Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali’nin bu yılki teması ‘Kimliğin Korunması’

Sinema 11 Nisan, 18:03'de eklendi


Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneği tarafınca “çocuk hakları” mevzusunda farkındalığı çoğaltmak amacıyla düzenlenen 8. Internasyonal Çocuk Hakları Film Festivali, 12 Nisan’da (yarın) Bursa’da başlıyor. Festival 19 Nisan’a kadar sürecek.

Her yıl Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin bir maddesini ele alan festival, bu senesinde sözleşmenin 8. maddesi olan “Kimliğin Korunması”na odaklanacak.

8. Madde:

Taraf Devletler, yasanın tanımış olduğu şekliyle çocuğun kimliğini; tabiiyeti, adı ve aile bağları dahil, koruma hakkına saygı göstermeyi ve bu mevzuda yasa dışı müdahalelerde bulunmamayı taahhüt ederler.

Çocuğun kimliğinin unsurlarının bazılarından yada tümünden yasaya aykırı olarak yoksun bırakılması halinde, Taraf Devletler çocuğun kimliğine hızlıca tekrardan kavuşturulması amacıyla lüzumlu yardım ve korumada bulunurlar.

‘Çocuk iştirakı’nı sağlamak

Çocuk haklarını ele alan filmleri seyircilerle buluşturmayı ve çocuk haklarına yönelik film üretimini desteklemeyi hedefleyen festivalin bir öteki amacı da Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yapı taşlarından kabul edilen “çocuk iştirakı”nın sağlanmasına katkıda bulunmak.

“Çocuk iştirakı”nın sağlanması niyetiyle 18 yaş altındaki yönetmenlerin filmleri “Çocuk Yönetmenler” başlıklı bölümde gösterilecek. Bu bölümde, 13 kısa filme ve Portekiz’den ANILUPA atölyelerine katılan evlatların çekmiş olduğu 5 kısa animasyondan oluşan bir programa yer verilecek.

“Yetişkinlerin Bakış açısından Çocuk Hakları” başlıklı bölümde ise 19 ülkeden, 18 yaş üstündeki yönetmenlerin çekmiş olduğu çocuk haklarını merkezine alan 37 film gösterilecek.

Festival film gösterimlerinin yanı sıra animasyon, beyazperde, fotoğraf, senaryo ve çocuk haklarını temel alan imalathane etkinliklerine; söyleşi, sergi ve panellere de ev sahipliği meydana getirecek.

Festival süresince Bursa’daki pek oldukça okuldan 4 bine yakın öğrencinin festivale iştirakı sağlanacak. Festivalin organizasyon ekibinde yetişkinlerin yanı sıra gönüllü çocuklar da yer alacak.

8. Internasyonal Çocuk Hakları Film Festivali Merinos AKKM Orhangazi Salonu, Podyum Sanat Mahal, Konak Kültürevi, Karaman Dernekler Yerleşkesi ve Uludağ Üniversitesi Mediko Kırmızı Salon’da gerçekleşecek.

Festivalin programı şu şekilde:

Festival hakkında daha detaylı data edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.