16.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 12, 2021
spot_img

Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nin kazananları belli oldu




[ad_1]

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nde ödül kazananlar belli oldu.

Festival ile Yılmaz Güney’in sanat anlayışının temeli olan, halktan yana sanat yapan amatör ya da profesyonel tüm sanatçıları, ortak bir platformda buluşturmak ve üretime teşvik etmek amaçlanıyor.

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) ve Dersim Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği festivalde sinema, öykü, şiir, karikatür ve fotoğraf dallarında olmak üzere beş dalda başvurular kabul edildi. Seçici kurulun değerlendirmesiyle ödül kazananlar belirlendi.

7 Haziran’da İstanbul’da, 14 Haziran’da ise Dersim’de düzenlenmesi planlanan ödül törenleri koronavirüs salgını nedeniyle eylül ayına ertelendi. Etkinlik ve ödül töreni ile ilgili ayrıntılı bilgi ilerleyen günlerde açıklanacak.

Festivali kazananları ise şöyle:

Türkçe Öykü Ödülleri:

Yılmaz Güney Ödülü: “Kara Göl” – Sitem Şanlı

Mansiyon: “Elli Böcük” – Erol Tanrıbuyurdu

Kurmancî Öykü Ödülleri:

Yılmaz Güney Ödülü: “Wê û Wî” – Şeref Yedîşgîn

Seçici Kurul Özel Ödülü: “Dengê Yasemînê” – Ferhadê Mihemed

Mansiyon: “Spêle” – Alî Bal

Ermenice Öykü Ödülü:

Seçici Kurul Özel Ödülü: “Mandalina Ağaçları” – Melis Siropyan

Kirmanckî Öykü Ödülü:

Seçici Kurul Özel Ödülü: “Perrperest” – Pasûr Pîa

Türkçe Şiir Ödülleri:

Yılmaz Güney Ödülü: Sultan Gülsün

Seçici Kurul Özel Ödülü: Ali Karan

Mansiyon: Ercihan Yolcu

Kurmancî Şiir Ödülleri:

Yılmaz Güney Ödülü: Fatma Dündar ve Mahsûn Reşçelan

Seçici Kurul Özel Ödülü: Abdullah Kurt

Mansiyon: Rawin Sterk Yildiz ve Abdurrahman Kaynar

3.Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali adına Kirmanckî Şiir Ödülü:

Mansiyon: Zeynel Abidin Gündüz

Fotoğraf Ödülleri:

Yılmaz Güney Ödülü: Özge ERGİN

Özendirme Ödülü: İlhan KILINÇ

Seçici Kurul Ödülü: Nurullah YILMAZ

Mansiyon:

Muzaffer Murat İLHAN

Ahmet Burak GÜRALP

Mehmet Veysi ŞİMŞEK

Karikatür Ödülleri

Yılmaz Güney Onur Ödülleri:

Oleksy Kustovsky – Ukrayna

Jitet Kustana – Endonezya

Muammer Olcay – Türkiye

Hasan Ceylan – Türkiye

Doru Axinte – Romanya

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Özel Ödülü:

Halit Kurtulmuş Aytoslu – Türkiye

Seçici Kurul Özel Ödülü:

Mojmir Mihatov – Hırvatistan

Yılmaz Güney Özgürlük Ödülleri:

Haydar Bayar – Türkiye (Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishanesi)

Barış İnan – Türkiye (Kocaeli 2 Nolu F Tipi Hapishanesi)

Genç Çizer Ödülü:

Beren Kaya – Türkiye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]






Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler