihtiyacıdır. Gençlerin ilgisini çekecek, rol model olarak değerlerimizin hatırlanmasına ve anlatılmasına katkı sağlayacak kent, insan, uygarlık köprüsü örnek kişiler projesi bakanlığımız tarafınca geliştirilmiştir. Bugün bizlere düşen başta Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver olmak suretiyle toplumsal ve kültürel hafızamızda iz bırakan beş şehirli çelebiyi geleceğe rol model olarak sunmaktır.”

“ULUĞBEYLER BELGESELLERİ İLE AHDE VEFAMIZI GÖSTERİYORUZ”

Uluğbeyler belgesel dizisinin ilim ve kültür yaşamımıza yön veren değerleri anlattığını ifade eden KOCAV Başkanı Av. Dr. Ali Ürey, belgesel dizisi hakkında şu açıklamalarda bulunmuş oldu: “Uluğbeyler belgesel serisi ile hayatta ya da Hakk’ın rahmetine kavuşmuş, başta ilim adamı, iş adamı, sanatkâr olmak suretiyle Türk Kültürü’ne hizmet etmiş ve eden her kesimden şahsiyeti mevzu ediyoruz. İlkini Turan Yazgan, ikincisini Güvenilir Işık olarak belirlediğimiz belgesellerimizin üçüncüsü devletimizde tıp, kültür ve sanat zamanı denince akla gelen ilk isim Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver oldu. Bu belgesellerin Vakıf mezun ve öğrencilerimizin emekleriyle hayata geçirilmeleri ise ayrı bir mutluluk ve gurur deposudur.
Uluğbeyler Süheyl Ünver belgesel projemizin hayata geçmesinde emeği bulunan belgesel danışmanları Gülbün Mesara, Prof. Dr. Ergün Yolcu, Mezunumuz, Vakıf Meclis ve Mütevelli Heyeti Üyemiz Mesut Aytekin’e ve belgesel ekibine oldukca teşekkür ederim. Uluğbeyler belgesel serimizi destekleyen Kültür ve Gezim Bakanlığımıza, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne ve katkıda bulunan tüm kurumlarımıza ek olarak teşekkür ederim. Uluğbeyler projemiz ‘Uluğbeyler Mehmet Niyazi’ ile devam edecek.”

“ORD. PROF. DR. SÜHEYL ÜNVER GENÇLİĞİMİZ İÇİN BİR ROL MODELDİR”

Süheyl Ünver’in Uluğbeyler belgesel projesi için eşi bulunmaz bir şahsiyet bulunduğunu söyleyen Yönetmen Dr. Öğr. Üyesi Mesut Aytekin ise “Oldukça yönlü kişiliği, üretkenliği, yardımseverliği ve bilgeliği ile Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver, bugünün çağdaş dünyasında kaybolan gençliğimiz için bir rol modeldir. Ord. Prof. Dr. Ünver, konformizmin yaygınlaştığı, birlik ve beraberliğimizin azaldığı günümüzde ortak değerlerimizde bir araya gelmiş olarak, güzel duyu üretimler yapabileceğimizin kanıtıdır. Zira en zor şartlarda bile sanatımızdan ve kültürümüzden vazgeçmemiştir. Bu güzide millete hizmet etmek için var gücü ile çalışmış, bir tek anlatarak değil ‘hal dili’ ile de birçok güzelliğe vesile olmuştur. Belgeselimizde kıymetli hocamızın özünü vermeye çalıştık. Bu bir başlangıçtır. Zira Süheyl Hocanın incelenmeyi bekleyen pek oldukca emek vermesi, özelliği, eseri ve talebesi vardır. Gücümüz yettiğince hocamızı anlatmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgeseli’nin kendisi için de oldukca öğretici bulunduğunu belirten Dr. Aytekin konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Belgeselimiz, ‘Süheyl Ünver Projemizin’ bir başlangıcıdır. Zira Süheyl Hocanın incelenmeyi bekleyen pek oldukca emek vermesi, eseri ve talebesi vardır. Proje kapsamında üstünde titizlikle çalıştığımız bir belgesel kitabı hazırlıyoruz. İnşallah 2019 yılı içinde basmayı planlıyoruz. Yıl içinde belgeselimizin web sitesini yayına vereceğiz. Yarışma ve festivallerin yanı sıra belgeselimiz gösterimlerine değişik mekân ve illerde devam edecek. Belgeselimizi hayata geçirmemizi elde eden fedakâr ekibime oldukca teşekkür ederim.”

SÜHEYL ÜNVER DEFTERİ HAZIRLANDI

Açılış konuşmalarının peşinden KOCAV Başkanı Av. Dr. Ali Ürey tarafınca Kültür ve Gezim Bakanlığı Danışmanı Fahri Temizyürek ve Yönetmen Dr. Öğr. Üyesi Mesut Aytekin’e teşekkür plaketi takdim edildi.

Yoğun programı sebebi ile geceye katılamayan İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu adına teşekkür plaketi İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Umut Sarı’ya Prof. Dr. Gülten Dinç tarafınca verildi. Süheyl Ünver’in kızı Gülbün Mesara’nın teşekkür plaketi ise Semih İrteş’e, Doç. Dr. Ümran Ay tarafınca takdim edildi.

Plaket takdimini müteakip “Uluğbeyler Süheyl Ünver” belgeseli izleyici ile buluştu. Belgesel ekibinin sahneye çıkmasının peşinden sonlanmış olan gala gecesinde katılımcılara “Uluğbeyler Süheyl Ünver” belgesel projesi kapsamında hususi olarak hazırlanan “Süheyl Ünver Defteri” armağan edildi.

HAZERFEN SÜHEYL ÜNVER ANLATILDI

Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in yaşamını mevzu alan belgeselde, Ord. Prof. Dr. Ünver’in Türkiye’de tıp zamanı araştırmalarının temellerini atması, hat, tezhip minyatür ve mimari eserlerin tespitinde ve tanıtılmasında muhteşem çaba ve hizmetleri, arşivcilik emek harcamaları ve Türk kültürüne olan katkısı anlatıldı.

Bir yılda çekilen “Uluğbeyler Süheyl Ünver” belgeseli için 3 ilde 16 şahıs ile röportaj yapılmış oldu, 20 saati aşkın görüntü kaydedildi. Kurgusu 2 hafta devam eden 60 dakikalık belgeselde 20 kişilik bir ekip vazife aldı. Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in kendi sesinden bir yazısının ve bir şiirinin de renk katmış olduğu belgeselde birçok hususi arşiv kullanıldı. Belgesel için ek olarak hususi olarak müzik ve animasyonlar hazırlandı.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here