Ana SayfaHaberlerDünyadanUluslararası koalisyon yılda 4...

Uluslararası koalisyon yılda 4 milyar doz ‘corona’ aşısı için üreticileri belirledi

Corona virüsüne karşı dokuz potansiyel aşının geliştirilmesine destek veren uluslararası aşı koalisyonu, yılda dört milyar doz aşı üretebilecek kapasiteye sahip üreticileri belirledi.

hakkında Ilac sirketi Sanofi Insanlar uzerinde ‘corona’ asisi testleri eylulde baslayacak aşısı
Fotoğraf: Biontech

Destekçileri arasında dünyanın tanınmış vakıflarının yer aldığı Salgın Hastalıklara Hazırlıkta İnovasyon Koalisyonu’nun (CEPI) imalattan sorumlu yetkilisi James Robinson, her bir aşı için iki veya üç üretim tesisi belirlemeyi planladıklarını söyledi.

Norveç merkezli CEPI’inin destekçileri arasında 14 ülke, Bill and Melinda Gates ve Britanyalı Wellcome Trust vakıfları bulunuyor.

İlaç sektöründe uzun yöneticilik deneyimi bulunan Robinson, “Şu anda hedefimizin alt eşiği olan iki milyar dozu 2021’in sonuna üretebileceğimizi biliyoruz” dedi.

Robinson CEPI’nın, sekiz ila 10 bölgesel dağıtım merkezi belirlemeyi planladığını söyledi ve “Böylece her şeyi merkezi olarak yürütmek ve dünya genelinde nakliyat yapmak zorunda kalmayacağız” dedi.

Virüs için mevcut durumda onaylanmış aşı olmasa bile, CEPI, ‘corona‘ aşılarının dünya genelinde adil şekilde dağıtılmasını sağlamak için üretim ve tedarik zincirlerini hazırlıyor.

CEPI, Covid-19 aşısı geliştiren dokuz kuruluşa 829 milyon doları bulan mali destek verdi. CEPI dokuz aşı çalışmasından en azından bir kısmının başarılı olacağını umuyor.

Bu aşı geliştiriciler Inovio Pharmaceuticals Inc, CSL Ltd ile Queensland Üniversitesi, CureVac, ABD hükümet desteğiyle Moderna Inc, Novavax Inc, AstraZeneca ile Oxford Üniversitesi, Clover Biopharmaceuticals, Hong Kong Üniversitesi ve Pasteur Enstitüsü liderliğindeki Pittsburgh Üniversitesi ve ve yakın zamanda Merck & Co tarafından satın alınan Themis Bioscience’ı kapsayan bir konsorsiyumdan oluşuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’la mücadele sürecinde bu yıl yüz milyonlarca, 2021 sonunda kadar da yaklaşık 2 milyar doz aşı üretilebileceğini öngörmüştü.

Covid-19 aşısı bulma yarışına beklenmedik ortak: Tütün şirketleri

DSÖ: Ciddi mutasyon yok; yıl sonuna dek yüz milyonlarca doz aşı üretilebilir

Uzmanlardan öneri: ‘Corona’dan korunmak için çocuk felci aşısı kullanılabilir

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

23 çizimle Rus sanatçı Waldemar Von Kazak’tan cinsel gerginlik

Rus sanatçı Waldemar Von Kazak’tan günümüz teknoloji bağımlığını eleştiren gerçeküstü dijital...

Ünlü 19 tabloyu fotoğraflarla yeniden düşünmek

Pek çoğumuzun bazılarını yakından tanıdığı ünlü tabloları günümüz şartlarında yeniden düşünmek...

Toplum sorunlarını en iyi anlatan 7 illüstrasyon

Toplumsal hayatımızda farkında olarak ya da olmayarak, bizim yaptığımız ve ya...

20 güzel şiiriyle anlamı büken bir şair: Özdemir Asaf

Özdemir Asaf, sözü kavrayış biçimi ve vuruculuğu ön plana çıkarmasıyla pek çok...

Tartışı-Yorum

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep...

Ne garip bir muamma ‘Ene’

Ne garip bir muamma “Ene”. İnsanı daha süslü yapan bir ziynetmi yoksa defektimi? İster doğal seleksiyona inanın ister tecelliyata, kabul edersiniz iç dünyamızda ruhumuzu yoğuran bu aletin bir faydası/anlamı...

Ankara’da Gayrimenkulün Son Durumu

Ankara, bilindiği üzere memur kenti olarak da bilinmektedir. Fakat son yıllarda oluşan konut projeleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin çıkarmış olduğu sosyal projeler ile   arsaların yüksek  noktada fiyatlanması aslında hiçte öyle...